NITRA. Do konca júna v Krajskom osvetovom stredisku (KOS) potrvá výstava Dole, dole mé perečko zelené. Prináša svadobné dobové fotografie do roku 1945 z územnej pôsobnosti KOS Nitra. Súčasťou podujatia bola prezentácia knihy 80-ročnej jubilantky Márie Jókai Od mládenčenia po starobu – rozlišujúce znaky mužského odevu Podzoboria. Do života ju uviedol splnomocnenec vlády SR pre národnostné menšiny László Bukovszky (na snímke).
Kniha vyšla po publikácii Parta moja, parta, ktorú KOS vydalo v roku 2015 a ktorá sa venuje sviatočnej a obradovej úprave hlavy nevesty. V tomto roku vyjde tretia kniha Zlatý čepiec, kvetovaná stuha – účes a pokrývka hlavy žien Podzoboria.
Výstava Dole, dole, mé perečko zelené ponúka svadobné dobové fotografie z okresov Nitra, Šaľa a Zlaté Moravce. V rámci Nitrianskeho okresu sa podarilo vyzbierať fotografie zo 40 obcí, zo Zlatomoraveckého z 21 a zo Šalianskeho zo 7 obcí. Niektoré obce boli veľmi aktívne a poslali aj viac fotografií, žiaľ, nemohli sa všetky vystaviť. V KOS sa snažili vybrať fotografie lepšej kvality.
Pár výnimiek predsa len je. Z okresu Nitra sme obdržali aj fotografie z Janíkoviec, Krškán, z Drážoviec, z Čermáňa. Nakoľko sú mestskými časťami Nitry, tak ich na porovnanie vystavili.
Pre zaujímavosť je tu pár fotografií aj z okresov Levice, Nové Zámky, Topoľčany a Komárno. Výstavu tiež spestrili svadobnými fotografiami pracovníkov KOS Nitra. Nie sú síce dobové, ale dajú sa v nich vidieť trendy v móde svadobných šiat a oblekov.
Najstaršia fotka výstavy je približne z roku 1890, ide o novomanželov z Pane. János Lestyánszky sa narodil v roku 1864 a manželka Vilma Farkas dva roky po ňom.
Z Nitry dostali dve fotografie z rodinného albumu. Prvá je z roku 1927. Nevesta zomrela 10 rokov po svadbe. Na fotke z roku 1942 je mladý muž už s druhou manželkou.
Na jednej z fotografií z Hornej Kráľovej je nevesta v parte, na druhej nevesta v šatke. Šatku si dávala nevesta, keď už mala dieťa, ale mohla to byť aj mladá vdova, ktorá sa vydávala druhýkrát, alebo žena v požehnanom stave.
Z Branča na výstavu poslali zábery, kde na jednej fotografii je nevesta v tmavom odeve a na druhej v bielom. Podľa informácií v začiatkoch 30. rokov sa nevesty obliekali do tmavých šiat. Od roku 1930 sa začala farba oblečenia meniť a v 50. rokoch minulého storočia sa už nevesty odievali do bieleho.
Na výstave sú aj svadobné fotografie z Ivanky pri Nitre z roku 1938. Sú to snímky dvoch sestier - učiteliek, ktoré sa vydávali v jeden deň. Zaujímavosťou je, že nie sú na spoločnej fotke, ale každá sa fotila zvlášť so svojím manželom, čo bolo v tom čase nezvyčajné.
Na záberoch z obce Čeľadice môžeme návštevník porovnať meštiansku svadbu s vidieckou. Zaujímavé je sledovať oblečenie ľudí z mesta a z dediny, takisto aj odev nevesty.

Autor: Silvia Vargová, KOS