ZLATÉ MORAVCE. V mestskom zastupiteľstve už nefunguje žiaden poslanecký klub. Jediný, ktorý tu doteraz bol, sa minulý týždeň rozpadol.
Z Klubu nezávislých poslancov odišiel Michal Cimmermann. Poslanec potvrdil, že na odchode je aj Denisa Uhrinová. V klube tak ostanú už iba jeho predseda a podpredseda, lenže dvaja poslanci na vytvorenie klubu nestačia. Odchod Cimmermanna a Uhrinovej znamená faktický zánik klubu.
Ako prvý odišiel Dvonč
Klub vznikol na jeseň 2015. Pôvodne ho tvorili piati poslanci zo sedemnásťčlenného zboru. Za predsedu si zvolili Romana Šíru, za podpredsedu Mareka Holuba, ktorý sa po doplňujúcich primátorskych voľbách stal viceprimátorom. Rádoví členovia boli Denisa Uhrinová, Pavel Dvonč a Michal Cimmermann.
Poslanci vyhlásili, že ich združenie sa do spoločného klubu neznamená, že sa vzdávajú slobody rozhodovania pri hlasovaní. Stranícky diktát bol podľa pätice bežnou praxou v politických stranách, no nie v klube.
Klub sa však po necelom roku od svojho vzniku začal rozpadať. Vlani na jeseň z neho odišiel poslanec Pavel Dvonč. Dôvody odmietol komentovať.
Holub: Klub už neplnil svoj účel
Cimmermann svoj odchod z klubu písomne oznámil v piatok. Náznaky, že v klube to vrie, boli však už oveľa dlhšie.
Za dôvod odchodu označil Cimmermann názorové rozdiely v hlavných témach prerokovávaných v mestskom parlamente za posledného pol roka. "Názorový rozdiel sa týka aj celkového pohľadu na vedenie mesta, ktoré podľa môjho názoru nie je až také bezproblémové," povedal.
Spolupráca s členmi klubu podľa odchádzajúceho poslanca ani po jeho vystúpení nekončí. "Veľmi rád podporím každú dobrú myšlienku, ktorú navrhnú," povedal.
To považuje za dôležité aj šéf rozpadajúceho sa klubu. "Pre mňa je podstatné, aby poslanci hlasovali za náš program, ktorý máme. To sa aj reálne deje a keď budeme robiť odpočet, myslím, že program naplníme na takých 90 %," povedal Šíra.
Keď klub vznikal, zaviazali sa jeho členovia k dvanástim bodom súvisiacim so životom v meste. Sú medzi nimi napríklad rozvoj bytovej výstavby, viac peňazí na opravu ciest a chodníkov, ale aj snaha vždy vyhlasovať súťaže na vedúcich funkcionárov mesta a mestských podnikov.
Klub nezávislých poslancov neplnil už nejakú dobu svoj účel, myslí si jeho podpredseda Marek Holub. "Myslím si, že hlavným dôvodom bolo smerovanie po doplňujúcich voľbách na primátora. Po voľbách sme ja a Roman presadzovali politiku spolupráce poslancov a vedenia mesta z dôvodu dosiahnutia programu, ktorý sme si stanovili na toto volebné obdobie. Michal skôr presadzoval konfrontačnú politiku," komentoval Cimmermannov odchod Holub.
Z kandidáta na primátora odídenec
A bol to práve odchádzajúci Cimmermann, ktorého pred vlaňajšími doplňujúcimi voľbami vyslal klub do boja o primátorske kreslo. V nich však Cimmermann napriek masívnej kampani pohorel, získal len niečo vyše šesťsto hlasov a skončil štvrtý.
Cimmermann opakovane potvrdil, že spolu s ním odchádza z klubu aj Uhrinová. V takom prípade sa klub načisto rozpadne, pretože na svoje fungovanie potrebuje aspoň troch poslancov.
Už dlhšie sa špekuluje, že do klubu by mohli vstúpiť niektorí z ďalších nezávislých poslancov mestského parlamentu, hovorí sa napríklad o Klaudii Ivanovičovej. Šíra však priberanie nových členov v tejto situácii označil za predčasné, chce o tom najskôr hovoriť s viceprimátorom.
Spoločný postup sa dá ľahšie dosiahnuť v klube
Politické kluby fungujú na celoštátnej aj regionálnej úrovni. Skupinám poslancov umožňujú združovať sa na základe politickej príslušnosti, názorov či spoločenského záujmu.
Kluby sa však vytvárajú aj preto, aby sa spoločný postup poslancov dal lepšie organizovať.