ZLATÉ MORAVCE. Zásahy do zelene v areáli Migazziho kaštieľa vyvolali prudké reakcie. Koncom týždňa sme do redakcie dostali mail od ekoaktivistu Roberta Žilíka, ktorý reagoval na "ničenie zelene v predvečer svetových dní záhrad a parkov".
Žilík tvrdí, že svoju reakciu zaslal aj primátorovi Dušanovi Husárovi. Pohoršuje sa v nej nad zásahmi do zelene, ktoré samospráva vykonala za Migazziho kaštieľom, v ktorom dnes sídli Mestské stredisko kultúry a športu, kino, redakcia mestských novín aj pobočka Ponitrianskeho múzea.
Žilík: Ambrózy sa v hrobe obracia
"Ostro odsudzujem odstránenie historického stromu aj iných porastov v areáli kaštieľa ako aj ničenie líp v čase, keď je to protizákonné. Je to skutok, ktorý svedčí o slabom historickom, environmentálnom, kultúrnom, etickom a ľudskom vedomí a o cite sa nedá hovoriť. Zvažujem ďalšie kroky, aby som aspoň ex post zadosť učinil a zabránil ďalším nehodným činom. Je to hanba!" píše Žilík Husárovi.
Aktivista pripomenul, že nedávno v múzeu v Zlatých Moravciach oslavoval doktora Štefana Ambrózyho. "Asi sa v hrobe obracia," podotýka Žilík. Ambrózy bol nadšencom pre dreviny, založil Arborétum Mlyňany.
Vŕba ohrozovala národnú pamiatku
Mesto Žilíkove obvinenia odmieta. Historický strom dali z nádvoria kaštieľa odstrániť pre jeho zlý zdravotný stav. Vypílili ju ešte v januári, teda v období vegetačného pokoja, ktoré trvá od októbra do marca.
O jej výrub požiadalo Mestské stredisko kultúry a športu. "Dôvodom bol zlý stav stromu, ktorý ohrozoval návštevníkov múzea, strediska a aj národnú kultúrnu pamiatku. Na vypílenie stromu sme mali všetky potrebné povolenia," povedala riaditeľka strediska Simona Holubová.
Z dokumentov, ktoré mesto poskytlo vyplýva, že výrub historického stromu odobrili všetky kompetentné orgány.
"Strom je veľmi starý, patrí k posledným pôvodným drevinám prežívajúcich z niekdajšieho rozsiahleho Migazziovskeho parku. Jeho zdravotný stav je alarmujúci," skonštatovala Anna Valeková, riaditeľka Krajského pamiatkového úradu v Nitre.
Pri obhliadke vŕby bielej sa navyše prišlo k záveru, že žiadosť strediska o jej výrub je opodstatnená.
Starú vŕbu na chvíľu zachránil dravec
Strom už pôvodne na nádvorí kaštieľa ani nemal byť. Holubová hovorí, že vypíliť ho pôvodne mali ešte v roku 2011, no vtedy zistili, že vo vŕbe sa zahniezdil chránený dravec. Výrub preto odložili.
Osud vŕby sa však naplnil začiatkom tohto roka. Išlo o skutočne majestátny strom s obvodom kmeňa 420 centimetrov, meraným 130 centimetrov nad zemou.
Podmienkou výrubu bolo, že stredisko sa postará o náhradnú výsadbu. Posadiť by tu mali rovnaký druh stromu, nebude však zrejme na úplne rovnakom mieste ako vŕba zoťatá v januári, ale o dva metre ďalej.
"Pôvodný historický Migazziho strom bol umiestnený v strede nádvoria a vypílili ho v roku 1895. Začiatkom 20. storočia zasadili nový strom, ktorý bol vypílený v tomto roku pre zlý stav," doplnila Holubová.
O orezy stromov požiadala mesto polícia
Pokiaľ ide o zásah do ostatnej zelene, primátor Husár vysvetľuje, že mesto iba reagovalo na výzvu polície. Tá žiadala, aby mesto orezalo zeleň tak, aby nezasahovala do ciest a neohrozovala bezpečnosť premávky.
"Nakoľko sa pravidelná údržba stromov v minulosti vykonávala nepravidelne, dochádza k tomu, že previsy stromov zasahujú na pozemné komunikácie a sťažujú priechodnosť nákladnej aj autobusovej doprave. Nehovoriac o tom, že v mnohých prípadoch verejné osvetlenie je v previsoch stromov," upozornil Husár.
Podľa primátora sa na orezy drevín nevyžaduje osobitný súhlas orgánu ochrany prírody a krajiny. Mesto podľa neho pri oreze stromov postupovalo v súlade s vyhláškami.
