SEREĎ. Mestskí poslanci v Seredi sa na poslednom predprázdninovom zasadnutí zaoberali nezvyčajnou témou. V programe rokovania boli sťažnosti obyvateľov na podujatia v meste.
Občanom vadí nadmerný hluk pri akciách, poslanci však uznesenie, ktoré by ho obmedzovalo, neschválili.
Zaťaženie maximálne 45 decibelov
Najväčšie sťažnosti zaznamenali príslušníci mestskej polície v noci z 27. mája na 28. mája. V tom čase sa na amfiteátri konal majáles. Ako napísala občianka mesta, mestskú políciu kontaktovala o 0.45 h, ani tí však jej problém s rušením nočného kľudu nevyriešili.
Zároveň požiadala poslancov a zamestnancov mestského úradu vyjadriť sa k jej sťažnosti a navrhnúť riešenia.
Podľa slov viceprimátora mesta Ľubomíra Veselického problém riešili na pôde mestského parlamentu práve na základe podnetu občianky Serede. Viceprimátor bol aj predkladateľom uznesenia, navrhoval v ňom vypracovanie VZN o verejnom poriadku.
Návrh hovoril o ukončení hudobnej produkcie na verejných podujatiach do 23.00 a o povinnosti rešpektovať vyhlášku, ktorá pre nočné hodiny vo vonkajších priestoroch určuje maximálne zaťaženie 45 decibelov.
Za noc 15 telefonátov
Ako sa vyjadril predkladateľ uznesenia na zasadnutí, zdrojom hluku sú nielen akcie, ktoré organizuje mesto, ale aj súkromné. „Nejde o ojedinelé prípady, nočný kľud je rušený neustále každý víkend,“ povedala na zasadnutí občianka, ktorá poslala na úrad predmetný list. Dodala, že nielen ona, ale ďalší vstávajú aj počas víkendov ráno do práce a majú právo na odpočinok.

Problémom je, že sťažnosti môže síce riešiť hliadka mestskej polície, ale len obmedzene. Počas jednej akcie zaznamenala 15 telefonických podnetov.
„Ak priestupca neprizná, že si je vedomý, že koncertom o polnoci ruší nočný kľud obyvateľov, mestská polícia nemá dôkaz a môže mu iba dohovoriť a požiadať, aby hlasitosť znížil,“ ozrejmil Veselický. Mestská polícia totiž nie je certifikovanou inštitúciou na meranie hluku, zvukárovi môže uložiť pokutu 33 eur, ak sa prizná, že si je vedomý rušenia nočného pokoja.
Mladí budú utekať do iných miest
Väčšina poslancov sa prikláňala k právu občanov na zábavu. Niektorí sa vyjadrili v duchu, že nemusí sa robiť nič a môže sa zatvoriť mesto. Výčitky smerovali aj k faktu, že nedávno bol opravený amfiteáter.
„Jeho renovácia nebola lacnou záležitosťou, investovali sa do neho nemalé finančné prostriedky, aby mohol fungovať,“ povedala poslankyňa Pavlína Karmažínová. Dodala, že mladí ľudia budú utekať do iných miest a nikto nebude chcieť chodiť do Serede. „Mladí idú o desiatej von a o 23.00 h má byť koniec? Možno by to bolo vhodné urobiť v zastavanej časti a nie striktne,“ vyjadril sa poslankyňa.
Veselický: právo na odpočinok dostalo facku
Poslanecký zbor napokon návrh obmedziť hudobnú produkciu v nočných hodinách neschválil. Viceprimátor mesta nevylučuje možnosť, že sa zvýši počet sťažností obyvateľov. „Problém vidím v tom, že viacerí poslanci nášho MsZ neprijatím môjho návrhu dali právu na zábavu vyššiu právnu silu ako právu na odpočinok. Takúto filozofiu považujem za nesprávnu,“ povedal Veselický a doplnil, že hlasovaním dali občanovi signál, že im na ochrane zdravých podmienok a zdravého spôsobu života obyvateľov, ako o tom hovorí zákon o obecnom zriadení, nezáleží.
Ako sa ďalej vyjadril viceprimátor Serede, svojím návrhom sa snažil hľadať prienik medzi záujmami dvoch skupín. „Právo na odpočinok po práci alebo pred nástupom do práce dostalo facku. Kritika na nečinnosť volených funkcionárov bude v tomto prípade oprávnená,“ povedal Veselický a dodal, že najviac sa obáva toho, že neriešenie problému otvorí bránu individuálnym konaniam voči producentom hluku, ktoré nebudú v súlade so zákonom.