NITRA. Tretím dňom osláv dnes 5. júla pokračujú mestské slávnsoti Nitra, milá Nitra. Ľudí opäť čakajú zaujímavé podujatia na Svätoplukovom námestí, hrade a v podhradí, aj na Pribinom námestí.
Celonárodná púť na námestí
Program slávností otvorí Cyrilo-metodská národná púť, ktorá sa za účasti najvyšších cirkevných a štátnych predstaviteľov a pútnikov z celého Slovenska i zahraničia koná na Svätoplukovom námestí od 10. h. Je vyvrcholením duchovného programu osláv. Hlavným celebrantom je Dávid Bartimej Tencer, reykjavícky diecézny biskup. Tohtoročná celonárodná púť je spojená so zasvätením Slovenska Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.
Medzinárodným folklórnym festivalom Slovanov Slavica festival bude program na pešej a námestí pokračovať o 17.30 h. Pešou zónou prejde sprievod folklórnych súborov zo slovanských krajín - predstavia sa folklórne súbory Ricki Kuferak (Bielorusko) Vepor (Slovensko), Spod Kikuli (Poľsko), AFA Svetozar Marković (Srbsko, Pajtáži a cimbalová muzika Stužka (Česko). Obohatením festivalu bude výstava Čaro slovenského ornamentu s tvorivou dielňou Škola slovenského ornamentu
O 20.h program na námestí ponúkne "Slovenku na námestí" - zaujímavý program so známymi hercami, spevákmi, spisovateľmi, súťažami i darčekmi.
Program na hrade a v podhradí
Biskupstvo Nitra v rámci tradičného Dňa otvorených dverí na Nitrianskom hrade sprístupňuje verejnosti vzácne priestory biskupského paláca od 13. do 16. h, ostatné priestory je možné navštíviť do 18.00. Celý hradný areál je prístupný od 7. do 19. h., katedrála sv. Emeráma od 9. do 17. h, návštevník v nej môže vidieť aj výstavu o rekonštrukcii organu, ktorá bola realizovaná v rokoch 2015 až 2017. Nitrianskemu hradu v 20. storočí je venovaná sprievodná výstava v Diecéznom múzeu, ktoré expozíciu sprístupní od 10. do 18. h.
Gotická priekopa bude od skorého popoludnia dýchať históriou. Už o 14. čaká návštevníkov v rámci festivalu Pribinova Nitrawa prehliadka historických kostýmov a o 21. h pomyselnú bodku za slávnosťami položí zaujímavá diskusia História pre všetkých s Matejom Ruttkayom, riaditeľom Archeologického ústavu SAV v Nitre, Antonom Števkom, riaditeľom Ponitrianskeho múzea a moderátorom Vladom Vondrákom.
Podhradie sa vďaka Pribinovej Nitrawe premení na vojenské ležoviská s dobovým trhom. Tento historický festival stredovekého života otvorí tradičný sprievod o 13. h z Pribinovho námestia. Festival aj tento rok ponúkne návštevníkom možnosť priučiť sa v rámci tvorivých dielní tradičným remeslám, stredovekej kuchyni alebo zažiť vojenský výcvik. Atmosféru dotvoria dobové scénky a vystúpenia historických skupín Svjatogor – Ni Emmens, Milites Nobiles, Militia Portalis, Galahad, Slavibor, Satyros, Argyll, Psohlavci - Itbarak a sokoliari Aquila. Program festivalu v podvečer zavŕši turnaj bojovníkov, ktorí si zmerajú sily v individuálnych súbojoch a v disciplínach ako lukostreľba či hod kopijou.
Jarmok na Pribinovom námestí
Pribinovo námestie bude od 13. h patriť Nitrianskemu jarmoku ľudovo-umeleckých remesiel, verklikárskym majstrom, historickej hudbe v podaní umeleckého súboru Musicantica Slovaca a tvorivým dielňam.
Tvorivé dielne „U múdrej sovy“ na Námestí Jána Pavla II. pod hradom sú pozvánkou pre všetkých, ktorí radi maľujú, tvoria, hľadajú, bádajú a poznávajú nové veci. Zistia, že písmo vôbec nie je nuda, vie byť hravé, ale aj tajomné, vedeli to už aj naši predkovia. Až do vynájdenia kníhtlače knihy prepisovali ručne v tzv. skriptóriách. Záujemcovia sa prenesú do stredovekej pisárskej dielne študentov Párovského gymnázia, vlastnoručne si vyrobia odznaky s hlaholským písmom v remeselnej dielni Domu Matice slovenskej, v tvorivom ateliéri ZUŠ J. Rosinského sa hravým a zábavným spôsobom zoznámia s rôznymi výtvarnými technikami, stanú sa svedkami realizácie ideového stvárnenia figúr solúnskych bratov v nadživotnej veľkosti a prácu „vitrážovania“ potom môžu kopírovať a fantazijne dotvoriť vlastnoručne vyrobenými tematickými obrázkami. V archeonálezisku sú pre najmenších pripravené rôzne edukatívne hry. Deti sa stanú archeológmi, hľadačmi veľkomoravských pokladov, výrobcami rôznych typov šperkov: čeleniek, náhrdelníkov, náušníc, príveskov... a to všetko v prostredí staroslovienskeho obydlia.
Autor: sy