NITRA. Železnice chystajú súťaž na štúdiu realizovateľnosti s názvom Obnova železničnej stanice v Nitre a jej okolia. Na základe nej sa potom rozhodnú, ako budú ďalej postupovať.
„ŽSR spracovali opis predmetu zákazky pre verejné obstarávanie. Popisuje obsahovú stránku pre spracovanie štúdie realizovateľnosti, konkrétnejšie analýzu súčasného stavu budovy železničnej stanice, využívanie verejnej osobnej dopravy a návrh budúceho stavu v alternatívach,“ informovala hovorkyňa spoločnosti Martina Pavliková.
Peniaze na projekt zatiaľ nemajú
Alternatívy sú štyri: rekonštrukcia existujúcej budovy, výstavba novej budovy na voľných pozemkoch v správe ŽSR, výstavba terminálu integrovanej osobnej prepravy a revitalizácia budovy stanice a jej okolia formou PPP projektu, teda v spolupráci so súkromným investorom.
Verejné obstarávanie je podľa hovorkyne vo finálnej fáze prípravy: „Predpokladáme, že ŽSR ho vyhlásia ešte teraz v lete. Dovtedy je predčasné hovoriť o cene za štúdiu a finálnom dátume jej spracovania.“
Ak budú mať železnice štúdiu, nasledovať bude projektová dokumentácia a potom samotná realizácia. Kedy to bude, nie je známe.
„ŽSR nedisponujú v tejto chvíli vlastnými zdrojmi, ktorými by bola pokrytá projektová príprava a realizácia obnovy stanice. Navyše je budova navrhnutá na zápis do zoznamu kultúrnych pamiatok, čo po definitívnom odsúhlasení môže mať vplyv na uvedený projekt,“ vyjadrila sa Pavliková.
ŽSR v každom prípade nepredpokladajú, že sa práce začnú skôr ako po roku 2019.
Pribudne nová trať?
V tomto roku sa podľa hovorkyne robili na nitrianskej stanici „opravy sociálnych zariadení pre cestujúcu verejnosť, oplotenia, maľby vestibulu, zasklievanie poškodených výplní, odstraňovanie grafitov, oprava zámkovej dlažby a oprava lavičiek“.
Výpravná budova na nitrianskej železničnej stanici bola postavená v roku 1876, v roku 1921 pribudla menšia prístavba. O potrebe obnovy hovoria železnice už približne desať rokov. Súčasné kroky robia na základe požiadavky vlády, s mestom podpísali memorandum o spolupráci.
Primátor Jozef Dvonč povedal, že spolu so županom rokovali s generálnym riaditeľom železníc aj o možnosti výstavby trate Nitra – Trnovec.
„Zabezpečila by priame prepojenie na Bratislavu, čím by sa odľahčili cesty. Je to pomerne jednoduchá trasa,“ dodal Dvonč. Kedy bude vybudovanie trasy reálne, zatiaľ nevedel povedať.