ŠAĽA. Mestská polícia v Šali prichádza s novinkou, poteší najmä držiteľov bicyklov. Práve totiž prebieha označovanie dvojkolesových tátošov syntetickou DNA, vďaka nemu by mali klesnúť krádeže bicyklov.
Označuje sa jednoduchým potretím predmetu roztokom syntetickej DNA, ktorý sa po vytvrdnutí prakticky nedá odstrániť.
„Po označení sa na predmet aplikujú výstražné nálepky a bicykel sa odfotí. Kód z každej sady DNA spolu s fotkou a osobnými údajmi majiteľa sa zaznamenajú v centrálnej databáze, čím sa vytvorí okamžité spojenie medzi predmetom a jeho majiteľom,“ objasňuje základný princíp označovania a fungovania novinky zástupca náčelníka mestskej polície v Šali Miroslav Martinček.
Veľký záujem
V poslednom období sa v Šali rozšírili krádeže bicyklov. Navyše, v letnom období sa tento dopravný prostriedok využíva najčastejšie v roku. Aj to bol dôvod, prečo sa predstavitelia mestskej polície rozhodli pristúpiť k tomuto kroku ochrany.
O označovanie je medzi Šaľanmi značný záujem. Vyplýva to z informácií, ktoré príslušníci mestskej polície vyzbierali počas júna. V súčasnosti majú viac ako 200 žiadostí na bicykle.
„Ak má niekto záujem, stačí, ak nás kontaktuje na čísle 159. Službukonajúcemu nadiktuje meno, adresu, telefonický kontakt a počet bicyklov, ktoré by chcel označiť. Následne bude telefonicky kontaktovaný príslušníkom, ktorý vykonáva označovanie a dohodnú si termín, kedy bicykel prinesie na základňu mestskej polície a bude mu označený,“ ozrejmil Martinček.

Po označení bude bicykel zavedený do centrálnej databázy. „Počas obchôdzok hliadky budú vedieť, že v p
rípade kontroly majú bicykel osvietiť špeciálnou baterkou a zistiť, či sa jedná o označený bicykel. V prípade že sa bude jednať o označený bicykel, budú požadovať od majiteľa preukázanie majetkového vzťahu k bicyklu a to kartičkou, ktorá mu bude po označení bicykla vydaná,“ vysvetlil zástupca náčelníka.
Ako dodal, v prípade, že sa nedokáže preukázať, budú sa zisťovať ďalšie skutočnosti, ktoré potvrdia alebo vyvrátia jeho majetkový vzťah k bicyklu.
Označovanie je zadarmo
Príslušníci mestskej polície v Šali už začali s označovaním. „Pokračovať bude až do vyčerpania kapacity syntetickej DNA, ktorú máme k dispozícii. V prípade prevyšovania záujmu nad súčasnými možnosťami zvážime možnosť dokúpenia ďalších sád na označovanie,“ hovorí Martinček. Označovanie je zadarmo.
Ako povedal zástupca náčelníka šalianskej mestskej polície, počas nahlasovania prejavili občania mesta záujem aj o označovanie iného majetku. „V súčasnosti o označovaní iných predmetov neuvažujeme, nakoľko už teraz počet bicyklov, o ktorých označenie bol prejavený záujem, je enormne vysoký a tento počet stále rastie,“ vyjadril sa Miroslav Martinček.
Ako dodal, ochranu majetku prostredníctvom syntetickej DNA využívajú prostredníctvom DNA sprchy v objekte jednej zo základných škôl v meste.