NITRA. Už 9. ročník vzdelávacieho projektu Tvoriť môže každý vyhodnotili v Nitrianskej galérii. Vernisážou vyvrcholila 3-mesačná práca detí v tvorivých dielňach, jej výsledok si v rovnomennej výstave môžete pozrieť do konca augusta vo Farebnej galérii Nitrianskej galérie.
Prišlo 261 detí
Projekt je určený telesne a duševne hendikepovaným deťom zo špeciálnych škôl a zaradení. Zúčastnilo sa ho 40 školských skupín zo zariadení z Nitry, Poľného Kesova, Vrábeľ, Serede, Novej Bane a Kremnice, v sprievode špeciálnych pedagógov a asistentov prišlo spolu 261 detí. Navštevovali tematicky zamerané tvorivé dielne, ktoré trvali od marca do mája.
„Vzniklo veľmi veľa prác – 450. Zastúpenie má keramika, monotypia, maľba na hodváb, kresba fixom, kresba na pauzák, dokresľovanie koláží a kresba zmizíkom do atramentu,“ hovorí galerijná pedagogička Elena Tarábková.
„Keramike sa venovali dve dielne. Na prvej si deti vymodelovali reliéfy pripomínajúce výšivku, vypálili a na druhej dielni naniesli glazúru. V druhej variante keramických dielní deti dostali odliatky – misky a tanieriky, ktoré kolorovali špeciálnymi glazúrami.“
Veľká dávka fantázie
Z množstva prác vystavili 113 prác. Z nich tým najlepším - individuálnym aj kolektívnym prácam - udelili 5 prvých miest, 6 druhých, 7 tretích a 6 čestných uznaní. S diplomami dostali autori ceny v podobe výtvarného materiálu.
Na ocenenie vyberali technicky aj výtvarne zaujímavé diela. „Nestačilo mať iba peknú prácu, musela byť aj technicky dobre zvládnutá a výtvarne niečím pozoruhodná. Napríklad pri keramických reliéfoch sme síce ocenili práce v tmavších farbách, ale z výtvarného hľadiska sú istým spôsobom posunuté ďalej,“ pokračuje Tarábková.
„Veľmi zaujímavé boli aj práce z atramentu, lebo pri dokresľovaní atramentových škvŕn museli deti zapojiť veľkú dávku fantázie. Jedna z víťazných prác v tejto technike predstavuje ako keby mesto z vtáčej perspektívy, autor ďalšej ocenenej práce vytvoril zo škvrny nádherného slimáka.“
Po prvý raz aj práce seniorov
Ako pedagogička zhodnotila, tvorivé dielne boli pre deti dosť náročné. Pri monotypii veľmi často obkresľovali, pri atramente museli mať bohatú predstavivosť. Najjednoduchšia, aj keď z druhej strany zložitá, bola práca s keramikou. Najkomplikovanejšia bola fáza, keď nanášali glazúry, ktoré sú inej farby ako po vypálení.
„Oproti vlaňajšej výstave vidím pokrok a posun vpred. Niektoré deti sa vypracovali tak, že som bola ich prácami veľmi prekvapená, na druhej strane mnohé šikovné deti už skončili školy a na tejto výstave chýbajú,“ dodala Tarábková.
Výstava je obohatená o práce autistickej výtvarníčky Michaely Batelovej, ktorá dielne v galérii navštevuje individuálne. A po prvý raz aj o práce seniorov, ktorí tiež navštevovali výtvarné dielne. Vytvorili maľbu na hodváb, na sklo, olejomaľbu a batiku.