NITRA. Na mieste, kde stojí pavilón chirurgických disciplín, bolo predtým riaditeľstvo nemocnice a hygienická stanica. Zbúrali ich.
Pavilón funguje už dvadsať rokov, za toto obdobie v ňom operovali približne 120-tisíc pacientov. Dnes je už pritesný, preto nemocnica plánuje prístavbu.
Výstavbu odsúvali
Novostavbu slávnostne otvorili 6. júna 1997. Prvého pacienta v nej operovali už o niečo skôr – 19. mája. „Išlo o laparoskopickú operáciu žlčníka,“ zaspomínal si pred rokmi vtedajší prednosta chirurgickej kliniky Emil Bakoš.
O nutnosti postaviť nový chirurgický pavilón sa v Nitre hovorilo od osemdesiatych rokov, prvá štúdia bola vypracovaná v roku 1982. Práce sa však stále odkladali, prioritou bolo divadlo či obchvat.
Lekári v tom čase operovali v budove pri starej vrátnici, ktorá bola postavená ešte pred vojnou. Podľa profesora Bakoša boli pre chirurgiu, traumatológiu a ortopédiu k dispozícii len dve operačné sály. Na plánovanú operáciu sa čakalo dva až tri mesiace.
„Takmer denne sme robili plánované zákroky do 18.-19. hodiny večer, potom sa riešili akútne stavy. Klimatizácia bola viac-menej nefunkčná. Keď bolo v lete vonku teplo, doslova z nás tieklo,“ zaspomínal si Emil Bakoš, ktorý bol v roku 1989 riaditeľom nitrianskej nemocnice.
Základný kameň klepali po revolúcii
Základný kameň nového pavilóna slávnostne poklepali v novembri 1990. Novostavbe ustúpila budova vtedajšieho riaditeľstva aj nový objekt hygienickej stanice. Práce trvali dlhých sedem rokov.
„Investičné náklady predstavovali 370 miliónov korún – z toho 150 miliónov išlo do zdravotníckych technológií,“ vyčíslil pred časom profesor Bakoš.
Pred začatím výstavby sa podľa neho uvažovalo, či nezačať ako prvý stavať interný pavilón. S chirurgickým mal byť prepojený trojpodlažnou budovou, v ktorej by bola poliklinika s ambulanciami.
Interný pavilón dala nakoniec nemocnica postaviť o takmer dvadsať rokov neskôr z eurofondov. Pacientom slúži od roku 2011. Stojí oproti chirurgickému, navzájom budú prepojené nadzemným tunelom, ktorý práve teraz montujú. Určený je na presun ľudí a materiálu.
Pribudli nové pracoviská
Do pavilónu chirurgických disciplín sa v roku 1997 nasťahovali oddelenia chirurgické, očné, traumatológia, ARO a ortopédia. Nové priestory si pochvaľovali zdravotníci aj pacienti, ktorí dostali k dispozícii trojlôžkové izby so sociálnymi zariadeniami. Na vtedajšiu dobu to bol posun.
„Nadštandardné izby pribudli až neskôr, v pavilóne je ich trinásť. Celkový počet lôžok je 179,“ informovala hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková.
Dodala, že pôvodne mal pavilón pokrývať základné chirurgické odbory. „Medzičasom však došlo k vývinu a fakultná nemocnica poskytuje ďalšie špecializované služby. Pridružilo sa pracovisko cievnej chirurgie, neurochirurgie, plastickej chirurgie, centralizovala sa aj očná klinika.“
Budova sa tak stala pritesnou, rozšíria ju o prístavbu.
Plánujú investície
Nedávno dala nemocnica vynoviť priestory chirurgického pavilónu na prízemí, zmodernizovaná bola podľa hovorkyne traumatologická ambulancia či sociálne zariadenia na neurochirurgickej klinike.
Generálny riaditeľ nemocnice Kamil Koleják avizoval, že sa budú rekonštruovať aj operačné sály, ich počet sa má rozšíriť. Ďalšou investíciou bude spomínaná prístavba. Bude v nej sídliť urgentný príjem, očná klinika a oddelenie plastickej chirurgie.
„Sú to priority na nadchádzajúce obdobie. Na uvedené aktivity sa spracováva projektová štúdia, ktorá bude podkladom pre projektovú dokumentáciu,“ upresnil riaditeľ Kamil Koleják.