NITRA. Mesto sa nebude zaoberať návštevou Slovenských brancov na Základnej škole Beethovenova. Slová primátora, ktorý avizoval, že vyvodí dôsledky, sa tak nepotvrdili.
„Zriaďovateľ školy nie je kompetentný zasahovať do výchovno-vzdelávacieho procesu,“ píše sa v stanovisku, pod ktorým je podpísaný odbor školstva na mestskom úrade.
Argumentuje, že kontrola výchovno-vzdelávacieho procesu je výlučne v kompetencii štátnej školskej inšpekcie. Tá už mieri na školu, posiela ju tam ministerstvo.
Odbor školstva: Je to plne v kompetencii riaditeľa
Na svoju aktivitu na základnej škole upozornili Slovenskí branci na sociálnej sieti. Napísali, že na nemenovanej ZŠ v Nitre zorganizovali bez nároku na odmenu športovo-branný deň.
„Ide o nacionalistickú polovojenskú organizáciu, ktorá nemá na škole čo robiť. Som pobúrená,“ povedala nám matka žiaka, ktorý navštevuje ZŠ Beethovenova. Svoje meno si neželá zverejniť, aby jej dieťa nemalo problémy.
Stanovisko radnice je strohé. Odbor školstva v ňom konštatuje, že školy v rámci štátneho vzdelávacieho programu organizujú aj didaktické hry a účelové cvičenia, ktorých súčasťou sú praktické ukážky.
„Škola pri ich zabezpečovaní spolupracuje s organizáciami a združeniami zameranými na ochranu života a zdravia. Je plne v kompetencii riaditeľa školy, akým spôsobom zabezpečí vzdelávanie v uvedenej oblasti,“ myslí si odbor školstva.
Zároveň pripomína, že nie je povinnosťou školy informovať zriaďovateľa o obsahu a zabezpečení jednotlivých výchovno-vzdelávacích činností.

Riaditeľ: Škola využila ponuku bývalého žiaka
„Slovenských brancov som na našu školu nepozval ja osobne. Naša škola využila ponuku nášho bývalého žiaka s cieľom zatraktívniť teoretickú časť účelového cvičenia,“ vyjadril sa riaditeľ ZŠ Beethovenova Ľubomír Svitač.
Dodal, že využili možnosť praktických ukážok zameraných na ochranu zdravia, životného prostredia a civilnú ochranu obyvateľstva: „Zaradená bola aj streľba zo vzduchovky na papierový terč a klasický hod granátom. Podujatie sa u žiakov stretlo s veľmi pozitívnym ohlasom.“
Všetko sa podľa Svitača uskutočňovalo pod osobným dohľadom pedagógov „a v rámci celého účelového cvičenia sa nevyskytlo nič, čo by súviselo s propagáciou SB“.
Riaditeľ tvrdí, že nevedel o upozornení z ministerstva školstva, ktoré sa už v minulosti zaoberalo pôsobením Slovenských brancov na školách. „O existencii a činnosti SB som nemal vedomosť,“ vyhlásil.
Na stránke tejto organizácie sa píše, že vznikla v roku 2012 s cieľom vybudovať domobranu. Ministerstvo vnútra v správe o stave extrémizmu na Slovensku za rok 2012 označilo Slovenských brancov za militantne orientovanú skupinu, upozornil na to denník Pravda.
Organizácia sa dnes postupne transformuje a pasuje „do pozície najaktívnejšej pronárodnej organizácie na Slovensku“. Napísal to na sieti jej predseda, ktorý sa nazýva „hlavným veliteľom síl SB“.
Inšpekcia už podobné prípady preverovala
Ministerstvo školstva avizovalo, že v spolupráci so Štátnou školskou inšpekciou situáciu v najbližších dňoch preverí. Ak budú zistené nedostatky „spojené s neuplatňovaním základných princípov a cieľov vo výchove a vzdelávaní v zmysle školského zákona“, rezort uplatní „štandardné opatrenia primerané závažnosti zistení“.
Školská inšpekcia už preverovala aktivity Slovenských brancov na dvoch školách - v Ludaniciach a Preseľanoch, bolo to v roku 2015.
„Preukázala, že tým, že riaditelia škôl povolili realizovať účelové cvičenie organizácii, ktorá nepredložila žiadny doklad o svojej identifikácii, a nezískali, ani objektívne nevyhodnotili dostupné informácie o činnosti a charaktere tejto organizácie, otvorili priestor pre nekompetentné a neodborné prezentovanie niektorých tém,“ konštatovala hovorkyňa ministerstva školstva Ivana Skokanová.
Varovali pred prejavmi extrémizmu
Podľa správy z kontroly si riaditelia škôl uvedomili, že sa nechali zmanipulovať a svoje rozhodnutie oľutovali.
„Jeden z nich dokonca zverejnil upozornenie aj na internetovej stránke pre riaditeľov ostatných škôl na zvýšenú opatrnosť pri organizovaní podujatí podobného druhu,“ vyjadrila sa Skokanová.
Vtedajší minister školstva Juraj Draxler varoval pred šírením extrémistických nálad v školskom prostredí prostredníctvom verejných vyhlásení. Zverejnené boli na webe ministerstva.
„Pred prejavmi extrémizmu varovala aj hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová, ktorá zároveň vyzvala pedagógov na ostražitosť pri akceptovaní ponúk od osôb z mimoškolského prostredia na prednášky s historickou či politickou tematikou,“ doplnila Skokanová.
Hovoria o zdravom vlastenectve
V roku 2015, keď boli branci na dvoch spomínaných školách, umožnili deťom strieľať zo samopalov slepými nábojmi a urobili im aj prednášku.
„Ako príklad ilustrujúci amaterizmus možno uviesť jeden z nadpisov nad snímkami prezentácie „Aké územie obýva náš národ“, pričom na snímke bola mapa štátov, v ktorých prevažne žije obyvateľstvo patriace k slovanskej jazykovej skupine, rozhodne však nepatrí k neexistujúcemu slovanskému národu,“ napísala inšpekcia do svojej správy.
V Nitre už branci neprednášali. Na sociálnej sieti napísali, že akcia na nitrianskej ZŠ prehla s veľkou spokojnosťou u mládeže aj pedagogického zboru. Kritikom vraj zdravé vlastenectvo a bezpečnosť detí nevonia.