ZLATÉ MORAVCE. Odstúpiť a vzdať sa tým svojho poslaneckého mandátu. To by mala teraz spraviť poslankyňa Klaudia Ivanovičová. Myslia si to nielen niektorí jej poslaneckí kolegovia, ale aj Združenie občanov miest a obcí Slovenska, ktoré dohliada na transparentnosť v samospráve.
Ivanovičovú vyzval na odchod napríklad jej poslanecký kolega Michal Cimmermann. Urobil tak po tom, čo sme ako prví poukázali na čudné zapojenie Ivanovičovej a jej syna do škandálu s truhlami.
Ako sa dostal k prípadu Ivanovičovej syn?
V kauze ide o to, že dnes už zaniknutý mestský podnik Záhradnícke služby kúpil sedemsto truhiel od firmy Drevan a nezaplatil za ne. Firma Imexfin, ktorá pohľadávku od Drevanu odkúpila, preto od mesta žiadala 90-tisíc eur za truhly. Navrhla splátkový kalendár a mestu chcela časť dlžnej sumy odpustiť.
Poslanci ale návrh na mimosúdnu dohodu na popud Ivanovičovej zmietli zo stola a rozhodli, že radšej sa s Imexfinom budú súdiť. Okresný súd dal za pravdu Imexfinu. Mesto spor prehralo a teraz to vyzerá tak, že bude musieť zaplatiť o 30-tisíc eur ako by platilo, ak by sa mesto s firmou dohodlo.
Pikantné na celom prípade je hlavne to, že za mesto chodil na súd právnik Miroslav Ivanovič, syn poslankyne, ktorá presadzovala, aby sa mesto súdilo. Ako sa k prípadu dostal, poslankyňa dostatočne nevysvetlila. Pred viacerými zdrojmi Ivanovičová hovorila, že mesto zastupuje zadarmo.
To je síce pravda, ale iba v prípade, že mesto prehrá. Podľa zmluvy advokátska kancelária, ktorá na súd s Imexfinom vyslala Ivanoviča, dostane odmenu dokonca aj v prípade, ak by mesto uzavrelo s firmou mimosúdnu dohodu.
ZOMOS: Patrilo by sa, aby sa vzdala mandátu
Zapojenie Ivanovičovej do prípadu má teraz dohru. Poslankyňu už vyzval na odchod ZOMOS aj poslanec Cimmermann. „Poslanecký zbor nebol informovaný o tom, kto zastupuje mesto v spore s firmou Imexfin, túto informáciu som zachytil iba z novín. Osobne som hovoril s pani Ivanovičovou o tejto záležitosti a odporučil som jej, aby zvážila aj možnosť vzdania sa mandátu,“ hovorí poslanec Cimmermann. Ten ako právnik nevidí problém v tom, že mesto na okresnom súde spor prehralo. „Podstatou problému je to, že za mesto vystupuje syn poslankyne Ivanovičovej, ktorá bola kategoricky proti uzavretiu akejkoľvek dohody s firmou Imexfin, vo veci sa najviac angažovala a hlavne vďaka jej lobbingu poslanci hlasovali proti dohode. Z tohto dôvodu by mala zvážiť, ako ďalej naloží zo svojím poslaneckým mandátom, pretože nič nie je nebezpečnejšie, než vplyv súkromných záujmov v záležitostiach verejných, čo je v tomto prípade v súvislosti s jej konaním úplne očividné,“ hovorí poslanec.
To isté si myslia zástupcovia ZOMOS-u. „Každý postup verejného činiteľa by mal byť transparentný a mal by smerovať vždy k pozitívnym rozhodnutiam a skutkom v prospech komunity, ktorá to prirodzene očakáva. Postup poslankyne Ivanovičovej je presne opačný. Akékoľvek zahmlievanie v tomto prípade vyvoláva oprávnené otázky a prejav nedôvery je opodstatnený,“ povedal Vladimír Špánik, predseda združenia.
Podľa neho by mala Ivanovičová zvážiť svoje zotrvanie minimálne na poste šéfky finančnej komisie. „Aj keď by sa patrilo rovno sa vzdať poslaneckého mandátu. Nič ju k tomu v zmysle zákona síce netlačí, ale svedomie a etika by ju mala k podobnému rozhodnutiu jednoznačne nasmerovať,“ povedal Špánik.
Ivanovičová: Som čistá a neodídem
Ivanovičová ale odísť ani napriek viacerým výzvam nehodlá. „Nemám záujem vzdať sa poslaneckého mandátu. Svoju funkciu si plním svedomito a budem ďalej zastávať záujmy nášho mesta. Nech sa zrieknu mandátu tí, ktorí sa potrebujú zviditeľniť a vytvárať kauzy v neprospech mesta,“ povedala Ivanovičová. Čo konkrétne myslela a kto mal 'vytvoriť' kauzy, nespresnila. „Som čistý človek a funkcia poslanca je pre mňa poslaním, a to čestne zastávať záujmy mojich voličov,“ dodala.
Šéf Kubu nezávislých poslancov Roman Šíra, ktorý upozorňoval, že súdnym sporom môže mesto prísť o desiatky tisíc eur, ani neočakával, že by Ivanovičová po škandále odišla. „Neverím vo vyvodenie akejkoľvek osobnej zodpovednosti. Osobne by som prijal do budúcna hmotnú zodpovednosť za poslanecké rozhodnutia a verím, že mnohé alibistické rozhodnutia podľa hesla 'z cudzieho krv netečie' by prestali existovať,“ povedal.
Mesto sa už v prípade odvolalo ku krajskému súdu. Urobilo tak na základe uznesenia spred dvoch rokov, ktorým poslanci mestu nakázali súdiť sa. Potvrdil to primátor Dušan Husár. Zlaté Moravce tak môžu prísť o ďalšie tisícky eur, pretože vzhľadom k žalovanej sume si právnici Imexfinu za každý svoj ďalší krok naúčtujú 500 eur. Rovnako každý deň naskakuje mestu úrok 14 eur.
O prípade budú zrejme ešte rozhodovať poslanci na najbližšom zasadnutí mestského parlamentu. Poslanec Jozef Paluška priznal, že rozhodnutie poslancov ísť do súdneho sporu nebolo najšťastnejšie. „Zahlasoval som nesprávne, ospravedlňujem sa,“ napísal v diskusii k článku, ktorým sme na prípad upozornili.