NITRA. Spisovateľ na plný úväzok Juraj Červenák je nielen na Slovensku známy sériou svojich historických detektívnych príbehov, v ktorých vystupuje svojrázna trojica vyšetrovateľov – kapitán Joachim Stein, notár Matej Barbarič a kaprál Bohdan Jaroš. Okrem nej je aj autorom historickej fantasy so slovanskými motívmi - série Černokňažník, Bohatier, Bivoj, obdobie protitureckých vojen spracoval v cykle Dobrodružstvá kapitána Báthoryho.

V domácich končinách
Prvý diel spomínanej série Stein, Barbarič, Jaroš napísal pôvodne ako rozhlasovú hru, ktorá zaznamenala slušný poslucháčsky úspech. Až po prepracovaní a doplnení vznikla kniha Mŕtvy na Pekelnom vrchu. Po nej prišli diely Krv prvorodených, Ohnivé znamenie a Diabol v zrkadle. Nedávno k nim pribudla novinka Vlk a dýka - ako sám autor povedal, nenazýva ju piatym, ale „štyriapoltým“ dielom.
„Kým v predchádzajúcich príbehoch po zločincoch pátrajú spoločne Stein, Barbarič a Jaroš, táto kniha je sólo prípadom notára Barbariča. Sám na vlastnú päsť vyšetruje zločin, ktorý sa odohráva v jeho domácich končinách,“ hovorí Juraj Červenák.
„Chvíľu sa dej odohráva v Banskej Štiavnici, potom najmä na hrade Sitno a v dedinách, ktoré patria pod hradné panstvo, predovšetkým v dedine, ktorá sa vtedy volala Svätý Egídius.“
Ako je u Červenáka zvykom, jeho príbehy si čitateľa získajú už od prvej stránky – ľahkosťou kladenia myšlienok, vybrúseným štýlom i zápletkami. Kniha Vlk a dýka nie je výnimkou. V porovnaní s predošlými dielmi série je to však trošku viac detektívka, nejde v nej o žiadne rozsiahle sprisahanie.
Je trochu nedobový
Hlavným motívom je zdanlivo jednoduchá záhada - uprostred noci zmizne zo zamknutého, dobre stráženého hradu kastelánova mladšia dcéra a Barbarič je povolaný na Sitno zistiť, kam sa podela. Situáciu komplikuje fakt, že na Sitne našla útočisko manželka veľmoža Illésházyho, vraj najbohatšia a najmocnejšia žena v kráľovstve. Navyše Barbarič netuší, že hrad má ešte jedného, tajného obyvateľa, o ktorom nikto nesmie vedieť.
Prečo si autor vybral za jediného vyšetrovateľa zločinu práve notára?
„Jednak kvôli tomu, že som chcel napísať príbeh, ktorý sa bude odohrávať u mňa a aj u Barbariča doma, teda v Banskej Štiavnici a okolí,“ vysvetľuje obyvateľ tohto mesta. „A tiež aj preto, že som chcel napísať knihu v prvej osobe – príbeh rozpráva sám Barbarič, čím je tento diel iný od tých štyroch predchádzajúcich.“
Notára si autor vybral aj preto, že je v tých príbehoch trochu nedobovou postavou, najviac približuje dianie súčasnému čitateľovi.
„Písať z pohľadu Steina, ktorý je tak rýdzo dobový, má dobové neduhy, ktoré by sme dnes nazvali veľmi nekorektné až neprípustné, tak to si neviem celkom dobre predstaviť. A kaprál Jaroš stále zostáva pomerne tajomnou postavou, do ktorej nechcem veľmi prenikať.“
Ďalší príbeh bude z Plzne
Ako však spisovateľ prezradil, v ďalšej časti série budú vyšetrovať opäť všetci traja. Prípad sa bude odohrávať v Plzni - istý čas tu sídlil panovník Rudolf II., ktorý sem utiekol pred morovou nákazou v Prahe.
„Ale uvidíme, čo bude ďalej. Musím priznať, že sólový príbeh Barbariča sa mi veľmi dobre písal. Mal som ho hotového za dva mesiace, pričom Diabla v zrkadle, knihu o nič viac dramaticky rozsiahlejšiu, som dokončil za zhruba osem mesiacov. Písať z pohľadu Barbariča ma tak veľmi ako autora bavilo, že mu zrejme nejaký prípad ešte vymyslím,“ pokračuje autor.
„A ešte mám v úmysle napísať prípad, v ktorom budú zločiny riešiť Stein a Jaroš, možno doma u Steina – na jeho hrade v Krkonošských horách, ktorý dostal za vojenské zásluhy. Hrad skutočne existuje, aj keď dnes je to už len zrúcanina. Príbeh plánujem pre ich nátury napísať viac dobrodružnejší, krvavejší, možno by to ani nebola celkom detektívka, ale skôr akčný triler.“
Červenákove historické detektívky si čitatelia obľúbili, ale ako autor vraví, niektorí mu už písali, že po príbehu Diabol v zrkadle to už trochu skĺzava do istej schémy. Všetky prípady totiž z istých logických súvislostí majú spoločné prvky, vždy trojica príde do nejakého mesta, kde vyšetruje zločin, ktorý dosahuje až rozmerov sprisahania.
„Aj preto som napísal sólo Barbariča, ktorý je iný. Aj ja sám som mal chuť to zmeniť, napísať to viac ako detektívku. Mnohí čitatelia sa báli, že to bez Steina a Jaroša nebude ono, ale zatiaľ som sa s takým ohlasom nestretol. Čitatelia ocenili zmenu,“ povedal Červenák.
Píše Hradbu západu
Momentálne autor pracuje na románe Hradba západu, ktorý je piatym pokračovaním série Dobrodružstvá kapitána Báthoryho o protitureckých vojnách. Nový diel uzavrie mnoho dejových línií z predchádzajúcich častí.
„Pre seba si tak vravím, že to bude možno záver, až kým sa mi raz nezachce napísať ďalší diel. Rozsiahlu Hradbu západu píšem už skoro rok, pomedzi to som napísal knihu Vlk a dýka, aby som si chvíľu od témy oddýchol,“ hovorí spisovateľ, ktorý má už v hlave aj ďalší diel Černokňažníka.
„Po desiatich rokoch od českého vydania teraz vychádza v slovenčine trilógia Bohatier, čo je historická fantasy z čias kyjevského kniežatstva a starých Slovanov. Knihy dosť zásadne upravujem, mám s tým veľa práce. Už vyšiel prvý diel, ďalší bude na jeseň a zvyšok zrejme budúci rok.“
VYHRAJTE KNIHU VLK A DÝKA
MY Nitrianske noviny, vydavateľstvo Slovart a autor Juraj Červenák venujú trom čitateľom knihu Vlk a dýka. Stačí na internete vyhľadať odpoveď na otázku, ako sa dnes volá niekdajšia obec pod Sitnom Svätý Egídius. (Ilija)
FOTO: Juraj Čevenák so svojou novinkou, ktorú predstavil na besede v Martinuse. FOTO: (ČE)