ZLATÉ MORAVCE. Nepripravené, chaotické, neúctivé, propagandistické, zbytočné. Takéto prívlastky dávali obyvatelia mesta zhromaždeniu, ktoré si s nimi dohodla skupina poslancov.
Verejné zhromaždenie občanov sa nakoniec skončilo blamážou. Poslanci pred ľuďmi predviedli, ako hlboko sú rozdelení. Otvorene sa hádali priamo pred očami obyvateľov, ktorí chceli na zhromaždení riešiť svoje problémy.
Kortešačky
Pod verejné zhromaždenie sa podpísalo desať zo sedemnástich poslancov. No časť zo zvyšných tvrdí, že plánovanom podujatí netušila a dozvedela sa o ňom až z oficiálneho letáku. To, že ich ostatní poslanci obišli, brali urážlivo.
"Za mnou ako za poslancom nikto nebol. Ak by bol, nemám problém sa pod to podpísať. Príde mi to účelové, neférové, podlé a necharakterné," povedal Roman Šíra, šéf Klubu nezávislých poslancov.
"Naše mená tam nefigurovali, pritom sme za takéto verejné zhromaždenie boli všetci. A aj sme sa potešili, že takáto iniciatíva prišla," povedala poslankyňa Klaudia Ivanovičová.
Program priamo nariadil body, o ktorých sa chceli poslanci s ľuďmi rozprávať. Organizátori sem zaradili zväčšenie cintorína, zavedenie particiapatívneho rozpočtu či rozširovanie skládky.
To sa však nepáčilo viacerým návštevníkom, podľa ktorých zhromaždenie malo byť o problémoch ľudí a nie o tom, čo si nadiktujú poslanci. "Mali sem prísť a počúvať občanov, ich problémy, ktoré treba nutne riešiť. A nie že si sami nadiktujú, o čom budú rozprávať, ľudia budú môcť vystúpiť iba k nadiktovaným témam a na svoje problémy si budú musieť počkať až do bodu diskusia, kde dostanú tri minúty, čo je menej ako na zastupiteľstve," povedal miestny aktivista Jozef Kováč. Aj po jeho pripomienkach nakoniec priestor pre vyjadrenie obyvateľov rozšírili na päť minút.
"Prišiel som na verejné zhromaždenie a nie na mestské zastupiteľstvo. Mali ste sedieť hore na pódiu a občania sa vás mali pýtať," pripomenul poslancom bývalý poslanec Milan Galaba.
Ľudia tiež nechápali, prečo sa na verejnom zhromaždení riešia body, ktoré už prebral mestský parlament. "Potrebujú si spraviť kampaň a trošku sa spropagovať. Veď pokiaľ viem, časť z poslancov chce teraz na jeseň kandidovať do vucky a každý náš hlas sa im hodí," utrúsila obyvateľka.
Optická väčšina
Na začiatku zhromaždenia vystúpil odborník na participatívne rozpočty. Pozval ho poslanec Michal Cimmermann, ktorý sa usiluje o zavedenie particiaptívneho rozpočtu aj v Zlatých Moravciach.
V takomto type rozpočtu, ktorý volajú tiež občiansky, ide o to, že čo občania navrhnú, to samospráva zrealizuje. V praxi to vyzerá tak, že v mestskom rozpočte sa vyčlení určitá čiastka a o tom, na čo ju konkrétny obvod mesta minie, rozhodnú priamo jeho obyvatelia.
Ľudia ale odborníka veľmi hovoriť nenechali. Šomraním dávali najavo nespokojnosť s tým, že by mal mať dvadsaťminútovú prednášku, pričom pre obyvateľov Moraviec boli pôvodne vyčlenené iba tri minúty. Prednášku k téme nakoniec skrátil približne na polovicu.
Poslankyňa Denisa Uhrinová, ktorá zhromaždenie viedla, dala ľuďom hlasovať o participatívnom rozpočte. Letmým pohľadom do divadelnej sály na dvihnuté ruky usúdila, že väčšina je za. "Aká je to väčšina?" vykríkol niekto z hľadiska. "Optická väčšina," reagovala Uhrinová.
Nakoniec sa však prišlo na to, že v skutočnosti za zavedenie takéhoto rozpočtu nezdvihla ruku väčšina obyvateľov v sále. Verejné zhromaždenie teda participatívny rozpočet neodporúčalo.
Mestské časti rozhodnú o piatich tisíckach eur
Mesto pritom v malom meradle necháva už teraz ľudí rozhodovať, na čo sa minie vyčlenená čiastka. Prvý raz tak spravila samospráva vlani, ale iba v mestských častiach. Chyzerovce aj Prílepy dostali po päťtisíc eur a bolo iba na nich, aby sa rozhodli, ako s peniazmi naložia. Prílepy napríklad rozhodli, že opravia prepadajúcu sa podlahu v kultúrnom dome.
"Základom participatívneho rozpočtu je dosiahnutie konsenzu medzi požiadavkami obyvateľov a samosprávy," povedal Marek Holub, viceprimátor a súčasne jediný poslanec za Prílepy.
Vyčlenenie konkrétnej sumy iba pre daný obvod si obyvatelia podľa Holuba pochvaľovali. "Tento rok sme vyčlenili finančné prostriedky pre všetky štyri výbory mestských častí v celkovej sume 20-tisíc eur. Snahou samosprávy je zapájať obyvateľov do vecí verejných a dať im možnosť rozhodovania a hľadania kompromisu pri výbere projektu pre daný volebný obvod," povedal viceprimátor.
