NITRA. Priam ukážkové počasie prialo Festivalu chutí Nitrianskeho kraja, ktorý v sobotu prilákal do centra mesta stovky ľudí.
Selfie s hercami
Už od 10. h prvých návštevníkov vítalo Divadlo Andreja Bagra, kde sa konal Deň otvorených dverí spojený s oslavou Dňa detí. Malí aj veľkí si do sýtosti užili obľúbených hercov, zoznámili sa s históriou i súčasnosťou divadla, jeho zákulisím, zasúťažili, deti si vyskúšali tvorivé dielne.
Podujatie dopoludnia otvorila herecká autogramiáda. Nechýbal na nej ani Branislav Matuščin, ktorý si na „pomoc“ zobral 11-ročného syna Branka a 6-ročnú dcéru Marínku.
„Teší ma, že prišlo veľa milých, usmiatych ľudí, rodiny s deťmi. Stále sa niečo pýtali, robili si s nami selfie. Je to veľmi príjemné stretnutie,“ hovorí Matuščin, ktorého deti by tiež chceli byť hercami. Branko o tom nemá žiadne pochyby, už teraz hrá v muzikáli Povolanie pápež.

V divadle nechýbal ani bývalý riaditeľ DAB Ján Greššo, ktorý si akciu užíval ako hosťujúci herec. „Užívam si ju veľmi pozitívne, na jednej strane necítim ten tlak, keď som na podujatí figuroval ako riaditeľ, a na druhej ma veľmi teší, že diváci stále zostávajú tomuto divadlu verní. Vôbec nezáleží na tom, kto je tu riaditeľ,“ povedal Greššo.
Deň plný divadla si prišli do DAB užiť manželia Galasovci z Nitry aj s dvoma ratolesťami - Dušankom a Vladkom. „Sme tu na akcii po prvýkrát. Radi chodíme do divadla a chceli sme niečo aj synom ukázať. Ten starší si skúša kostýmy, páči sa mu tu," povedala mama Miriam.

Herci pre divákov pripravili samé dobroty
V kaviarni divadla si prišiel na svoje každý - herci pripravili bohatú ochutnávku svojich slaných aj sladkých špecialít, divadelná kuchyňa ponúkla orechové či makové šúľance a bryndzové halušky.
Herci stáli za dlhým stolom a tešili sa z toho, ako návštevníkom chutí. „Pripravila som papriky plnené zmesou mascarpone, masla, pokrájaných paprík, cibuľky, vňatky a vajíčok a hrnčekovú bublaninu. Pomáhala mi s tým Aďka Sabová,“ hovorí Gabriela Dolná. „Papriky sme nazvali Búrlivá jarná paprika a koláč Herecká blablanina, je zo zdravých surovín, napríklad trstinového cukru a špaldovej múky,“ dopĺňa Andrea. Sama pre seba varí pomenej, rada má najmä zeleninu na rôzne spôsoby, najmä s pohánkou.

Peter Oszlík s pomocou manželky upiekol bublaninu s čerešňami, tekvicový koláč a francúzsky slaný koláč kiš s klobáskou a špenátom. „Rád varím. Najradšej guláš, lečo a vyprážaný karfiol,“ prezradil Peťo. Martin Nahálka navaril pre divákov tekvicovú polievku, Eva Pavlíková sa inšpirovala maminou špecialitou a uvarila mäsové guľky v kyslej kapuste. „Neviem, či nie sú trošku presolené, lebo som zaľúbená. Do divadla!,“ zasmiala sa Pavlíková.

Marián Viskup so svojou sestrou a kolegyňou Andreou Sabovou pripravil banánovo-čokoládové mafiny s jahodami, sladké dobroty priniesla aj Daniela Kuffelová. Martin Fratrič, ktorý rád pečie, divákom servíroval Pavlovu tortu, Kristína Turjanová, ktorá naopak radšej varí ako pečie, napiekla klasický perník. Barbora Andrešičová pri prevahe koláčov svojich kolegov vsadila na slané a divákov pohostila pagáčikmi a lístkovým závinom so zmesou hríbov, syra a šunky. Lenka Barilíková pripravila zdravú cícerovú a cícerovo-cviklovú nátierku s chlebom.

Riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy chcel na bohatý stôl tiež niečím prispieť. „Chcel som urobiť taký špeciálny koláč, ale on musí byť v chlade a tu je teplo. Ešte by sa mi rozpustil a ľudia by povedali, že ten riaditeľ ani variť nevie,“ zasmial sa Dóczy, ktorý veľmi rád pečie koláče a zákusky.

Divadlo praskalo vo švíkoch až do podvečera, kedy si deti pozreli rozprávku Ferdo Mravec a užili si detskú recepciu.
Pribudnú ďalšie sochy
Novinkou festivalu bolo šesť živých sôch na pešej zóne. Autorom nápadu je historik Daniel Balko, ktorý spolu s členmi Dobového spolku Militia Portalis vymysleli zaujímavú prezentáciu historických pamiatok ako hrad Gýmeš Hradisko v Bojnej, Zoborský kláštor, pevnosť v Komárne a ďalších. „Využili sme to, že náš dobový spolok má historické kostýmy. Každú pamiatku sme preto prezentovali historickou osobou, ktorá má konkrétnu spojitosť s pamiatkou. Záujemcovia si jej príbeh aj popis pamiatky prečítali na informačnom paneli aj vypočuli od sprievodcu,“ vysvetlil Balko. Jeho zámerom je putovnú výstavu historických atrakcií doplniť o ďalšie zaujímavé osobnosti a pamiatky našich dejín, napríklad sochu leva pri Veľkých Vozokanoch pripomínajúcu prvú vyhratú bitku uhorskej strany nad Turkami či grófa Mikuláša Konkoly-Thegeho, zakladateľa hurbanovskej hvezdárne, prvej na území Slovenska.

Roztancovali pešiu zónu
Súčasťou festivalu bol aj 4. ročník medzinárodného festivalu bubnov a perkusií drumpoint Slovakia 2017. Účinkujúci z Európy a Brazílie v sobotu popoludní roztancovali pešiu zónu. Keď večer v centre mesta bubnový festival vrcholil 120-členným karnevalovým sprievodom a programom na námestí, na amfiteátri bol práve v najlepšom koncert Alexandrovcov s Kandráčovcami a Helenou Vondráčkovou. Bol posledný v rámci ich spoločného turné, ktoré v 10 slovenských mestách videlo asi 55-tisíc ľudí. Okrem známych piesní súbor uviedol aj novú spomienkovú skladbu na zosnulých kolegov – asi 7-tisícové publikum s dojatím stálo a na veľkoplošnej obrazovke sledovalo mená a tváre 64 obetí tragédie.

„Úspech Alexandrovcov spočíva v ich tradícii, profesionalite a láske, ktorú rozdávajú ľuďom,“ povedal Rudolf Héger, výhradný manažér telesa vEurópe už 10 rokov. „Dnes má súbor 200 členov, pričom 120 ich koncertuje. Vekový priemer je okolo 30-32 rokov. Aj keď je to armádny súbor, členovia nie sú vojaci, ale umelci, uniformu používajú ako kraj.“

Kandráčovci boli so súborom na turné opäť po dvoch rokoch. V úvode zahrali blok ľudových piesní – staršie aj novšie z aktuálneho CD Sokoly, s Alexandrovcami zaspievali Macejka. Bol to pre skupinu silný zážitok. „Je pravda, že mnohí, ktorých som poznal, tu už nie sú, ale život ide ďalej. Súbor sa s obrovskou tragédiou ľudsky popasoval, klobúk dolu pred jeho životaschopnosťou a vysokou umeleckou úrovňou,“ povedal Ondrej Kandráč, ktorý sa v Nitre cítil výborne. Ešte ako študent naše mesto spoznal vďaka festivalu Akademická Nitra.

Helena Vondráčková, divákov oslovila aj v slovenčine, zaspievala s Alexandrovcami pieseň Láska má, já stůňu z muzikálu Noc na Karlštejne a hit Dlouhá noc.
„S Alexandrovcami sa mi spolupracuje nádherne, sú to absolútni profíci, idú za svojím s tvrdým nasadením. Majú tiež tvrdý život, asi by som si nepriala tak veľa cestovať ako oni,“ priznala Helena Vondráčková, ktorá sa v Nitre vždy cíti veľmi dobre. Má k mestu „miernu väzbu“ cez svojho manžela, ktorý tu študoval. Aj po turné bude mať veľa práce - chystajú nový muzikál Muž so železnou maskou, vyjde jej 5CD s prierezom jej tvorby od roku 1964, v júni ju čaká narodeninový koncert na Karlštejne a v októbri v Bratislave.

Okrem Kandráčovcov a Heleny Vondráčkovej so súborom vystúpil aj člen Mladých Alexandrovcov – 9-ročný Viliam, Slovák, žijúci s rodinou v Moskve. Zaspieval Kráľovnú bielych tenisiek.




