Film Únos točili aj v jeho dome a záhrade

Výpravu robil aj pre dva nemecké filmy. Spoluprácu sa podarilo dohodnúť na základe úspechu jeho scénografie vo filme Pásla kone na betóne.

František Perger sa 15. júna dožíva 80 rokov.František Perger sa 15. júna dožíva 80 rokov. (Zdroj: (ČE))

NITRA. Okrúhleho jubilea 80 rokov sa 15. júna dožíva František Perger. Meno významného slovenského scénografa a kostýmového výtvarníka bolo vyše 40 rokov spojené s Divadlom Andrejom Bagara (DAB), kde bol interným zamestnancom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

K výročiu jubilantovi pripravuje DAB výstavu fotografií, plagátov, makiet, návrhov scén a videozáznamov, ktoré dokumentujú jeho tvorbu pre divadlá, televíziu i film. Vernisáž bude vo foyer DAB v piatok 16. júna o 17. h.

V septembri v rámci Divadelnej Nitry výstavu prenesú do Nitrianskej galérie, kde bude doplnená o makety, návrhy scén a bábky zapožičané z Divadelného ústavu a viacerých slovenských múzeí, napríklad Múzea bábok na hrade Modrý kameň či Šarišského múzea v Bardejove.

SkryťVypnúť reklamu

Scénografia pre 140 filmov a televíznych inscenácií

Počas svojho profesionálneho života František Perger zrealizoval okolo 200 scénografií pre divadlá nielen na Slovensku, ale aj v Čechách (Praha, Brno, Uherské Hradiště), v Rumunsku (Satu Mare) či Bulharsku (Dobrič). Robil aj výpravu k inscenácii Jánošík alebo Na skle maľované, ktorá bola v rámci Československa uvedená po prvýkrát práve v Nitre v roku 1973.

Jeho poslednou prácou pred odchodom do dôchodku bola scéna k muzikálu Fidlikant na streche, ktorý v DAB režíroval Jozef Bednárik.

Perger si ani potom „nedal pokoj“ a ešte aj v dôchodkovom veku pomáhal viacerým divadlám, spolupracoval s Effetou - strediskom Františka Saleského pri príprave inscenácií pre nepočujúcich, so sestričkami Misijného spoločenstva Rodina Panny Márie, so študentmi cirkevného Gymnázia sv. Cyrila a Metoda, Súkromným konzervatóriom v Nitre, podieľal sa na príprave cyklu veľkovýpravných predstavení podujatia Nitra, milá Nitra.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho poslednou v nitrianskom divadle bola realizácia scény ku komédii 2+2=5. Scénografia k hre Ako zbaliť babu, ktorá je ešte stále v repertoári Novej scény v Bratislave, je jeho vôbec poslednou v rámci slovenského profesionálneho divadla.

Nitran spolupracoval tiež s bábkovými divadlami – v Košiciach, Banskej Bystrici aj v Nitre, kde sa ako autor scény a bábok podpísal pod predstavenia Perníková chalúpka, Materina dúška, Matkin chlieb či Legenda o láske. V košickej televízii robil aj bábkové večerníčky. Pergerovu tvorbu scén a kostýmov zmapovali desiatky samostatných i kolektívnych výstav na Slovensku, v Petrohrade, Berlíne, Budapešti, Varšave, Gőtteborgu, Štockholme a Zoetermeeri.

„Scénografiu som robil aj pre zhruba 140 filmov a televíznych inscenácií na Slovensku aj v Čechách. Podieľal som sa tiež na dvoch nemeckých filmoch - Modrá hodina pre filmovú spoločnosť vo Frankfurte nad Mohanom a Medzi nebom a zemou v Mníchove. Spoluprácu s Nemeckom sa podarilo dohodnúť na základe úspechu mojej scénografie vo filme Pásla kone na betóne,“ hovorí František Perger.

SkryťVypnúť reklamu

„Mojou poslednou filmovou prácou bola spolu s Milanom Ferenčíkom scéna k filmu Láska na vlásku s nitrianskou režisérkou Marianou Čengel-Solčanskou. Ako zaujímavosť prezradím, že sa priamo u mňa v dome aj na záhrade natáčali scény z Marianinho filmu Únos, pre ktorý som tvorcom aj pomáhal s rekvizitami.“

Od roku 1961 v DAB

Perger sa narodil v júni 1937 v Kružlovskej Hute pri Bardejove. Pochádza zo sklárskej rodiny a vďaka rodinnej tradícii sa u neho zrodil vzťah k výtvarnému umeniu. Nebyť rušenia fabrík, možno by sa stal umeleckým sklárom.

Po ukončení VŠ pedagogickej v Prešove pokračoval v štúdiu na VŠMU – odbor scénografia. „Prijímacie pohovory som v jednom roku urobil na VŠVU aj VŠMU. Scénograf Mikuláš Kraviansky, ktorý potom emigroval do USA, mi poradil – na scénografiu na VŠMU sa prijíma každé štyri roky, na VŠVU každý rok. Keď sa ti na VŠMU nebude páčiť, odídeš k výtvarníkom,“ spomína oslávenec, ktorý po škole v roku 1961 nastúpil ako scénický a kostýmový výtvarník do nitrianskeho divadla.

Nikdy vraj neľutoval, že si vybral toto povolanie. Je Blíženec a jeho povahe vyhovovalo to, že jeho práca bola tvorivá, dynamická, mohol sa venovať naraz viacerým hrám. Spolupracoval s mnohými režisérmi – Pavlom Hasprom, Milošom Hynštom, Martinom Kákošom, Karolom Spišákom, Martinom Ťapákom, Jozefom Bednárikom, Petrom Oravcom a ďalšími.

„S Jožkom som urobil najviac inscenácií. Práve pri ňom som si veľakrát povedal, že ma to už nebaví, že už ďalej nevládzem. Vedel ľudí utrápiť, ale aj z nich vyťažiť maximum,“ konštatuje Perger.

„Okrem hier som s ním už po odchode do dôchodku robil aj Divadelné noci v Divadle Aréna - projekty venované štátom Európy. Išlo o hudobno-divadelno-slovné pêle-mêle, v ktorých účinkovali herci, speváci a tanečníci z celého Slovenska. Bol som šťastný, keď už s ich režírovaním Jožko skončil. Bolo to veľmi náročné, 10-hodinové predstavenia si vyžadovali mnoho scénografických zmien.“

Vyjde o ňom kniha

Teraz jubilant oddychuje, trochu ešte pomáha divadelným ochotníkom či školám pri realizácii ich divadelných predstavení a pracuje na sumarizácii knihy a oprave makiet pre septembrovú výstavu v Nitrianskej galérii. Kniha František Perger – Život so scénou by mala vyjsť do konca tohto roka pri príležitosti jeho 80-tky, kolektív autorov v nej čitateľom ponúkne prierez jeho životom i profesionálnou kariérou.

„Relaxujem hlavne duševnou prácou, na záhradku pri dome nemám čas. Bohužiaľ, stromy, čo som vysádzal, pomaly likvidujem, nemá ich kto oberať. Raz za štvrťrok až polrok sa vyberiem pri Lučenec, kam chodím s partiou kamarátov na rybačku. Pozerám televíziu, čítam knihy, dennú tlač. Sledovanie všetkého, čo sa deje, mi ostalo doteraz – veď aj scénografia bola založená na celoživotnom štúdiu reálií rôznych miest a období.“

Do ďalších rokov si František Perger želá najmä pokoj a zdravie. „V tomto veku ma drží pri živote hlavne humor, ktorý však, bohužiaľ, rokmi strácam. Odchádza tak, ako všetky ostatné životné radosti. Hľadám však rôzne iné drobnosti v živote, z ktorých sa môžem tešiť. Už len z toho, že môžem ísť do divadla, že si môžem čítať knihu či dať si občas pohár dobrého vínka,“ vraví vitálny osemdesiatnik.

„Moja najväčšia radosť v živote sú moji dvaja dospievajúci vnuci Marko a Branko. Mladší Branko hral aj v školskom predstavení, no myslím si, že ani jeden z nich nepôjde v umeleckých šľapajach.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 900
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 134
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 849
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 089
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 861
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 781
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Nitra vyhrala v Žiline 6:2 a semifinálovú sériu vedie 3:1 na zápasy. Sebastián Čederle (vľavo) je s ôsmimi gólmi v desiatich zápasoch najlepším strelcom play-off, Martin Vitaloš (vpravo) prísne zastavuje súperov v obrannom pásme.

Výkon majstra mal majstrovské črty.


3
Riaditeľka Agentúry štátnom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová.

Záujemcovia sa už môžu hlásiť cez web.


3

Nehoda sa stala skoro ráno.


6

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu