NITRA. V synagóge počas mestských slávností uviedli do života novú knihu o Nitre. Reprezentatívnu publikáciu Nitra – Ako si ťa pamätáme 2 zostavil vydavateľ a fotograf Vladimír Bárta spolu s kolektívom, rovnako ako „jednotku“, ktorú v Nitre predstavil vlani v decembri.
Krásu Nitry nasával ako vysokoškolák
Rodák z Banskej Štiavnice si naše mesto zamiloval už ako študent „hnojáriny“. Ako povedal, jej krásu a históriu nasával na internáte v misijnom dome na kalvárii, na katedrách školy v niekdajšej „sedrii“, v bývalej budove Tatrabanky a na rôznych iných miestach mesta. Po vysokej škole sa do Nitry vrátil ešte na postgraduálne štúdiá.

Dlhoročný redaktor banskobystrického rozhlasového Rádiovíkendu si po revolúcii založil vydavateľstvo, ktoré sa orientuje najmä na obrazové knihy o Slovensku. O Nitre ich Bárta vydal niekoľko – naše mesto bolo medzi prvými, o ktorých pripravil viacjazyčné brožúry, neskôr vydal knihu Nitra a Slovensko a v roku 2009 Nitru z oblakov. Bola prvou samostatnou slovenskou knihou s leteckými fotografiami jedného mesta.
„V Nitre som strávil kus mladosti, mám ju rád. Nová kniha o nej vyšla teraz opäť v edícii Ako sme tu žili, v ktorej vydávame knihy o rôznych slovenských mestách,“ povedal Vladimír Bárta.
Knižka Nitra - Ako si ťa pamätáme 2 má rovnakú koncepciu ako je prvý diel. Predstavuje naše mesto v minulom storočí z rôznych oblastí – kultúry, športu, urbanistiky, približuje známe osobnosti či dominanty. Prehľadné kalendárium s dôležitými udalosťami v živote Nitry začína rokom 1848. Aj teraz nechýba bohatý obrázkový register.
Ako Vladimír Bárta zdôrazil, veľmi ho prekvapil aj potešil záujem Nitranov o prvú časť. „Oslovili ich príbehy najmä z druhej polovice minulého storočia, preto sme sa s kolektívom spoluautorov rozhodli pokračovať, lebo tých zaujímavých príbehov, ktoré stojí za to zaznamenať knižne, je ešte veľa,“ myslí si Bárta.
V kočíkoch sú malí Mikloškovci
Publikácia prináša desiatky vtipných príbehov, nostagických spomienok, stovky fotografií Nitry, z ktorých by tí mladší naše mesto ani nespoznali. „K spolupráci som si opäť prizval autorov, ktorí prispeli aj do prvej časti, ale pribudli aj noví, ako napríklad Milan Hlôška, ktorý je zdatný textár aj fotograf. Nosnými autormi zostali Vladimír Libant, Anton Števko či Jozef Mikloško. Imrich Točka, môj spolužiak z vtedajšej VŠP, s ktorým sme spolu promovali, sa mi prisľúbil do tretej časti knihy,“ hovorí zostavovateľ, ktorý si v knihe na Nitru zaspomínal tiež.
Obal knižky je ladený podobne ako pri prvej časti – mozaiku vytvorenú z viacerých fotografií tvorí námestie, úspešní vodní pólisti, účastníci kultúrnej akcie a v popredí rodičia s malými deťmi. „Oslovili ma tie historické pletené kočíky z 50. rokov. Zistili sme, že v nich sedia bratia – dnes významní predstavitelia Nitry Jozef a František Mikloškovci,“ spomenul Bárta.
Fotkami do knihy prispeli samotní autori príbehov, svoje pridal aj archív vydavateľstva Vladimíra Bártu. Veľa snímok a pohľadníc mesta zapožičal ich zberateľ Vladimír Libant, ale aj Jozef Mikloško a Milan Hlôška, mnohé sú tiež z pozostalosti Štefana Valenta.
Život v meste tvoria ľudia
Knihu pri uvedení do života posypali kvetmi zo Zobora. Jej krstný otec - primátor Jozef Dvonč jej zaželal najmä veľa spokojných čitateľov. „Teším sa, že sa píšu takéto historky o Nitre. Zrejme osobne podporím aj tretí diel, budem veľmi rád, keď vyjde. Verím, že sa znovu nájdu ľudia, ktorí si radi zaspomínajú,“ hovorí Dvonč.
Podľa neho je dôležité, aby sa v tej knihe ľudia našli, lebo život v meste tvoria ľudia a ich osudy sú veľmi zaujímavé.
„Ja som sa v knihe o Nitre už objavil ako volejbalista, ale priznám sa, že môjho otca, ktorý bol v Nitre 20 rokov a robil podpredsedu okresného národného výboru, v tých knihách stále hľadám. Niektorí ľudia mi rozprávali historky s ním, bol to skvelý človek. Nedávno mi pán Okoličáni hovoril, že sa zaslúžil o záchranu Horného mesta a ja tieto súvislosti vôbec nepoznám. Možno v tom treťom dieli sa môj otec objaví.“