NITRA. Dva dni počas slávností Nitra, milá Nitra žilo podhradie stredovekým životom. Historický festival Pribinova Nitrawa, v rámci ktorého do Nitry prišlo až desať dobových spolkov, ponúkol divákom dva sprievody, vystúpenia, súboje, turnaj bojovníkov, vojenský výcvik, dobové scénky aj prehliadku historických odevov.
Ľudia tiež mali možnosť priučiť sa starým remeslám, ochutnať tradičné jedlá ľudí spred niekoľkých storočí a z dobového trhu si odniesť domov pamiatku v podobe repliky historického šperku, odevu či zbrane.
V tábore nechýbala kaplnka
Pod hradom si svoj tábor prvýkrát v histórii festivalu rozložili aj Templári z hradu Bagras. Zameriavajú sa najmä na rekonštrukciu bojových síl templárskej rehole, konkrétne posádky hradu Bagras, ktorý sa nachádzal na severe Antióchskeho kniežactva. Ukazujú život v templárskom bojovom tábore, šermiarske, remeselné techniky z polovice 12. storočia. Študujú dobové pramene, vyrábajú si historické odevy aj iné časti svojej výstroje.
Ako nám povedal Juraj Gašparík, väčšina ich zhruba 20 členov je z Bratislavy a okolia. „Prezentujeme táborový život ľudí z tejto rehole, hlavne z hradu Bagras, ktorý je dnes už ruinou. Niektorí z nás ho aj osobne navštívili,“ hovorí Gašparík.
„V Nitrawe sa zúčastňujeme turnaja bojovníkov a prezentujeme bežný život v tábore. Teraz napríklad varíme – konkrétne hrachovú kašu s údeným mäsom a bylinkami.“
Ich tábor tvorili biele stany, ktoré podľa Gašparíka v tom čase mohli existovať. Centrom tábora bola kaplnka, keďže templári boli bojoví mnísi – slúžila na modlitby, ľudia sa v nej zoskupovali v prípade útoku. Ostatné stany boli obytné, rytier mohol mať vo svojom aj posteľ, seržanti – v armáde tej doby radoví vojaci - mali jednoduchšie vybavené obydlia, spali na kožušinách či dekách.
Barón z Argyllu na výprave
Opodiaľ mala svoj tábor Šermiarsko-divadelná spoločnosť Argyll z Bratislavy. Vznikla pred 16 rokmi, má cez 30 členov a venuje sa rekonštrukcii dobového života v 12. storočí hlavne u Normanov. V Nitrawe predstavovala tábor bojovej skupiny baróna z Argyllu na výprave.
V jednom zo stánkov tábora členovia pripravovali na ohni aj v kotlíku jedlo, v druhom ponúkali repliky dobových šperkov z čias od 9. po 16. storočie. Stánok reprezentoval potulného obchodníka, ktorý putoval naprieč celou Európou a obchodoval so šperkami – z Byzancie, Anglicka, Francúzska, Španielska, Veľkej Moravy aj zo Škandinávie.
„Sú z emailu, striebra a mosadze s vrchnou vrstvou z 24-karátového zlata. Ručne ich pre nás robia šperkári. Vzory pochádzajú zo skutočných šperkov, inšpiráciu nachádzame na internete aj v historickej literatúre,“ hovorí Michal Gajarský a ukazuje nádherné prstene a retiazky.
„Použili sme polodrahokamy ónyx, granát, ametyst, juhoamerický jantár aj pravé riečne perly.“