NITRA. Mesto sa po prvý raz pokúsi predať svoj prebytočný majetok v dobrovoľnej dražbe. Navrhol ju poslanec Daniel Hecht, poslanci nápad na májovom zastupiteľstve podporili.
Dražiť sa majú tri bytové domy na Misionárskej ulici, ktoré sú vyhlásené za kultúrnu pamiatku. Sú v zlom stave a mestu sa ich opakovane nedarí predať.
Za prebytočný majetok je vyhlásené aj bývalé kino Lipa, v zozname bolo kedysi aj kino Palace. Má s nimi mesto nejaké plány?
Začnú na sume 120-tisíc
Mesto pôvodne plánovalo vypísať na tri domy na Misionárskej ulici ďalšiu verejnú obchodnú súťaž. Keď prišiel poslanec Hecht s návrhom, aby uprednostnili dražbu, primátor Jozef Dvonč reagoval, že mesto nemá v žiadnom svojom vnútornom predpise upravený takýto predaj nehnuteľností.
„Pokiaľ sa návrh schváli, budeme musieť schváliť podmienky pre dobrovoľnú dražbu,“ povedal primátor.
„V Bratislave je dražba bežná. Je verejná, nezrušiteľná. Hlavným kritériom je najvyššia cena,“ oponoval Hecht. Dodal, že nutná bude propagácia v celoštátnych médiách, aby o dražbe každý vedel, „aj ľudia, ktorí bývajú mimo Nitry“.
Ako sme už spomenuli, poslanci Hechtov návrh podporili. „Najnižšie podanie bude v 1. kole dražby 100% všeobecnej hodnoty nehnuteľnosti,“ píše sa v uznesení zastupiteľstva. U každého bytového domu je to suma 120-tisíc eur plus 10-tisíc, respektíve 12-tisíc eur za pozemok.
Zastupiteľstvo uložilo prednostovi zabezpečiť vyhlásenie a realizovanie dobrovoľnej dražby do 30. augusta.
Na odbore majetku sa vyjadrili, že najskôr preskúmajú, či je tento spôsob predaja budov na Misionárskej ulici v súlade so zákonom o dobrovoľných dražbách. „Nasledujúce kroky budú závisieť od výsledku tejto právnej analýzy.“

Súťaže boli neúspešné
V prípade domov na Misionárskej ulici bolo doteraz neúspešných už niekoľko verejných súťaží. V tej predposlednej, pred rokom, sa mesto pokúšalo predať jeden obytný dom za minimálne 134 400 eur. Súťažné podmienky si prevzalo deväť záujemcov, ponuku nepredložil ani jeden.
Rovnako to dopadlo v poslednej súťaži, hoci bola cena za jeden bytový dom znížená na 120tisíc eur.
Pred niekoľkými mesiacmi mesto dostalo mimo súťaže dve žiadosti o odkúpenie všetkých objektov na Misionárskej ulici, teda nielen troch bytových domov, ale siedmich. Žiadateľmi boli Blanka Oravcová z Bratislavy a spoločnosť jj invest z Nitry. Poslanci ale s predajom všetkých domov nesúhlasili.
Nehnuteľnosti (v každej sú štyri jednoizbové byty) boli donedávna súčasťou domu opatrovateľskej služby. Sú v zlom stave, potrebujú nákladnú rekonštrukciu. Nových klientov sem už od decembra 2011 neumiestňujú, viac ako polovica bytov je prázdnych.
Za peniaze, ktoré mesto získa z predaja troch objektov, chce zvyšné štyri zrekonštruovať.

Predaj Lipy nevyšiel
Rovnako ako tri domy na Misionárskej ulici je medzi prebytočný majetok mesta, ktorý je určený na predaj, zaradené aj bývalé kino Lipa na Chrenovej. Potvrdili to na odbore majetku.
Radnica sa v roku 2014 pokúsila Lipu predať, no bez úspechu. „V objekte sú v súčasnosti všetky priestory prenajaté. Kinosála je využívaná ako sklad materiálu po exekúciách. Funguje len núdzové osvetlenie pre potreby exekučného skladu, ostatná elektroinštalácia je odpojená,“ povedal Andrej Jančovič z radnice.
Opakovaný predaj Lipy aktuálne mesto nepripravuje.

Palace je stále prázdny
Za prebytočný majetok bolo pred rokmi vyhlásené aj bývalé kino Palace na Radlinského ulici, mesto hľadalo kupca. Neskôr oznámilo, že tu chce za peniaze z eurofondov vytvoriť kreatívne centrum, ktorého súčasťou bude Fórum mladých. Odvtedy prešli roky.
„Bývalé kino Palace nie je momentálne využívané. Je spracovaná projektová dokumentácia na prestavbu s tým, že je plánované Kreatívne centrum na Martinskom vrchu (bývalé kasárne) s prepojením na centrum mesta – bývalé kino Palace,“ informovali na odbore majetku.
V kine by sa vraj mohli realizovať „integrované územné projekty so špecifickým zameraním na oblasť kultúry a kreatívnych odvetví so zreteľom na zachovanie historických hodnôt“.
V kine Palace naposledy premietali filmy v roku 2006 – v rámci Dní českej kultúry. Mesto sa v minulosti vyjadrilo, že premietaciu sálu zachová aj s technikou a mobiliárom, „a to aj vzhľadom na skutočnosť, že budova je pamätihodnosťou a v tomto kine bol v rámci Slovenska premietaný prvý hraný zvukový film“.
Podľa mestskej stránky išlo o americký film The singing fool (Spievajúci blázon) a premietali ho v marci 1930.