NITRA. Naše mesto sa spolu s desiatkami ďalších na Slovensku aj v zahraničí zapojilo do medzinárodného projektu Noc literatúry. Na jedenástich rôznych miestach čítali známe i menej známe osobnosti úryvky z 11 kníh súčasnej európskej literatúry. Napríklad v Trafačke čítali František Kolář a Rozália Sz. Somorčíková z knižky Petra Esterházyho Mercedes Benz, fotogaléria bolo jediné miesto, kde sa čítalo aj maďarsky. Július Fujak, Samuel Vida a Ivan Gontko v kníhkupectve a antikvariáte Libresso prečítali state z Tantalópolisu od Petra Macsovskeho. V Nitrianskej galérii zas milovníkov literatúry zaujali Juraj Malíček a Pavol Ferčák úryvkami z knihy Andrzeja Sapkowskeho Zaklínač.
„Som rád, že ľudia prišli počúvať naše čítanie, je to milá akcia a cítim sa príjemne. Zaklínača mám ja osobne veľmi rád a preto sa teším, že môžem z neho čítať,“ povedal Juraj Malíček, pedagóg na UKF, ktorý vyučuje teóriu populárnej kultúry a dejiny filmu.
Problém v tom, že by sa dnes knihy málo čítali, nevidí. Ako hovorí, pohybuje sa v kruhoch, kde sa číta veľmi veľa, dokonca má pocit, že sa nikdy tak veľa nečítalo, ako v súčasnosti, takže jeho pohľad je iný ako väčšinovej spoločnosti. „Rozhodne nemám pocit, že čítanie je v kríze, to určite nie,“ skonštatoval.
On sám rád a veľa číta. Čím je starší, tým ho vraj menej bavia príbehy a viacej teória. „Keď som čítaval beletriu, mojimi žánrami boli fantasy, sci-fi, horory, ale aj western, dobrodružná literatúra akéhokoľvek typu a „špekulatívne“ prózy, niečo, čo problematizuje konvenčný obraz sveta,“ dodal Malíček.
Na striedačku s ním v polhodinových intervaloch čítal aj Pavol Ferčák z Hideparku. Podľa jeho mienky dnes málo ľudí číta klasické papierové knihy. „Knihy sú na internete, dajú sa kedykoľvek stiahnuť, takže si myslím, že v čítaní prevažujú e-knihy. Preto sa mi páči táto iniciatíva, kedy ľudia na chvíľu opustia prostredie multimédií a prídu, reálne počúvajú čítanie a niečo zažívajú prostredníctvom príbehov. Vracajú sa naspäť k starým papierovým knihám,“ konštatuje Ferčák.
Sám číta často, mesačne asi 4-5 kníh, najmä sci-fi, fantasy, „tolkienovky“, ale inklinuje aj k historickej literatúre napríklad k obdobiu 2. svetovej vojny. Tieto žánre ho úplne pohltia, knihu vie „zhltnúť“ na posedenie.
„Som zástanca tradičných kníh. Do knižnice chodím pomenej, pravidelne som v kníhkupectvách. Mama sa mi čuduje, načo toľko kníh kupujem, keď ich už pomaly nemám kde dávať. Ale pre mňa je dôležitý ten pocit z knihy, jej dych, vôňa, šušťanie stránok,“ pokračuje Ferčák. „S kamarátmi si knihy medzi sebou aj požičiavame, keď sa mi zapáčia, potom si ich kúpim. Práve vďaka knižnej výmene som objavil úžasné Nesbove detektívky.“
Noc literatúry v Nitre zorganizovali Barbora Kráľová a Jana Popovicsová spolu s kultúrnym centrom Hidepark. Podujatie pripravilo České centrum v spolupráci so združením zahraničných kultúrnych inštitútov siete EUNIC (European Union National Institutes for Culture), kultúrnymi oddeleniami veľvyslanectiev a zastúpením Európskej komisie.