NITRA. Profesor Imrich Točka, regionálny historik, spisovateľ a niekdajší vysokoškolský pedagóg, sa zaslúžil o záchranu sochy sv. Jána Nepomuckého z polovice 19. storočia. Zreštaurovanú pamiatku počas víkendu inštaloval v priestoroch stĺpovej kaplnky na okraji pozemku svojho rodinného domu na Zobori. Sochu za účasti verejnosti z Chrenovej a Zobora posvätil Ladislav Belás, kanonik nitrianskej diecézy a titulárny zoborský opát, a zoborský farár Milan Polák.
K soche sv. Jána Nepomuckého, o ktorej nikde nenašiel písomnú zmienku, prišiel Imrich Točka celkom náhodou. Nebyť toho, že bol v tom čase na hrobe svojich starých rodičov, ktovie, kde by sakrálna pamiatka skončila.
„V roku 1960 bola bývalá obec Tormoš už pod menom Chrenová pričlenená k Nitre a na mieste asanovaných starých rodinných domov sa začala masívna výstavba panelákov. Prisťahovali sa sem noví ľudia a je len samozrejmé, že chrenovský cintorín kapacitne nestačil,“ vysvetľuje Imrich Točka, rodák z Tormoša.
„Začiatkom 70. rokov sa preto pustili do čistenia tretiny cintorína, kde sa už dávno nepochovávalo. Zrejme to bola tá časť, kde kedysi pochovali obete cholery z polovice 19. storočia.“
Nitran prišiel na cintorín zapáliť na hrob sviečky svojim starým rodičom. Chvíľu sa prizeral, ako robotníci čistia pozemok od tŕnia a inej buriny. „Naraz som v tom tŕní zbadal pomníček z lomového kameňa, v ktorého výklenku bola socha. Robotníkov som za demižón vína presvedčil, aby mi sošku dali. Odviezol som si ju domov na trabante,“ spomína profesor Točka.
Tam si ju poriadne obzrel. Ako hovorí, bola to pekná práca, na ktorej sa už podpísal zub času. Nenašiel na nej žiadny nápis, ktorý by niekomu pripisoval jej autorstvo. „Soška mala výšku 60 cm a nechýbali jej atribúty tohto svätca - kríž a mučenícka ratolesť. Pravá ruka s prstom vztýčeným k brade – takto je, mimochodom, málokedy znázorňovaný - naznačuje mlčanie, vernosť cirkvi a zachovávanie spovedného tajomstva, za ktorých dodržiavanie aj svätec zomrel,“ vysvetľuje Imrich Točka.
„Český kráľ Václav IV. chcel vedieť, čo mu v spovedi povedala jeho manželka Žofia, podozrieval ju totiž z nevery. Ján Nepomucký neprezradil nič ani po krutom mučení, tak ho kráľ dal zhodiť z mosta do Vltavy.“
Pri podrobnejšej prehliadke Imrich Točka na spodnej časti sošky objavil nápis „Aitner János 1854“ - muž bol kedysi správcom biskupského majera na Tormoši. „Podľa nápisu som usúdil, že na mieste, kde sa soška našla, bol pochovaný on. Zrejme bol Aitner tiež obeťou cholery.“
Sochu dal zreštaurovať a zakonzervovať. Plánoval, že by sa mohla umiestniť na nový chrenovský cintorín, keďže sa však ešte nebuduje, dal si ju do vlastnej kaplnky v areáli svojho rodinného domu na Šindolke. „Verím, že zachovaná socha sv. Jána Nepomuckého bude obohatením fondu sakrálnych pamiatok v Nitre,“ dodal Imrich Točka.
