NITRA. Už 19. ročník festivalu divadiel a divadelných škôl z krajín V4 organizuje Staré divadlo Karola Spišáka (SDKS). Festival Stretnutie, Setkání, Spotkanie, Találkozás 2017, ktorý sa uskutoční 6. - 9. júna, ponúkne produkciu študentských i profesionálnych divadelných súborov od nás, z Česka, Maďarska, Poľska a Chorvátska. Festival sa orientuje hlavne na divákov z radov študentov vysokých škôl, konzervatórií, ale svojou pestrou, nielen divadelnou ponukou, má čo povedať aj verejnosti.
Rozpočet menší ako vlani
Ako povedal Ivan Gontko, umelecký vedúci SDKS, 19. ročník festivalu je výnimočný už len tým, že sa koná. „Na podujatie máme celkový rozpočet 14-tisíc eur, čo je menej ako vlani, ale aj napriek tomu sa nám podarilo dostať na javiská divadla zaujímavé predstavenia. Hlavným partnerom festivalu je Fond na podporu umenia, podporili nás aj Nitriansky samosprávny kraj a mesto. Ale i tak sme si nemohli dovoliť zavolať divadelné súbory, ktorých predstavenia sa môžu hrať pod holým nebom – v parku, v uliciach mesta – hoci sme nad tým uvažovali už počas príprav vlaňajšieho festivalu,“ vysvetľuje Ivan Gontko.
Diváci v Nitre uvidia predstavenia divadelných škôl - Katedry bábkarskej tvorby VŠMU z Bratislavy, Fakulty dramatických umení Akadémie umení z Banskej Bystrici, Katedry alternatívneho a bábkového divadla DAMU z Prahy, Katedry bábkarstva PWST z Wroclawi, Univerzity divadelného a filmového umenia z Budapešti a ako hosťa aj z Akadémie umení z Osijeku, ktorá má na divadelné školy v Prahe či Bratislave pedagogické väzby.
„Školské predstavenia našich budúcich kolegov sú vždy veľmi inšpiratívne – či už z hľadiska výberu témy alebo spôsobu javiskového spracovania. Týchto mladých ľudí ešte nezväzujú konvencie, majú svieži, svojský pohľad,“ myslí si Gontko.
Staré divadlo uvedie dve hry
Okrem predstavení spomínaných hlavných účastníkov festival ponúkne aj inšpiratívne produkcie kamenných divadiel. Prehliadku v utorok 6. júna o 10. h otvorí domáce Staré divadlo svojím najnovším predstavením Čarodejník z krajiny OZ, hrou Klammova vojna o 10. h sa zas začne tretí festivalový deň - štvrtok 8. júna. So svojím aktuálnym titulom Ján Ošík a Pomstiteľ s fujaru do Nitry príde Dezorzovo lútkové divadlo z Bratislavy, Bábkové divadlo Vaskakas z Győru uvedie svoju Pulcinellu a brnenské Divadlo Polárka predstaví hry Cirkus Unikum a Ako robí ryba?
„Na Pulcinellu sa osobne veľmi teším, je to odvolávka na tradičné talianske bábkové divadlo. A Cirkus Unikum zas robí Jirko Jelínek, nás spolupracovník, ktorý pre naše divadlo režijne a sčasti aj autorsky pripravil predstavenia Môj Malý princ a Hop,“ doplnil Ivan Gontko.
Ako ďalej povedal, po predchádzajúcich pozitívnych skúsenostiach do programu festivalu zaradili aj produkciu stredných škôl, v ktorých vyrastajú ich budúci kolegovia. Ponuku „Stretnutia“ preto obohatia predstavenia v podaní žiakov Súkromného konzervatória v Nitre a Súkromného konzervatória Dezidera Kardoša v Topoľčanoch.
Televízny „medailónik“ o divadle
Okrem hlavného ponúka festival aj sprievodný program. Bude napríklad premietanie filmov – Staré divadlo získalo licenciu na uvedenie Lekcie Faust, Rakvičkárna a Don Šajn od J. Švankmajera. Premietnu tiež televízny dokument Návšteva u drevenej Tálie – v pohľade do minulosti profesionálnych bábkových divadiel nebude chýbať ani „medailónik“ o vtedajšom nitrianskom Bábkovom divadle.
„Divákov tiež potešíme koncertom Secret Session, vernisážou prác študentov VŠMU či uvedením monografie o Jozefovi Mokošovi pri príležitosti jeho 75 rokov. Známy básnik a bábkar spolupracoval aj s naším divadlom, naposledy napísal text k našej hre Jánošík,“ pokračuje Ivan Gontko.
„V rámci sprievodného programu bude aj podujatie Celé Slovensko číta deťom. Teší nás, že naše pozvanie čítať návštevníkom a besedovať s nimi na tému literatúry prijali primátor Jozef Dvonč, riaditeľka festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová, spevák Itcho Pčelár dokonca prečíta úryvok z vlastnej knihy, čítať a diskutovať bude aj moja kolegynka Martina Slobodová a tiež aj ja.“
Priestor pre dialóg
Podľa Gontka je program festivalu koncipovaný tak, aby si v ňom každý našiel niečo pre seba - a nielen návštevník z radov študentov či divadelníkov. Cieľom festivalu je prezentácia inšpiratívnych predstavení profesionálnych, alternatívnych a študentských produkcií krajín V4, vytvorenie priestoru na dialóg medzi začínajúcimi umelcami a profesionálnymi tvorcami i priestoru na diskusiu o modernom bábkovom divadle.
Návštevníci a účastníci majú možnosť zažiť európske divadelníctvo na vlastnej koži, aktívne sa zapojiť do podujatí. Dodnes sa za predchádzajúcich 18 ročníkov prehliadky zúčastnilo viac ako 110 divadelných skupín, 2 200 účastníkov a 54-tisíc divákov.