NITRA. Je rozhodnuté. Pozemok na Zobore, ktorý získali manželia P. podvodom, je mestský. Po okresnom súde to potvrdil aj krajský súd.
Žalobu podala radnica, ktorá sa domáhala určenia vlastníckeho práva. „Odvolací súd napadnutý rozsudok súdu prvej inštancie potvrdil,“ povedal hovorca súdu Mário Pivarči.
Zoltán P., ktorý sa k podvodu s pozemkom priznal, bol v roku 2014 odsúdený. V rámci trestného konania zaplatil radnici škodu. Teraz musí vrátiť aj pozemok.
Poslanci boli proti urovnaniu sporu
Na podvod s pozemkom upozornil obyvateľ Nitry už v roku 2006. Ide o bývalú záhradu na Zobore, ktorá má výmeru 116 metrov štvorcových.
Manželia P. ju získali v roku 2005 vydržaním. Dokument, ktorý predložili nitrianskemu notárovi, bol podľa polície falošný. Je na ňom sfalšovaný podpis bývalého primátora Víteka a odtlačok vyradenej mestskej pečiatky. „Podpis nie je môj,“ potvrdil Ferdinand Vítek.
Z falšovania a pozmeňovania verejnej listiny nebol nikto obvinený. Nikdy sa nevyšetrilo ani to, ako sa zhotoviteľ dokumentu dostal k pečiatke vyradenej v roku 2003. Prednosta radnice Igor Kršiak nevylúčil, že mohla byť falošná.
Policajné vyšetrovanie trvalo dlhých šesť rokov, potom bol spis niekoľko mesiacov na prokuratúre, ktorá iniciovala dohodu medzi obvinenými a mestom. Manželia P. boli vtedy ochotní zaplatiť za pozemok tržnú cenu 11 600 eur.
Keby prišlo k dohode a urovnaniu sporu, prokurátor by nepodal žalobu na súd, trestné stíhanie by podmienečne zastavil. Mestskí poslanci nesúhlasili, zdôvodnili to tým, že nebudú legalizovať trestný čin.
Uzavrel dohodu o vine a treste
Žaloba nakoniec skončila na súde, no len v prípade Zoltána P., ktorý zobral celú vinu na seba. Trestné stíhanie jeho manželky zastavili.
Muž uzavrel s prokurátorom dohodu, na základe ktorej dostal peňažný trest vo výške 3tisíc eur a radnici zaplatil 6 184,51 eura. Išlo o náhradu škody, ktorá vychádzala zo znaleckej hodnoty pozemku. So zvyškom nároku bolo mesto odkázané na občianske právne konanie.
Keďže nehnuteľnosť naďalej zostala vo vlastníctve manželov, mesto podalo civilnú žalobu. Právny zástupca Zoltána P. ju označil za nezmyselnú. Argumentoval, že mesto už dostalo peniaze, preto nemôže chcieť aj pozemok, išlo by o dvojité plnenie.
Ako sme už spomenuli, na okresnom súde mesto uspelo, rovnako aj na krajskom. To sa však dozvedelo až dodatočne. „K pojednávaniu v odvolacom konaní neprišlo, na verejné vyhlásenie rozsudku sme neboli prizvaní,“ reagovala právnička z radnice.
Požiadali sme súd o zaslanie rozsudku z 3. mája, dodnes sme ho nedostali.
Skutok sa nestal...
Okresný súd už vlani konštatoval, že otázkou dvojitého plnenia sa bude musieť zaoberať mesto, ak o to Zoltán P. požiada. Zatiaľ tak neurobil – na mestskom úrade sa vyjadrili, že žiadnu takúto žiadosť neevidujú.
Vyše 6-tisíc eur, ktoré dostalo mesto od Zoltána P. v rámci trestného konania, prednosta nepovažuje za náhradu kúpnej ceny, ale za náhradu škody – keďže manželia pozemok v roku 2005 neoprávnene vydržali a užívali ho bez právneho titulu.
Odkiaľ manželia vtedy získali dokument, ktorý predložili notárovi, zostáva tajomstvom. Rovnako ako to, kto sfalšoval primátorov podpis a kde zobral pečiatku. Zoltán P. sa priznal len k podvodu s pozemkom. Notára vypočuli ako svedka.
„Policajt a tiež dozorujúci prokurátor zamerali dokazovanie aj na skutočnosti ohľadne falšovania podpisu primátora mesta a použitia falošnej pečiatky,“ vyjadrili sa pred časom na nitrianskej prokuratúre, podľa ktorej „nebolo preukázané naplnenie zákonných znakov skutkovej podstaty tohto trestného činu“. Zoltán P. kauzu nikdy nekomentoval.