NITRA. V mestskom parku robila firma chemický postrek stromov v čase, keď tam už boli ľudia. Práce podľa konateľa ukončili desať minút po deviatej hodine.
„Muž v ochrannom skafandri striekal pagaštany, okolo práve prechádzali školáci,“ upozornil nás zdroj.
Ozvala sa nám aj pani, ktorá tvrdí, že pocítila niečo vlhké na tvári – je presvedčená o tom, že to bol chemický prípravok. Vystrašilo ju to.

Uschne za desať minút
Ošetrenie vyše štyroch stoviek pagaštanov konských si objednala radnica. Pýtali sme sa, prečo sa postreky nerobili v čase, keď v parku nikto nie je.
Konateľ levickej firmy Miloslav Mandrák reagoval, že s postrekmi v Nitre začali už skoro ráno, o pol štvrtej. Ako prvé prišli na rad stromy, ktoré rastú na frekventovaných miestach, kde treba riešiť aj dopravu. Park si nechali na záver.
Mandrák dodal, že v ňom umiestnili štyri mobilné informačné tabule, ktoré upozorňovali na postrek, a ľudí usmerňovali aj dvaja pracovníci. „Starali sa o to, aby nechodili popod stromy.“
Konateľ firmy tvrdí, že človek nemá byť prečo zasiahnutý chémiou – zo stromov odkvapkáva asi desať minút a potom zaschne. „Je to schválený insekticíd,“ dodal.

Mandrák: Predsa len ide o chémiu
Firma na svojej stránke informuje, že aplikácia chemických prípravkov sa robí výkonnými vysokotlakovými postrekovačmi až do výšky 30 metrov, čím sa dosiahne dokonalé ošetrenie kmeňovej a listovej časti stromu.
„Nesmie pršať a prísť silnejší vietor. Predsa len ide o chémiu a vietor by ju mohol zaviať na miesta, kde sa pohybujú ľudia,“ povedal nedávno Miloslav Mandrák pre portál naselevice.sk.
V Leviciach začali s postrekmi okolo piatej, a to v okolí plavárne aj v mestskom parku. „Neskôr tam už býva väčší pohyb ľudí. Okolo 10. hodiny sa presunieme do cintorína,“ povedal konateľ firmy pre portál.
Na vstupnej bráne levického cintorína bol oznam, ktorý návštevníkov upozorňoval na vykonávanú chemickú ochranu. Keďže nitriansky park vstupnú bránu nemá, ľudia sa o postreku dozvedeli z mobilných infotabúľ, až keď boli neďaleko stromov.
„Myslím si, že v parku mali postrek robiť skôr. Ak to nestihli v ten deň, tak mali prísť na ďalší,“ povedal človek blízky radnici.

Likvidujú aj iných škodcov
Mesto dalo v tomto roku ošetriť 422 pagaštanov konských. Postrek proti prvej generácii ploskáčika bol vykonaný v máji, stál 2 987,76 eura. Postrek, ktorý sa robil koncom júna, bol proti druhej generácii škodcu a mal by vyjsť približne rovnako.
„Stromy pagaštanu konského nachádzajúce sa v lokalitách v centre mesta sú ošetrované v skorých ranných hodinách (od 4.00) a zabezpečované zamestnancami firmy, k čomu patrí aj upozornenie okoloidúcich, ak taká situácia nastane,“ vyjadrila sa Ľudmila Šterdasová z mestského úradu.
Potvrdila, že park bol v ten deň ošetrovaný ako posledný: „Postrek bol ukončený krátko po 9. hodine.“
V Nitre sa robia aj postreky proti iným sezónnym kalamitným škodcom. Naposledy to bola húsenica vijačky krušpánovej, ktorá napáda krušpán.
„Mesto robí aj postrek proti obťažujúcemu hmyzu. V tomto roku sme ho vykonávali koncom apríla. Priestor, ktorý je ošetrovaný každoročne, je mestský park,“ doplnil Pavol Jakubčin, vedúci odboru komunálnych činností a životného prostredia. Ošetrenie sa podľa neho takmer vždy robí vo veľmi skorých ranných hodinách.
Skoro ráno alebo neskoro podvečer
„Z dôvodu zabezpečenia bezpečnosti sa postreky majú vykonávať v skorých ranných alebo neskorých podvečerných hodinách, v čase, keď je čo najmenší výskyt osôb,“ vyjadrila sa Eleonora Halzlová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre.
Dodala, že pred začatím postrekovej akcie je vykonávateľ postreku povinný daný priestor označiť a má zamedziť prístup osobám, ktoré by mohli byť postrekom zasiahnuté. „Toto je možné zabezpečiť buď ohradením priestoru, alebo organizačne upozornením osôb, aby sa miestam postrekovania vyhli.“