GALANTA, ŠAĽA, SEREĎ. Slovensko zasiahla v uplynulom týždni vlna horúčav, každý deň sa teplota vyšplhala nad 30 °C. Slovenský hydrometeorologický ústav zaznamenal najvyššie teploty vzduchu v tomto roku. V Bratislave bola dokonca nameraná najteplejšia noc v histórii merania stanice na Kolibe.
Na tropické dni reagujú aj samosprávy, v Šali pred mestským úradom namontovali kropiacu bránu, v Galante na Mierovom námestí je vodovod s pitnou vodou.
Na námestí je vodovod
Ako povedal prednosta mestského úradu v Galante Miroslav Psota, technické služby mesta nielen pri týchto extrémnych horúčavách, ale aj pri teplotách nad 30°C ráno a večer kropia ulice mesta. „Na Mierovom námestí je verejný vodovod s pitnou vodou na osvieženie,“ priblížil Psota.
Radnica vydala na svojej webovej stránke všeobecné odporúčania pre obyvateľov pre zvládnutie horúčav.
Zamestnanci mestského úradu mali upravenú pracovnú dobu. Od utorka do štvrtku nastupovali do práca od 7.00 – 7.30 h, odchod z pracoviska bol o 14.00 – 14.30 h. „V piatok bol koniec pracovnej doby určený o 13.30 hodine,“ dodal prednosta.

V piatok pracovali iba do obeda
Podľa prednostky mestského úradu v Šali Jany Nitrayovej reaguje mesto na vysoké horúčavy v rámci svojich možností. „Polievanie záhonov a stromov je štandartne zahrnuté v zmluve s dodávateľom, ktorý sa stará o zeleň v meste,“ vyjadrila sa Nitrayová.
Mesto dalo na námestí pred úradom namontovať kropiacu bránu pre obyvateľov, ktorí sa chcú osviežiť.
Podobne ako v Galante majú zamestnanci upravenú pracovnú dobu. „Môžu prísť do práce v skorších ranných hodinách a potom aj skôr odísť tak, aby boli zachované služby pre verejnosť. Samozrejmosťou je pitný režim, ktorý majú k dispozícii v zmysle kolektívnej zmluvy,“ priblížila prednostka.
V piatok mali na úrade skrátenú pracovnú dobu, pracovali do 12.00. Na piatok bol vydaný najvyšší stupeň výstrahy.
„Snažíme sa zmierniť i vplyv horúčav v miestach, kde je predpoklad zdržiavania sa najviac návštevníkov i obyvateľov mesta tým, že naše kropiace auto polieva tieto priestory,“ dodala Nitrayová.
Zabezpečený pitný režim
Mesto Sereď nedisponuje technickými prostriedkami a nerealizuje kropenie ulíc a verejných priestranstiev. Vyplýva to z informácií z radnice. „Polievanie kvetinových záhonov, mobilnej zelene, pieskovísk, stromov a kríkov sa realizuje od apríla dvomi vozidlami. V prípade hlásenia vysokých teplôt je zabezpečené polievanie aj počas víkendov,“ priblížila vedúca oddelenia školstva, rodiny, kultúry a športu na mestskom úrade Silvia Kováčová.
Na Námestí slobody je polievanie zelene riešené automatickým závlahovým systémom.
Úradné hodiny na úrade zostávajú nezmenené. „Občania majú rovnakú možnosť vybaviť si potrebné náležitosti počas úradných hodín,“ vraví Kováčová.
Podľa jej ďalších slov sa radnica snaží klientom a zamestnancom zabezpečiť optimálne mikroklimatické podmienky (klímy, ventilátory). „Aby nedochádzalo k prenikaniu slnečných lúčov cez okná sú nainštalované v každej kancelárii žalúzie alebo rolety,“ pokračuje Kováčová. Ako dodala, zamestnancom je zabezpečený prísun pitnej a minerálnej vody. Ten majú zaistený aj pracovníci zabezpečujúci kosenie a orezávanie verejnej zelene.