
Vďaka projektu priemyselného výskumu innovAPI realizovanému v spolupráci so spoločnosťou TAU-CHEM, s.r.o., vzniklo v Hlohovskom závode Pracovisko výskumu a vývoja s 25 zamestnancami, ktorí usilovne pracujú na tom, aby pripravili výrobné podklady pre uvedenie cieľových generických liečiv na trh. Cieľom výskumnej jednotky je dosiahnutie konkurenčnej výhody (garantovanej napríklad aj nezávislým patentovým riešením) a zabezpečenie výskumu a vývoja generických účinných látok (API) prostredníctvom aplikácie najnovších poznatkov organickej syntézy, technológie, ako aj princípov udržateľného rozvoja a „zelenej chémie“.
Začiatok nového milénia býva často označovaný ako nástup pandémie bolesti. Bolesťou trpia stovky miliónov ľudí po celom svete a sú odkázaní na medikamentóznu liečbu. Súčasné analgetiká sú síce účinné, ale ich dlhodobým užívaním mnohokrát dochádza k vytváraniu tolerancie a závislosti na liekoch. Stúpa aj percento závislých, u ktorých dochádza k predávkovaniu, a tým ohrozeniu na živote. Aj preto sú v hľadáčiku hlohovských výskumníkov okrem účinných analgetík aj ich antagonisti – látky, ktoré dokážu zvrátiť takéto nežiaduce účinky morfínu a jeho derivátov.
Za krátke obdobie od svojho vzniku pripravilo výskumno-vývojové pracovisko výrobné podklady pre patentovo chránenú, konkurencieschopnú produkciu dvoch známych ópiových antagonistov a pred dokončením sú práce na príprave podkladov pre dva komerčne úspešné projekty ópiových agonistov. Ďalšie projekty aj v spolupráci s partnerom – spoločnosťou Tau-Chem s.r.o. – sú intenzívne rozvíjané s perspektívou komercionalizácie finálnej substancie.
Cieľom projektu je aj výskum a vývoj finálnych liekových foriem zabezpečujúcich použitie výhradne na liečebné účely a zabraňujúcich zneužitiu. Zneužívanou skupinou liekov sú najmä lieky proti bolesti. Pri vývoji inovatívnych liekových foriem v rámci projektu sa predpokladá využitie technológií zabraňujúcich jednoduchému uvoľneniu farmaceutickej účinnej látky („abuse-deterrent“) alebo sa využíva fyzikálna bariéra zabraňujúca upraveniu formulácie („abuse-resistant“).

Autor: sh