NITRA. Uplynulý týždeň bol najteplejším v roku. Najvyššie denné teploty bežne siahali k 35 stupňom.
Takéto extrémne horúce počasie potrápilo takmer každého. Ľudia si radšej vzali dovolenku, akoby mali pracovať v úmornom teple.
Trpeli ľudia vo viacerých profesiách
Najhoršie to v týchto horúčavách mali cestári, záchranári, hasiči, policajti, šoféri, ľudia vo výrobe, ale i zamestnanci v ďalších profesiách.
Pred horúčavami sú viac chránení manuálni pracovníci ako úradníci. Podľa vyhlášky ministerstva zdravotníctva je napríklad prípustná teplota na prácu pre administratívneho pracovníka 28 stupňov, no pre murára 25 stupňov.
Hoci sa najviac zapotili ľudia pracujúci vonku, ani úradníci to nemali jednoduché. Hlavne na tých úradoch, kde chýba klimatizácia. "Bol som na pošte na Klokočine hneď ráno a bolo tam doslova peklo. Fakt si neviem predstaviť, ako tam potom musí byť niekedy okolo obeda," povedal Peter z Nitry.
Na župe využili pohyblivú pracovnú dobu
Na extrémne teplá reagovali viaceré štátne alebo komunálne úrady. Niektoré skrátili alebo upravili pracovnú dobu, iné svojim zamestnancom iba odporúčali viac piť.
Na Okresnom úrade v Nitre je klíma iba u prednostu a v zasadačke. Vedúci odborov tu mohli rozhodnúť o skrátení pracovného času. "Vzhľadom na to, že väčšina kancelárií v starších budovách je bez klimatizácie a teploty presahujú 30 stupňov, na niektorých odboroch bol pracovný čas skrátený o hodinu, od siedmej do druhej. Je úlohou vedúcich oddelení, aby aj v prípade skrátenia pracovného času zabezpečili plynulý chod oddelenia," povedal Ľudovít Hambálek z okresného úradu.
Pracovný čas neskrátila župa ani nitrianska radnica, obe inštitúcie majú klimatizáciu. "Zamestnanci môžu využiť aj pohyblivú pracovnú dobu," povedala Oľga Prekopová, hovorkyňa župy.
Mnoho úradníkov je na dovolenke
Župa zabezpečila pitný režim cez automaty na vodu, okresný úrad odkázal zamestnancov na vodovodné kohútiky. Úradníci na vrábeľskej radnici majú tiež prístup k vode z vodovodu. "Špeciálny pitný režim je zabezpečený len pre pracovníkov, ktorých výkon práce je mimo kancelárskych priestorov. Týmto pracovníkom je zároveň flexibilne upravovaný pracovná doba v závislosti od vývoja teploty vzduchu," povedal Tibor Tóth, primátor Vrábeľ.
Radnica vo Vrábľoch má všetky kancelárie s klímou. Naopak, zlatomoravská radnica nemá okrem zasadačky klimatizovanú žiadnu miestnosť.
Pracovnú dobu na vrábeľskej radnici neupravili, keďže kancelárie majú klímu. Na zlatomoravskom mestskom úrade pracovný čas upravili, ale tiež podobne, ako na nitrianskom okresnom úrade, teda tak, aby na každom oddelení bola zabezpečená služba, ktorá vybaví prípadné požiadavky občanov. "Zamestnanci boli upozornení, aby dodržiavali pitný režim," povedal Dušan Husár, primátor Zlatých Moraviec.
Primátor Vrábeľ Tibor Tóth doplnil, že v týchto dňoch je aj tak veľká časť úradníkov na dovolenke.
Mestám pre horúčavy stúpnu náklady
Extrémne horúčavy stoja samosprávy peniaze, ktoré by pri miernejších teplotách nemuseli vynaložiť. Mestá a obce platia napríklad za prevádzku pitníkov, fontán, ale aj za kropenie ulíc či zavlažovanie parkov a kvetinových záhonov.
"Samosprávy na letné horúčavy reagujú zvyšovaním pitného režimu pre seniorov vo svojich sociálnych zariadeniach, zvyšujú monitoring obecných lesov z dôvodu rizika požiarov," povedal Michal Kaliňák, hovorca Združenia miest a obcí Slovenska.