GALANTA. Samospráva v Galante zažíva krušné časy, najnovšia informácia hovorí o odvolaní konateľa Byspravu Zoltána Horvátha. Podľa poslancov použil primátor Peter Paška nezákonný postup, keď ich z celého procesu vynechal a nového konateľa vymenoval bez ich schválenia. Paška sa bráni, odvolanie prebehlo podľa neho v súlade s obchodným zákonníkom.
Na piatok 5. mája zvolali poslanci Galanty tlačovú besedu, na ktorej prezentovali svoj postoj ohľadom odvolania konateľa mestského podniku Bysprav Zoltána Horvátha (inak tiež poslanca mestského zastupiteľstva).
Biró: ide o nebezpečný precedens na Slovensku
Podľa nich ide o podobný prípad ako v prípade konateľa termálneho kúpaliska Galandia. Dezidera Šuhaja menoval primátor bez schválenia mestským zastupiteľstvom. Rovnako postupoval Paška aj v prípade Horvátha, ktorého odvolal na konci apríla a následne menoval nového konateľa Byspravu Vladimíra Danka.
„Mestské zastupiteľstvo má minimálne pri menovaní konateľa svoju pôsobnosť. Považujeme to za nezákonný krok,“ povedal poslanec László Biró. Podľa neho ide o funkčnú spoločnosť, ktorá je v plusových číslach.
„Je to ohrozenie stability spoločnosti a hazardovanie zo strany primátora mesta. Nevieme, čo bude nasledovať, kde sú hranice jeho konania. Všetky kompetentné orgány sa prizerajú, ako prekračuje hranice. Všetko mu prechádza, ako keby sa nič nestalo. Toto je vážna vec, vytvára nebezpečný precedens na celom Slovensku,“ vyjadril sa poslanec a dodal, že zápisnica z valného zhromaždenia bola sfalšovaná. Podľa nej bol na nej prítomný aj Zoltán Horváth, ktorý sa ho však nezúčastnil.

Pokračuje ako výkonný riaditeľ
Podľa jeho kolegu z poslaneckej lavice Petra Závodského nenariekajú za odvolaním Zoltána Horvátha. „Chceme, aby aj široká verejnosť vedela, aké praktiky fungujú v našom meste a nerešpektuje sa zákon,“ povedal. Dodal, že Bysprav sa za obdobie, počas ktorého bol konateľom Z. Horváth, dostal do 21. storočia. „Všetky auditorské správy a kontroly boli bez závad.“
Pracovno-právny pomer so Zoltánom Horváthom nebol zrušený, naďalej funguje v spoločnosti ako výkonný riaditeľ. „Nový konateľ sa v spoločnosti ešte neukázal, nič mu nebolo odovzdané a protokolárne prevzaté. Mám pochybnosti o tom, kto je zodpovedný za peniaze občanov mesta, v tomto prípade ide o 1600 rodín, ktoré majú financie vložené do fondov rezerv spravovaných Byspravom. Ide o čiastku viac ako milión eur,“ povedal Závodský.
Poslanec Peter Kolek poukázal na konkrétne prípady, na ktoré má dopad súčasná nejasná situácia v mestskej spoločnosti. „Ľudia si podávajú do spoločnosti žiadosti o prerábanie bytov a kúpu. Potrebujú podpis konateľa. Hromadí sa to tam, starý konateľ už nemôže podpisovať, nový zatiaľ neúraduje,“ vyjadril sa Kolek. Problémom môžu byť tiež preplatky občanov, v máji by totiž mali dostávať ľudia vyúčtovania.
“Primátor vytvára nebezpečný precedens na celom Slovensku.
„
Podľa primátora nebola zápisnica sfalšovaná
Primátor Peter Paška podľa jeho vyjadrenia odvolal a menoval konateľa Byspravu v súlade s obchodným zákonníkom. „S pánom Horváthom sme mali už dlhšie dohodu, že ukončí svoje pôsobenie. Prisľúbil to ešte pred mojím nástupom do funkcie. Svoju úlohu zohrala aj analýza, podľa ktorej sa viceprimátor Takáč nemohol stať konateľom Galandie. Išlo by o konflikt záujmov,“ povedal nám Paška.
„Dohodli sme sa, že bude pokračovať ako konateľ Galantatermu a sústredí sa na projekt výmeny rozvodov tepla a teplej vody pre celé sídlisko. Jediný bod, v ktorom sme sa nestretli, bol dátum jeho odchodu. On sám nechcel odstúpiť, tak som ho ako štatutár odvolal,“ pokračuje primátor Galanty.
Reagoval aj na obvinenie o sfalšovanej zápisnici z valného zhromaždenia. „Išlo o chybu v písaní. Pôvodne tam mal byť aj starý konateľ, ale nakoniec nedošlo k jeho pozvaniu a opomenulo sa to vymazať. V žiadnom prípade nejde o falšovanie.“
Podľa jeho ďalších slov musel zvoliť tento postup, pretože nebola možná dohoda na valných zhromaždeniach. „Poslanci si hlasovali, ako chceli a nebrali do úvahy názor mňa ako primátora, ktorý som reálnym valným zhromaždením,“ vraví Paška. Oboch konateľov, Galandie, aj Byspravu, dá schváliť aj poslaneckému zboru. „Zákon nehovorí o tom, že kedy,“ pokračuje primátor mesta.
Vyplácanie vratiek by podľa neho nemalo byť ohrozené. „Celý aparát Byspravu pracuje. Verím, že veľmi rýchlo začne pracovať aj nový konateľ,“ povedal Paška a dodal, že Danko bol týždeň na školení, preto nechodil po vymenovaní do práce.
Obe menovania rieši prokuratúra
Vymenovanie oboch konateľov (Galandie a Byspravu) bolo podľa poslancov porušením zákona zo strany primátora. V prípade Dezidera Šuhaja dali podnet hlavnému kontrolórovi na preskúmanie zákonnosti postupu primátora. Gábor Pallya dal 25. apríla podnet na prokuratúru, upozornil, že primátor nekonal v súlade so zakladateľskou listinou spoločnosti. Primátor mal porušiť aj zákon o obecnom zriadení, keďže konateľa neschvaľovali poslanci. Podobne postupoval hlavný kontrolór, ktorý dal podnet na preskúmanie zákonnosti postupov Petra Pašku vo veci menovania konateľa spoločnosti Bysprav. Stalo sa tak 4. mája. Podľa poslancov ide v druhom prípade ešte o závažnejšie krok ako pri Galandii. V prípade konateľa TC totiž schvaľovali konateľa Dezidera Šuhaja, získal však hlasy iba štyroch poslancov. Paška ho aj napriek tomu menoval. O Vladimírovi Dankovi však nehlasovali poslanci vôbec.