NITRA. Divadelné prázdniny si užívajú aj herci Starého divadla Karola Spišáka. Ešte v júni – v závere uplynulej sezóny – začali s naštudovaním inscenácie Farma zvierat, ku skúškam sa opäť vrátia v druhej polovici augusta.

Sezónu otvoria Farmou zvierat
O tom, čo divákom ponúkne nová sezóna v Starom divadle, sme sa porozprávali s dramaturgičkou Petrou Babulícovou z Nitry, ktorá v divadle pôsobí od septembra minulého roka. Ukončila magisterské štúdium v odbore divadelná veda na VŠMU a tento rok zavŕšila doktorandské štúdium v odbore dramaturgia na Akadémii umení.
Ako dramaturgička sa bude podieľať na štyroch z piatich premiér novej sezóny, réžie premiér sa ujmú renomovaní režiséri zo Slovenska i Čiech.
„Určite si u nás nájde to svoje každá veková kategória divákov – či už v repertoári alebo v rámci aktivít pre školy „Staré divadlo plus“,“ hovorí Babulícová. „Sezónu 13. októbra otvoríme premiérou Farma zvierat od autora Georgea Orwella v réžii Petra Chmelu, ktorý spolu s Petrou Zichovou napísal aj dramatizáciu novely. Podobenstvom o vzniku totalitného režimu chceme osloviť najmä návštevníkov od 15 rokov, ale rátame s tým, že budeme hrať aj večerné predstavenia pre širokú verejnosť. Scénu a kostýmy navrhujú Zuzana Hudeková a Tereza Hudáková, hudbu skomponuje Zdeněk Dočekal, pohybovú spoluprácu má na starosti Magdaléna Čaprdová.“
Druhá premiéra sezóny Vianočné mystérium má ambíciu stať sa rodinným predstavením pre divákov detského veku až po dospelých. Režisérom bude Jozef Krasula, scénu, kostýmy, texty aj hudbu piesní vytvorí Peter Janků.
„Ako už názov napovedá, bude to inscenácia o Vianociach. Vzniká na motívy rovnomenného príbehu nórskeho spisovateľa Josteina Gaardera, v ktorom sa dievčatko Elisabeth v predvianočnom ruchu stratí mame v obchodnom dome a zažije neuveriteľné dobrodružstvá. Premiéru bude mať 24. novembra,“ doplnila Babulícová.
O svätcoch vážne aj vtipne
Uprostred decembra začnú herci skúšať rozprávkový príbeh Kráska a zviera v réžii Andrey Bučkovej a Tomáša Prochádzku. Bučková vytvorí k hre hudbu, Prochádzka už píše text - inšpiruje sa pritom rovnomenným príbehom od Jeana Cocteaua či Dobšinského rozprávkou Trojruža. Inscenácia bude určená deťom od 9 rokov, premiéru bude mať 16. februára 2018.
Podľa dramaturgičky je hlavnou myšlienkou poznanie, že každý je krásny svojím spôsobom, že nemožno hľadieť iba na vonkajší vzhľad, ale treba človeka prijať takého, aký je.
„Výtvarníčky Dáša Krištofovičová a Silvia Korenči-Zubajová sa postarajú o scénu a kostýmy, myslím si, že rozprávka bude vizuálne veľmi príťažlivá.“
Premiéra Legenda o sv. Svoradovi príde na rad v priebehu apríla. Réžie sa ujme Simona Nyitrayová, kostýmy a scénu vytvorí Ivana Gontková, hudbu skomponuje Tomáš Sukup. Inscenácia textovo vychádza z Maurovej legendy o sv. Svoradovi a Benediktovi a z iných historických materiálov.
Je určená pre deti od 12 rokov a podľa dramaturgičky sa bude snažiť osloviť veriacich aj neveriacich - cieľom bude ukázať, že svätec bol tiež len obyčajný človek, ktorý aj v prísnej askéze prežil plnohodnotný život. „Napriek vážnej a religióznej téme sa budeme snažiť, aby inscenácia nebola patetická, ale pravdivá, zaujímavá a vtipná, ktorá svojím presahom do súčasnosti osloví najmä tínedžerov,“ pokračuje Babulícová. „Bude sa dať hrať aj v exteriéri, napríklad v uliciach mesta a možno priamo aj v ruinách Zoborského kláštora.“
Historik ako Slavobor
Poslednou premiérou v máji 2018 bude fantazijný príbeh Sám a Esmeralda od švédskej dramatičky Martiny Montelius. Režírovať ju bude Linda Keprtová, vychytená česká, najmä operná režisérka, ktorá má skúsenosti aj s činohernými inscenáciami. Scénu bude robiť Michal Syrový, kostýmy Tomáš Krypta, preklad má na starosti Lucia Åbergh.
„Pôjde o rozprávkovú inscenáciu o chlapcovi, ktorý žije s prísnym otcom, veľmi dbajúcim na poriadok vo všetkom, a starou mamou, ktorá mu otvorí dvere do sveta fantázie s vílou Esmeraldou,“ predstavuje Babulícová hru pre deti od 8-9 rokov.
„Okrem týchto premiér v rámci aktivít pre školy „Staré divadlo plus“ pripravujeme vzdelávací projekt Stretnutie s Veľkou Moravou. Ukáže, že dejiny nie sú len nezáživné dátumy a mená v učebniciach, ale dobrodružná cesta za poznaním.“
Autorom konceptu je archivár divadla a vyštudovaný historik Matej Šiška, ktorý bude v hre, určenej pre zhruba 50 divákov, účinkovať ako knieža Slavobor. V prvej časti, interaktívnom inscenovanom workshope v divadle, prevedie žiakov životom starých Slovanov na Veľkej Morave - deti uvidia repliky ich zbraní, šperkov, ochutnajú ich tradičný chlieb. Druhá časť sa bude formou zážitkovej prehliadky odohrávať na Nitrianskom hrade a v Diecéznom múzeu.