NITRA. Island autorku Katarínu Hudačinovu inšpiroval natoľko, že vytvorila tematickú výstavu venovanú najmä tejto krajine a jej zvláštnostiam. Pod názvom Landscape without Land si ju do 27. augusta môžete pozrieť v Nitrianskej galérii. Tvoria ju fotografie, fotografické objekty a inštalácie v kompozíciách so svetlom a videomaping na podlahe.
Autonómna krajina
Diela Kataríny Hudačinovej sú inštalované v špecifickom priestore Galérie mladých, ktorý vhodne využila pre svoj projekt. „Galériu so schodiskom som poňala ako jeden veľký kráter, v ktorom sa človek ocitne na dne a stúpa potom hore. Do tohto priestoru som videomapingom ako keby preniesla bublajúce bahno z Islandu,“ vysvetľuje svoju koncepciu Hudačinová.
Na Islande bola dvakrát, ťahali ju tam zvláštne prírodné javy a málo osídlené časti krajiny. Na východe krajiny sa spolu s ďalšími umelcami zúčastnila rezidencie.
„V tvorbe ma inšpiruje najmä sopečná a vulkanická činnosť. Motiváciou bolo pre mňa to, že na tak malom území sa nachádza mnoho zaujímavých prírodných javov. Na Island by som rada išla opäť,“ hovorí Hudačinová.
Výstavou Landscape without Land autorka divákovi predstavuje svoju autonómnu krajinu inšpirovanú prírodou a jej podivuhodnými javmi, v preklade je to vlastne „krajina bez zeme“. Presahom do iných médií, svetelnosťou a monumentálnosťou ako keby prenášala isté časti krajiny do galérie. Poukazuje na to, že príroda je pre ľudí podstatná a nevyhnutná k životu.
Nové podoby fotografie
Ako povedal kurátor Peter Tajkov, výstava je z jeho pohľadu najmä o prekračovaní mediálnych hraníc fotografie, o atakovaní jej tradičnej podoby. „V predošlým desaťročiach sme boli zvyknutí na to, že fotka stále patrí k tým novším výtvarným médiám. Jej história je však bezmála 200-ročná a súčasná vizualita fotografie smeruje aj k iným podobám a formám, napríklad 3D objektu,“ povedal Peter Tajkov.
„Na súčasnej výstave vidíme, že Katarína pracuje s prírodnou tematikou snímok, vyslovene sampluje a používa rôzne svetelné efekty s cieľom vytvoriť ako keby novú entitu materiálu, či je to láva alebo nerasty, ktoré si prináša zo študijných ciest.“
Autorka podľa kurátora sprostredkúva svoj pocit, optiku, niečo, čo je zaujímavé pre diváka, ktorý sa na Island možno nikdy nedostane. Dokáže vnímať zvláštnosť a netradičnosť prostredia, ktorú transformuje do svojich diel. „Nedá sa jednoznačne povedať, či sú to fotky, či objekty. Sú to site-specific inštalácie, ktoré pripravila priamo pre priestor Galérie mladých. Nie je to jej prvá fotografická výstava, ale prvá v podobe objektovej inštalácie,“ dodal Tajkov.
Katarína Hudačinová, rodáčka od Stropkova, vyštudovala Fakultu umení na TU v Košiciach – grafiku a experimentálnu tvorbu. Pred rokom a pol sa odsťahovala do Prahy, kde žije, umelecky tvorí a onedlho bude aj študovať fotografiu. Fotografovaniu sa ale venuje už asi 10 -15 rokov
