NITRA. Pravoslávna farnosť chce v Nitre postaviť chrám. So žiadosťami o pozemok ale zatiaľ neuspela. O lokalitu, ktorú nedávno vytipovala župa, má záujem mesto. Plánuje tam stavať byty.
Práve to je dôvod, prečo primátor Jozef Dvonč odporučil župe, aby bol pravoslávnej cirkvi ponúknutý iný pozemok.
Veriacich bude viac
„V Nitre pôsobíme už sedem rokov. Najskôr sme mali priestory prenajaté od súkromnej firmy, teraz využívame kaplnku na mestskom cintoríne, ktorú nám poskytla katolícka cirkev. Sme za to veľmi vďační, no pre náš rozvoj potrebujeme väčší priestor,“ hovorí Lukáš Nováček, duchovný správca pravoslávnej farnosti v Nitre.
Kaplnka má rozmery 7 krát 3 metre, z toho tretinu tvorí oltárna časť. „Podľa posledného sčítania obyvateľstva sa v Nitre hlási k pravoslávnej viere 260 ľudí. Každú nedeľu ich chodí na liturgiu dvadsať až tridsať a časom ich bude viac,“ dodal kňaz.
Na jeho bohoslužby cestujú aj veriaci z iných miest a pribúdajú tiež ľudia, ktorí sem prichádzajú za prácou z východného Slovenska, Ukrajiny či Ruska. Aj v novej automobilke Jaguar by mali pracovať Ukrajinci a Srbi.
Koncom minulého roka sa preto Lukáš Nováček listom obrátil na Nitriansky samosprávny kraj (NSK) – žiadal o poskytnutie akéhokoľvek pozemku s rozmermi 30 krát 30 metrov na výstavbu pravoslávneho chrámu v Nitre. Jedinou podmienkou je, aby bol v dosahu mestskej autobusovej dopravy.

Klienti to nerozlišujú
Odbor majetku na Úrade NSK oslovil organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti župy. Reagovala iba riaditeľka Zariadenia sociálnych služieb Borinka so sídlom na Dolnočermánskej ulici.
Chrám by podľa nej mohol stáť na pozemku, ktorý je súčasťou obrovskej záhrady obklopujúcej zariadenie – má rozlohu 7 845 metrov štvorcových. Pravoslávnej cirkvi by stačilo len 900 metrov štvorcových so vstupom z Červeňovej ulice.
„Naši klienti vnímajú pozitívne akékoľvek aktivity duchovného charakteru, najmä rozhovory, čítanie, spevy a modlitby. Zúčastňujú sa pravidelne stretnutí so zástupcami evanjelickej a katolíckej cirkvi v priestoroch nášho zariadenia. Aj vzhľadom na ich zdravotný stav väčšina z nich nerozlišuje rozdiely v rituáloch jednotlivých cirkevných inštitúcií a vníma Boha ako jedného a jedinečného bez rozdielu,“ vyjadrila sa riaditeľka Borinky Jozefína Vlčková.
Námietky proti pravoslávnemu chrámu podľa nej nemajú ani zamestnanci zariadenia.
Záujem prejavilo mesto
Samosprávny kraj konzultoval zámer poskytnúť pozemok pravoslávnym aj s katolíckou cirkvou.
„Neviem síce, prečo, keďže jej súhlas nepotrebuje, ale biskup nemal výhrady, myšlienku podporil,“ povedal zdroj blízky župe.
Tá požiadala o stanovisko aj radnicu. Zdôvodnila to tým, že pozemok bol v rámci vysporiadania vlastníckych vzťahov medzi NSK a mestom navrhnutý na zámenu. Odpoveď prišla v apríli a pre pravoslávnu cirkev nie je pozitívna.
„Primátor nám oznámil, že v zmysle územného plánu je uvedený pozemok určený pre vybavenosť a bývanie s odporúčaním, aby sme vám ponúkli iný vhodný pozemok,“ napísal pravoslávnej cirkvi Marek Mesároš, vedúci odboru majetku na župnom úrade.
Vyznieva to tak, akoby chrám nebol v súlade s územným plánom. Realita je však iná, jasne je to napísané v liste od primátora: „Keďže záujem mesta Nitra o tieto pozemky naďalej trvá, odporúčame, aby pravoslávnej cirkvi obce Nitra bol ponúknutý iný pozemok“.

Plánujú stavať byty
Na radnici sme sa pýtali, prečo má záujem o spomínané pozemky a čo s nimi plánuje, odpoveď sme nedostali.
„Keďže pozemok je vo vlastníctve NSK, mesto nie je oprávnené na danej parcele plánovať investičný zámer,“ reagoval Andrej Jančovič. Takáto odpoveď však nemá logiku, keďže „záujem mesta o pozemky naďalej trvá“.
Nakoniec až primátor Jozef Dvonč prezradil, že na pozemku pri Borinke uvažuje mesto s bytovou výstavbou. Od župy by ho chcelo získať zámenou. Primátor dodal, že útvaru hlavného architekta odporučil hľadať iný pozemok pre kostol.
Ešte o ničom nerozhodli
Pravoslávna cirkev pôvodne plánovala začať s výstavbou na budúci rok, má ísť o kópiu chrámu v Holíči (pozrite si fotky vo fotogalérii). Náklady sú vyčíslené na 220-tisíc eur. Financie by poskytli darcovia, ministerstvo kultúry a Prešovská eparchia, s prácou pomôžu dobrovoľníci.
„Veríme, že pravoslávny chrám so svojou špecifickou a umeleckou architektúrou bude obohatením infraštruktúry i kultúry mesta a že v ňom nájde veľa ľudí svoje duchovné útočisko,“ napísal Lukáš Nováček do listu, ktorý adresoval župe.
Tá sa vyjadrila, že v súčasnosti nemá vytipovanú nehnuteľnosť vhodnú pre kostol, no sľúbila, že bude v tejto veci iniciatívna. Zatiaľ nie je rozhodnuté ani o spomínanom pozemku pri Borinke.
Hovorkyňa župana Oľga Prekopová sa vyjadrila, že „potenciálne sa majú meniť pozemky s mestom vzhľadom ku kúpe Gymnázia na Golianovej ulici“.
Stále však nie je jasné, či aj pozemky na Čermáni budú predmetom tejto zámeny. Rozhodne o tom zastupiteľstvo, termín známy nie je.