NITRA. Nadzemný tunel, ktorý prepojí chirurgický a liečebný pavilón, vyjde drahšie. Navyše, celú sumu zaplatí nemocnica z vlastných zdrojov. Dotáciu od štátu musela vrátiť.
Problémy sú aj s výstavbou heliportu. Nemocnica už vypovedala zmluvu s firmou, ktorá vypracovala projektovú dokumentáciu. Ide o to isté architektonické štúdio z Košíc, ktoré je projektantom nadzemného tunela.
Podpísali dva dodatky
S výstavbou prepojenia medzi pavilónmi sa začalo vo februári. Nemocnica vtedy informovala, že bude hotové do 31. júla. Náklady boli vyčíslené na 498 471,74 eura bez DPH.
Marcový dodatok k zmluve, ktorú nemocnica podpísala so zhotoviteľom diela – spoločnosťou SimKor – to ale zmenil. „Vysúťažená suma sa navyšuje o 14 723,70 eura bez DPH z dôvodu zistených nezrovnalostí v projektovej dokumentácii a rozpočtovej časti,“ povedala hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková.
Na webe je aj druhý dodatok k zmluve, podpísaný bol v máji. Vyplýva z neho, že celú sumu zaplatí nemocnica z vlastných zdrojov, pretože štátnu dotáciu musela vrátiť.
„Pridelené finančné prostriedky vo výške 300-tisíc eur v zmysle uznesenia vlády bolo možné čerpať do 31. júla 2016. V tomto termíne však nebolo možné vykonať a dokončiť verejné obstarávanie týkajúce sa samostatného diela,“ reagovala Timková.
Nemocnica požiadala o predĺženie čerpania dotácie, no neuspela.
Nadzemný tunel má byť dokončený v auguste, respektíve v septembri. „Momentálne sa čaká na kovové konštrukcie, ktoré sa vyhotovujú na mieru,“ dodala Timková.
Prepojenie bude dlhé 61 metrov a bude slúžiť na prechod personálu, pacientov a prevoz materiálu.

Vypovedali zmluvu
Kedy sa začne s výstavbou heliportu na streche chirurgického pavilónu, nie je známe. Tak skoro to však nebude.
„Nemocnica odstúpila od zmluvy z dôvodu vážnych vád projektovej dokumentácie, ktoré by bránili v riadnej realizácii diela. V súčasnej dobe bola na ministerstvo zdravotníctva zaslaná žiadosť o opätovné vyhlásenie verejného obstarávania na dodávateľa projektovej dokumentácie,“ povedala Timková.
Na výstavbu heliportu získala nemocnica z ministerstva dva milióny eur, na účet jej prišli už vlani v máji. Teraz hrozí, že ich bude musieť vrátiť, keďže do konca roka ich nestihne preinvestovať. „Požiadame o predĺženie lehoty,“ povedal riaditeľ Kamil Koleják.
Architektonické štúdio, ktoré zhotovilo projektovú dokumentáciu na heliport, malo zároveň zabezpečiť inžiniersku činnosť a autorský dozor počas výstavby. Zmluvu vlani v septembri podpísal vtedajší riaditeľ nemocnice Jozef Valocký. Za dokumentáciu mala firma dostať 76 800 eur s DPH.
Nemocnica nutne potrebuje heliport, pretože od jesene 2015 môžu záchranárske vrtuľníky pristávať v jej areáli len za svetla. Po zotmení a za zhoršeného počasia to nie je bezpečné. Dôvodom sú výškové novostavby v susedstve.

Urgentný príjem aj lekáreň
Nemocnica pripravuje aj ďalšie investície. „Dali sme vypracovať štúdiu na výstavbu moderného urgentného príjmu, ktorý bude stáť pri chirurgickom pavilóne, smerom k neplatenému parkovisku,“ povedal riaditeľ Kamil Koleják.
Jednoposchodovú budovu prepoja s chirurgickým pavilónom. Urgentný príjem bude na prízemí, priestory nad ním bude využívať klinika očnej chirurgie a plastická chirurgia. „Vyriešime tým aj problém s limitovanými priestormi v chirurgickom pavilóne,“ dodal riaditeľ. Peniaze chcú získať z eurofondov.
Nemocnica chystá aj podklady na vypracovanie štúdie pre rekonštrukciu centrálnej jednotky intenzívnej starostlivosti, kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny a operačných sál. Koleják naznačil, že pravdepodobne bude potrebné dve operačné sály pristavať.
Ďalšou novinkou bude komerčná lekáreň, ktorú chcú na jeseň otvoriť na prízemí liečebného pavilónu. Zisk z lekárne sa bude vracať späť do nemocnice.