NITRA. Guerillovú kampaň o osobnom bankrote spustila skupina štvrtákov z nitrianskej Katedry masmediálnej komunikácie a reklamy Filozofickej fakulty UKF v Nitre. Pätica spolužiakov oslovovala pred Okresným úradom ľudí a informovala ich o možnostiach vyhlásiť osobný bankrot v prípade, že im dlhy prerastajú cez hlavu.
Osobný bankrot je legálny spôsob, akým sa podnikateľ, ale aj nepodnikateľ, môže zbaviť svojich dlhov. Využiť sa dajú dva spôsoby oddlženia, konkurz alebo splátkový kalendár.
Študenti mali v rámci školského predmetu riešiť ľudské práva. Skupina štvrtákov sa rozhodla, že sa zameria na právo na dôstojný život a pozrie sa bližšie na problematiku osobných bankrotov.
Jeden za študentov sa prestrojil za bezdomovca a usadil sa na schodoch pred budovou Okresného úradu. Róbert Ondruš zvieral v jednej ruke plastový pohár na vyžobrané mince a v druhej mal papier s nápisom Právo dôstojne žiť. Vedľa seba si umiestnil kartón, ktorý hlásal, že osobný bankrot ho mohol zachrániť.
Róbert Ondruš svojim výzorom žobráka a nápismi priťahoval pohľady okoloidúcich. „Málokto vie o možnosti vyhlásiť osobný bankrot. Našim cieľom je informovať ľudí, že ak majú vážne dlhy, môžu požiadať o osobný bankrot a ten im môže pomôcť vyriešiť ich problémy,“ povedal figurant sediaci na schodoch.
Róbert priznal, že pozícia človeka bez domova mu veľmi nesedela. „Je veľmi ťažké žobrať – to odmietanie ľudí, tie ich pohľady, že čo tu vôbec robím. Nie sú to príjemné pohľady ani pocity, takže určite by som nechcel byť v koži týchto ľudí,“ podotkol študent Róbert Ondruš.
Vysokoškoláci si miesto pre svoju kampaň nezvolili náhodne. Práve pred úradom mohli natrafiť na ľudí s podlžnosťami a s neschopnosťou splácať svoje záväzky. „Na Okresnom úrade je aj oddelenie živnostenského podnikania, takže sem smerujú malí podnikatelia, ktorí si tu riešia nejaké svoje záležitosti. Najohrozenejšou skupinou sú pritom práve malí podnikatelia, ktorí majú problémy s vyplácaním miezd alebo s uhrádzaním faktúr, ale tiež nezamestnaní ľudia a dôchodcovia. Len vlani bolo u nás 33-tisíc dôchodcov v exekúcii, čo je neskutočné číslo,“ povedala študentka Petra Kubovicsová.
Reakcie ľudí boli rôzne, no mnoho o možnosti osobného bankrotu ani netušilo. „Niektorí zo srandy hovorili, že ani by nechceli vedieť – a vôbec sa im nečudujem,“ dodala Petra Kubovicsová. V Čechách pritom podľa nej vlani desiatky tisíc ľudí vyhlásili osobný bankrot, zatiaľ čo na Slovensku to bolo približne tristo ľudí.

