NITRA. O jednu školu menej! Stredná odborná škola polytechnická na Novozámockej ulici nebude od septembra v rukách župy. Jej zriaďovateľom sa stane súkromná spoločnosť Deutsch-Slowakische Akademien (DSA). Rozhodli o tom krajskí poslanci.
Budova školy aj ďalší školský majetok ostane naďalej kraju. Župa nehnuteľnosti prenajme spoločnosti DSA na pätnásť rokov.
Bezplatné štúdium ostane
Spoločnosť sa zaviazala, že štúdium na škole ostane aj naďalej bezplatné. Obávať by sa nemali súčasní študenti ani tí, ktorí boli prijatí a nastúpia na začiatku nového školského roka - nič by sa pre nich meniť nemalo.
Škola chce po zmene zriaďovateľa v oveľa väčšej miere pripravovať študentov na prácu v britskej automobilke Jaguar aj v ďalších firmách v nitrianskom priemyselnom parku. Nosným študijným odborom tu má byť mechatronik, ročne získa vzdelanie v tomto odbore asi 60-90 absolventov.
Pri škole vznikne stredisko odborného výcviku, kde študenti absolvujú praktickú časť výučby. Tréningovú halu začnú stavať na jeseň. Majú v nej byť špičkové zariadenia a prístroje, presne také, aké sa reálne využívajú v už existujúcich firmách. Stredisko bude študentom k dispozícii o rok neskôr, od školského roka 2018/2019.
Do školy investujú štyri milióny eur
Stredná odborná škola polytechnická ponúka v súčasnosti štyri štvorročné maturitné študijné odbory, šesť trojročných učebných odborov s výučným listom aj dvojročné nadstavbové štúdium. Od roku 2013 sa škola stala centrom odborného vzdelávania pre oblasť CNC technológií.
"Spoločnosť bude v prvých piatich rokoch do školy investovať štyri milióny eur. Z toho dva milióny do hnuteľného majetku a dva do nehnuteľného," povedal Dušan Guťan, riaditeľ župného úradu.
Spoločnosť DSA spravuje na Slovensku osem škôl, z nich najdlhšie, dva roky, má Strednú odbornú školu v Trebišove. "Chceme priniesť know-how a skúsenosti z Nemecka, kde má naša materská spoločnosť 36 škôl a úspešne realizuje duálne vzdelávanie," povedal Slavomír Maličkay, riaditeľ pre komunikáciu v DSA. Maličkay dodal, že spoločnosť chce silný dôraz klásť na výučbu angličtiny a nemčiny. Jazyky sa tu budú študovať napríklad aj videokonferenciami, ktorými naživo prepoja vyučovanie v Nemecku a na Slovensku.
Jaguar si chcel postaviť vlastnú školu
Viacero poslancov kritizovalo, že hoci sa zmena zriaďovateľa pripravovala už vyše roka, návrh prišiel pred poslancov v šibeničnom termíne.
Guťan povedal, že kraj už dlhšiu dobu rokoval so štátnou spoločnosťou MH Invest, ktorá pripravuje príchod Jaguaru, no na konkrétnych krokoch sa dohodli až v máji. Dlhú dobu sa hovorilo, že Jaguar si postaví školu pre svoje potreby sám. "Nám sa zdalo, ako keby Jaguar nášmu školskému systému veľmi neveril a chcel si vybudovať niečo nadštandardné na svoj obraz. Ale nakoniec sa automobilka presvedčila, že nie sú tí naši učitelia ani študenti takí slabí," povedal župan Milan Belica.
Poslankyňa Helena Bohátová upozornila, že duálne vzdelávanie je momentálne nastavené tak, že nikoho, kto je doň zapojený, nemožno nútiť, aby sa zamestnal v konkrétnej firme. "Ale možno sa zmení legislatíva," podotkla.
Zmenu zriaďovateľa musí ešte odobriť ministerstvo školstva. Ak by sa projekt v Nitre ujal, firma by mohla neskôr prevziať aj odbornú školu v Zlatých Moravciach alebo vo Vrábľoch.