JELENEC. Štyri desiatky školákov z Vrábeľ a Červeného Hrádku sa zúčastnilo 34. ročníka tábora pre malých ochrancov prírody. Uskutočnil sa v Jelenci, v malebnom prostredí pod hradom Gýmeš. Cieľom tábora bolo prehĺbiť u detí vedomosti z environmentalistiky, pretože teória z učebníc im nikdy nedá toľko, čo osobná skúsenosť z prírody.
Deti tu rozdelili do štyroch skupín. Malí výtvarníci, botanici, ornitológovia a ochrancovia prírody spoznávali vo svojich sekciách prírodu nielen teoreticky, ale mohli si ju doslova ohmatať. "Sú tu deti, ktoré niektoré zo živočíchov tejto oblasti ešte nikdy nevideli naživo," povedal Viktor Mlynek zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie. Na vychádzkach do prírody spoznávali deti rastliny typické pre túto lokalitu, s výnimkou chránených si niektoré druhy aj natrhali.
Už i tí najmenší sa zoznámili s pojmami, ktoré nepoznajú ani niektorí dospelí. Naučili sa napríklad, čo je to biodiverzita či sukcesia. "Je to zarastanie pôvodných lúčnych biotopov. Zachovať by sme ich mali preto, aby sme vedeli, aké to bolo v minulosti a aby sa nerozšírili invázne, nepôvodné druhy," vysvetlil sukcesiu žiak Janko.
Strážca prírody Stanislav Kováč ho doplnil príkladom. Deťom vysvetlil, že ak sa z lúk vytratia chrobáky, zmiznú aj vtáky, ktoré ich požierali. Na spevavé vtáky sú zase naviazané dravce, ktoré sa nimi živili. "V prírode je všetko so všetkým prepojené a nie je dobré, ak sa naruší stabilita systému," povedal deťom Stanislav Kováč.
Janko neváhal ani s vysvetlením pojmu invázne druhy. "To sú také, čo u nás neboli a keď sa začala doprava, tak sa sem doniesli. Napríklad ázijská lienka, ktorá nám to tu teraz ničí, lebo nemá prirodzeného nepriateľa," povedal.
Ochranári deťom ukázali aj niektoré chyby, ktoré voči prírode páchajú i dospelí. Typickým príkladom je amatérska snaha o záchranu mláďaťa, ktoré vypadlo z hniezda. Ľudia ho automaticky berú k sebe domov, kde vtáčika kŕmia všeličím možným.
A čo je na tom zle? Odborníci hovoria, že všetko. "Radšej, nech takéto vypadnuté mláďatá niekam vyložia, rodičia sa už oň postarajú. Alebo nech zavolajú nás. Rozhodne by ich však nemali nosiť domov a kŕmiť, pretože im často dajú niečo, čo je pre vtáky absolútne nevhodné. Stretol som sa s tým, že im dávali mastné odrezky - to je niečo, čo vtákom pokazí tráviaci trakt," povedal Viktor Mlynek. Takýmto neodborným zásahom ľudia zvieratám v snahe pomôcť skôr uškodia.
