GALANTA. Vlastivedné múzeum v Galante pripravilo výstavu Zo života Jozefa Miloslava Hurbana, ktorá vznikla pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia. Ako uviedla historička múzea Erika Slobodová, cieľom výstavy je pripomenúť verejnosti jeho osobnosť, dobu obrodenia a formovanie národného povedomia s poukázaním na jednotlivé životné obdobia tohto národného dejateľa.
Tvorcovia výstavy využili pri prezentácii historických faktov listiny, grafiky a dobový materiál z Hurbanovej pozostalosti z viacerých múzeí. Návštevníci tak môžu uvidieť exponáty zo Slovenského národného múzea v Martine, z Archívu Matice slovenskej, z Univerzitnej knižnice v Bratislave, z Galantskej knižnice, Slovenskej národnej knižnice a z Literárneho múzea.
Jozef Hurban sa narodil 19. marca 1817 v Beckove. Národné povedomie sa v ňom prebudilo počas štúdia na evanjelickom lýceu v Bratislave. Ako študent spoznal Ľudovíta Štúra a pod jeho vplyvom sa dal na cestu boja za slovenskú samostatnosť. Počas pamätného výletu na Devín 24. apríla 1836 prijal slovanské meno Miloslav, ktoré používal po celý zvyšok života. Po vysvätení za kňaza pôsobil ako kaplán v Brezovej pod Bradlom a neskôr ako kňaz na fare v Hlbokom.
Počas revolúcie v rokoch 1848 až 1849 bol spolu s Ľudovítom Štúrom hlavným organizátorom národnorevolučného hnutia, politickým vodcom slovenských dobrovoľníkov a stal sa spoluzakladateľom a prvým predsedom Slovenskej národnej rady. Hurban sa dožil 70 rokov a zomrel 21. februára 1888 v Hlbokom, zanechajúc po sebe rozsiahle dielo.
Výstava o jeho živote a práci potrvá v priestoroch Vlastivedného múzea v Galante do 16. septembra 2017.