JUHOZÁPAD. S príchodom prvých teplejších dní začínajú vyčíňať aj komáre. Najviac sťažností prichádza prirodzene z oblastí v blízkosti vodných tokov alebo jazier. Odborníci hovoria o potrebe prijatia represívnych opatrení, aby sa samosprávy včas vyhli problémom s nepríjemným hmyzom.
Hrozí infekcia
Jednou z lokalít, kde bol zaznamenaný enormný výskyt komárom, boli rieky Malý Dunaj a Čierna voda. Predstavitelia okolitých samospráv hovorili dokonca o kalamitnej situácii. O pomoc požiadali prednostu Okresného úradu v Galante Františka Juhosa.
„Naše obce ležia pri vodných plochách, ktoré poskytujú vhodné podmienky pre liahnutie a výskyt komárov. Znepríjemňujú život občanom, zvieratám a v neposlednom rade ohrozujú zdravie s možným rozšírením infekčných chorôb,“ povedal starosta obce Kráľov Brod Pavel Racsko.
V katastrálnom území spomínaných obcí bol vykonaný monitoring výskytu komárov odborníkom z danej oblasti. „Bol zistený v ranných a večerných hodinách kalamitný stav 1. stupňa. Počas jednej minúty napadne zhruba 25 exemplárov kalamitných druhov komárov. Odborníci navrhujú a odporúčajú aplikovať v celom katastrálnom území v najbližších dňoch pozemný postrek,“ dodal Racsko.
Daždivý apríl
Poplach vyhlasujú aj obce v okrese Šaľa, viaceré začínajú vykonávať postrekovanie proti komárom. Ide napríklad o Diakovce, Vlčany alebo Trnovec nad Váhom, teda samosprávy, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vodných plôch alebo Váhu. Striekanie ohlásilo aj okresné mesto Šaľa, stať by sa tak malo v priebehu budúceho týždňa.
Podľa odborníka však treba začať s ničením komárov oveľa skôr, konkrétne v období ich liahnutia a prvého vyrojenia. „Každý rok je to však v inom čase. Dosť záleží od klimatických podmienok. Tento rok bol výnimočný a preto aj počet komárom je o dosť väčší ako po minulé roky,“ vraví dezinsektik Tomáš Petro.
Problémom boli nadmerné zrážky na konci apríla. „Naplnili vodné toky a tie zaliali lužné lesy na okraji riek, ako napríklad v Šali na Váhu. Voda síce klesla, ale v hlbších miestach lesa a vo veľkých mlákach sa udržala dostatočne dlho na to, aby sa tam komáre vyliahli vo veľkých skupinách,“ pokračuje odborník.
Represia dokáže ušetriť
Ako pokračuje, už začiatkom mája upozorňoval obce v okolí tokov Váh, Malý Dunaj a Dunaj, aby urobili preventívne opatrenia. „Niektoré tak urobili a dnes majú od komárov pokoj.“
Postreky sa aplikujú spravidla raz ročne, v prípade kalamitnej situácie viackrát po sebe v istom časovom rozmedzí. Vykonávajú sa v noci, za priaznivého počasia, zväčša v čase nočného kľudu od 22.00 do 4.00 h.
„Dôležitá je represia, dokáže ušetriť obciam a mestám nemalé finančné prostriedky. Existujú mnohé prípravky, ktoré neškodia iným živočíchom a dokážu spoľahlivo zastaviť liahnutie sa komárov, čím výrazne znížia ich počet,“ vyjadril sa Petro, ktorý sa deratizácii, dezinsekcii a dezinfekcii venuje šesť rokov.
Ako dodal, na postrek proti komárom sa používa viacero technológií. „Jednou z najúčinnejších je tzv. termofog, kde sa pomocou prístroja vytvorí mohutný oblak hmly s mikročiastočkami postreku, ktoré následne pôsobia na komáre,“ dodal Petro.