ŠAĽA. Šalianska radnica podáva projekt na zrevitalizovanie vnútrobloku vo Veči. Na sídlisku ohraničenom ulicami Cintorínska, gen. L. Svobodu a Slnečná by po úspešnom zrealizovaní mali byť viaceré nové prvky.
Vnútroblok by mal byť tiež zelenší, zmeniť by sa mala aj mikroklíma. Poslancom v projekte chýbalo zavlažovanie, bol by to neoprávnený a nákladný výdavok.
Žiadajú pol milióna eur
Radnica využila pri podaní projektu projektovú dokumentáciu, ktorú vysúťažila na jar tohto roku. Ako sme aj vtedy informovali, prihlásili sa dve firmy, najnižšiu ponuku dala firma M PRO z Bratislavy s 16800 eurami.

Maximálna výška financií určených na projektovú dokumentáciu je 2%, v tomto prípade 15000 eur. „Zvyšných 1800 eur sú neoprávnené výdavky,“ ozrejmila Gabriela Braníková, referentka životného prostredia na mestskom úrade v Šali.
Celková výška projektu je 522 tisíc eur, spoluúčasť žiadateľa je tradičných 5%, teda 26 tisíc eur. Mesto počíta s neoprávnenými výdavkami vo výške 4500 eur, vyčerpalo spomínaných 1800 eur. „Rezervu máme na vytýčenie inžinierskych sietí, ktoré budeme musieť zrealizovať, ak budeme v projekte úspešní,“ vyjadrila sa na zasadnutí mestského parlamentu Braníková.

Zmení sa mikroklíma
Projekt podľa jej slov zahŕňa stavebné úpravy chodníkov, výsadbu zelene. „Vybudované by malo byť multifunkčné ihrisko na Cintorínskej ulici, na Slnečne fit ihrisko. Počíta sa aj s vybudovaním detského ihriska na Cintorínskej a doplnením mobiliáru,“ priblížila referentka životného prostredia.
Ako sa ďalej Braníková vyjadrila, projekt je zameraný na vytvorenie ekostabilizačných zariadení. „Výsadbou zelene sa zmení mikroklíma priestoru, ktorý tam je.“
Poslancov, ktorí reagovali v rozprave, chýbalo v projekte zavlažovanie. „Bola by škoda, keby veľké množstvo vysadených stromov uhynulo po prvom lete,“ reagoval poslanec Vladimír Vicena.
Zavlažovací systém by stál 66 tisíc eur
Podľa referentky životného prostredia by to bol neoprávnený výdavok, navyše veľmi nákladný. „Spravila som si analýzu, vybudovanie studní a zavlažovacieho systému by stálo 46 tisíc eur. Urobili by sa dva vrty. K tomu treba prirátať povoľovací proces, čo by bolo ďalších 20 tisíc eur. Platiť by sme museli aj za odber podzemnej vody. V súčasnosti zalievame stromy dodávateľsky,“ ozrejmila Braníková.
Plánovaný termín realizácie projektu je v lehote dvanásť mesiacov. Predpokladaný začiatok realizácie je marec budúceho roka.
„Závisieť bude od termínu vyhodnotenia schválených žiadostí o nenávratný finančný príspevok a ich zazmluvnenia a tiež na základe doby trvania verejného obstarávania,“ píše sa v dôvodovej správe.