NITRA. Výstavu výtvarných prác ľudí s mentálnym postihnutím s názvom Dobrý deň, Nitra otvorili v Ponitrianskom múzeu. Vernisáž bola popoludní 12. júna – počas Dňa krivých zrkadiel, bola spojená s udelením 12 cien najlepším prácam. Návštevníci si do 30. júna môžu v múzeu pozrieť dielka plné fantázie, ktoré odrážajú vnútorný svet ich tvorcov. So svojimi prácami je hosťom výstavy talentovaný autistický výtvarník František Tóth z Bratislavy.
V ten istý deň dopoludnia sa pred múzeom klienti niekoľkých sociálnych zariadení a škôl v pôsobnosti Nitrianskeho samosprávneho kraja predstavili svojou umeleckou tvorivosťou – divadlom, tancom, spevom, tiež predávali svoje ručné práce.
Umelecká úroveň stúpa
Výstavu zorganizovalo Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v Nitre. Už od svojich počiatkov je zameraná na výtvarnú prezentáciu.
„Do súťaže poslalo práce svojich klientov desať zariadení – špeciálnych, spojených škôl či výchovno-liečebných sanatórií z Nitry, Klasova, Lipovej, Mojmíroviec, Poľného Kesova, Šale, Zlatých Moraviec, Topoľčian a Komárna. Vystavili sme 135 prác – sú to nielen obrázky vytvorené fixkami, pastelkami, temperami, ale aj koláže, háčkové výrobky, batiky, práce z pedigu, látok, dreva a iných materiálov,“ hovorí predsedníčka združenia Eva Števková.

Skonštatovala, že z roka na rok sa umelecká úroveň diel zvyšuje. Klienti zariadení bez ohraničenia veku berú výtvarnú činnosť ako svoju záľubu, majú radosť z práce, z úspechu, keď svoje obrázky vidia na výstave.
„Je to pre nich istý druh terapie. Kresba je výpoveď človeka - čo cíti, na čo myslí, ako sa má. Keď som pri diagnostike z kresby videla, že je čierna „rozhádzaná“, veľa gumovaná až predierovaná, vedela som, že je problém a treba robiť terapie a veľa komunikovať. Alebo zmeniť prostredie.“
Byť osožní
Témou tohto ročníka výstavy bola myšlienka Aká práca ma baví. Dievčatá a ženy kreslili napríklad kuchárky, servírky, prácu v záhrade, chlapci a muži zas zvieratá. Ich tvorbu však striktne témou neobmedzili, ich tvorivosti nechali voľný priebeh.
Podľa Evy Števkovej výstava s otvorením počas Dňa krivých zrkadiel upozorňuje na potrebu vzdelávania duševne postihnutých.

„Voči týmto ľuďom v spoločnosti stále pretrvávajú predsudky. Mnohí ľudia si povedia – načo je pre nich vzdelávanie, veď oni sa aj tak nič nenaučia. Je to však individuálna záležitosť. Keď sa dieťa nenaučí čítať alebo písať, tak sa naučí robiť iné veci, užitočné pre neho i spoločnosť. Mnohé deti v chránených dielňach vyrábajú pohľadnice a upomienkové predmety, ktoré si u nich kupujú firmy. Aj títo ľudia chcú pracovať a byť osožní pre seba aj druhých,“ dodala Števková.



