NITRA. Začiatkom júla sa v Nitrianskej galérii rozbehlo obľúbené letné podujatie pre deti Prázdninové maľovanie. Po prvýkrát sa účastníci môžu na jednotlivé dielne prihlasovať mailom či telefonicky a vybrať si tak techniky, ktoré ich najviac zaujímajú.
Utorky, štvrtky a piatky od 10. do 12. h sú určené pre verejnosť, stredy v rovnakom čase môžu využiť detské tábory a organizované skupiny. Tento rok sa Prázdninové maľovanie začalo 11. júla a potrvá do 26. augusta.
„V tomto ročníku máme enormný počet záujemcov. Už v prvý deň prišlo 15 detí s piatimi dospelými – rodičmi či starými rodičmi. A potom sa to zo dňa na deň stupňovalo. Asi až 80 percent detí je takých, ktoré k nám pravidelne chodia už niekoľko rokov a tie ďalšie prídu hlavne na základe odporúčania. Veľmi málo účastníkov sem chodí úplne náhodne,“ konštatuje Elena Tarábková, ktorá podujatie pedagogicky vedie deviaty rok.
„Témy tohtoročných výtvarných tvorivých dielní sa väčšinou inšpirujú aktuálnymi výstavami Nitrianskej galérie, ktoré s deťmi na začiatku navštívime. Pozrieme si konkrétne diela, ktoré sú pre nás zaujímavé technikou, kompozíciou či silným motívom. Zatiaľ sme najviac tvorili inšpirovaní výstavou Morseovka.“
Tematicky sa pri tvorbe zamerali na život v meste, urbanizmus, pocit z bývania. Deti napríklad z vlnkového kartónu, špagátu a obalov od vajíčok robili reliéf sídliska, kresby dopĺňali striekaním sprejmi, vytvárali reliéf mesta, domček pre bábiky a garáž pre auto - všetko z keramickej hliny.
Deti z techník ešte robia viazanú batiku, skladanú šibori batiku, prekreslovanie na pauzákové papiere, monotypiu, ktorú môžu kolorovať, vyrobia lampióny z PET fliaš aj papierové objekty. Pri práci využívajú nové materiály, ale aj recyklujú rôzne obaly. Po dielňach si deti môžu svoje dielka vziať domov.
„Práca s keramickou hlinou je maximálny relax. Tvarovanie hliny upokojuje, využíva sa aj pri arteterapii. Mnohí ľudia ani nevedia, čo príjemné si spôsobujú, keď modelujú,“ pokračuje Tarábková.
„Detí teší aj práca so sprejmi a vlastnými vystrihnutými šablónami. Prekvapuje ich, ako farba nekontrolovateľne zasahuje do ich práce. A veľmi ich baví batikovanie, to „zázračno“, ktoré vznikne po strihaní špagátu a rozviazaní látky,“ dodala Tarábková.
Tak ako v predchádzajúcom ročníku, aj tento rok vernisáž prác z Prázdninového maľovania už nebude. Tie najlepšie diela sa objavia na virtuálnej výstave na webstránke galérie a facebooku.