Divadelná Nitra ponúkne slovenské hry o vládnucej kaste aj o mýtickom zbojníkovi

Do hlavného festivalového programu sa dostali domáce inscenácie Elity, Vojna nemá ženskú tvár, Posadnutí, Jánošík a Miracles.

Herečky Slovenského komorného divadla Martin v hre Vojna nemá ženskú tvár.Herečky Slovenského komorného divadla Martin v hre Vojna nemá ženskú tvár. (Zdroj: Archív DN)

NITRA. O ženách-vojačkách v prvej línii a o vojne a mieri, o Dostojevského antihrdinoch a o zmysle života, o čestnom zbojníkovi, práve a spravodlivosti, o vládnucej kaste, demokracii a pravde, ale aj o zázrakoch a viere budú divákom Divadelnej Nitry rozprávať tvorcovia slovenských inscenácií. Už 26. ročník medzinárodného festivalu sa uskutoční od 22. do 26. septembra. Vstupenky sú v predaji cez portál www.predpredaj.sk v sekcii Divadlo, pokladnica. v Divadle Andreja Bagara bude otvorená od 21. augusta každý pracovný deň od 14. do 17. h.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Cez praskliny objaviť pravdu

V hlavnom programe je päť slovenských inscenácií, vyberali ich tohtoroční kurátori slovenského programu, dramaturg košického Divadla Thália Miklós Forgács a jeho kolega, režisér József Czajlik. Počas roka videli takmer 60 predstavení, ktoré sa urodili v aktuálnej sezóne v divadlách v Bratislave, v Trnave, Komárne, Nitre, Bátovciach, Žiline, Martine, Zvolene, Banskej Bystrici, Prešove či Košiciach.

Do festivalového hlavného programu sa dostali inscenácie Elity z Činohry Slovenského národného divadla, Vojna nemá ženskú tvár zo Slovenského komorného divadla Martin, Posadnutí v podaní Divadla Alexandra Duchnoviča Prešov, Jánošík z dielne Divadla Andreja Bagara a spoločné dielo Divadla Pôtoň, Debris Company, Med a prach a Slávy Daubnerovej s názvom Miracles.

SkryťVypnúť reklamu

Pri výbere kurátori rešpektovali tému aktuálneho ročníka festivalu #Fundamentals, ktorá má upozorniť na základné hodnoty života človeka a spoločnosti.

„Môže vedľa seba ako fundament existovať sloboda a poriadok, rodina a indvidualizmus, viera a praktickosť, sebarealizácia a spoločenská zodpovednosť, mier a vojna, blaženosť a zvedavosť, ľudskosť a rodovosť, tradícia a originalita, konečnosť a nekonečnosť, otázka a odpoveď, myšlienka a obraz, skutočnosť a fikcia? Každá inscenácia hovorí presne o tomto,“ vysvetľuje Miklós Forgács.

„Každá hra je provokatívne osobná a zraniteľne súčasná. Každá núti diváka, aby s ňou bojoval, žiadna nepustí, aby ju len nevinne a nezodpovedne sledoval. Divák si musí paralelne vytvoriť svoj vlastný film, musí si z fragmentov poskladať vlastnú verziu a cez praskliny objaviť pravdu.“

SkryťVypnúť reklamu

Kritériom výberu podľa Forgácsa bolo, aby inscenácia nebola len dobrá, ale aj dôležitá, aby nebola len výrazná, ale aj výnimočná, nielen komunikatívna, ale aj valcujúca, a napokon, aby nebola len inovatívna, ale aj presná.

Odchádza pamäť aj osobné skúsenosti

Slovenské komorné divadlo z Martina prinesie na festival víťaznú inscenáciu Novej drámy 2017 Vojna nemá ženskú tvár. Ide o dramatizáciu románu laureátky Nobelovej ceny za rok 2015, bieloruskej spisovateľky Svetlany Alexijevič, ktorá prináša necenzurovanú „oral history“ - autentické výpovede žien, ktoré ako vojačky bojovali v prvej línii počas 2. svetovej vojny. Autorka s nimi viedla dlhé rozhovory, nezaujímalo ju však, koľko ľudí zabili, ale čo pritom cítili. Divadelnej adaptácie tejto výnimočnej knihy sa ujal Marián Pecko a do inscenácie obsadil všetky herečky, ktoré má martinský súbor momentálne k dispozícii.

„Druhá svetová vojna sa skončila dávno, odchádzajú ľudia, ktorí ju zažili. Odchádza pamäť, osobné skúsenosti. My máme v rukách šokujúce svedectvo v knihe Svetlany Alexijevič a hovoríme o ňom pre pamäť, aby sme si uvedomili, že všetko, čo sa udialo v histórii, nie je literatúra, ale život ľudí,“ vysvetľuje režisér.

Emotívne rozprávanie žien, ktoré sa pokúšajú nájsť svoju hodnotu, význam svojej obete, zmysel ženského života vo vojnovom svete, ale aj dôvod, prečo oficiálne doktríny o „ich“ vojne nehovoria, ožíva na scéne v sugestívnom podaní vynikajúcich martinských herečiek.

Vizionár hrôzy

Divadlo Alexandra Duchnoviča z Prešova príde do Nitry s drámou Posadnutí. Dostojevského román Besy (Diablom posadnutí), ktorý sa stal predlohou inscenácie, vizionársky predpovedal hrôzy ruských revolúcií a obdobia stalinizmu. Diváci sa stávajú svedkami príbehu vzbury mladých z tajného spolku anarchistov, ktorí v malom provinčnom cárskom mestečku rozpútajú pri pokuse o spoločenský prevrat krvavé nepokoje. Strhujúcu javiskovú analýzu dodnes živých mechanizmov násilného boja za zmenu režimu režisérsky stvárnil Braňo Mazúch.

„Krízy, politická nestabilita, sociálna nerovnosť, neistota a strach pomáha tým, ktorí presadzujú jednoduché, no často deštruktívne riešenia. Dúfajme, že Dostojevského vízie sa nás a našej doby už netýkajú a že nepredpovedajú aj našu vlastnú blízku budúcnosť,“ hovoria tvorcovia.

Naivný príbeh dostáva filozofický ráz

V programe Divadelnej Nitry nebude chýbať ani novinka domáceho Divadla Andreja Bagara. Režisér Rastislav Ballek si pre svojho Jánošíka vzal ako predlohu divadelnú veršovanú hru Márie Rázusovej-Martákovej, ktorá preniesla zbojnícky príbeh z roviny ľudovej legendy do roviny historickej hry so širokým intelektuálnym rámcom.

Javiskové uchopenie textu predstavuje túto notoricky známu tému prostriedkami výsostne moderného divadla. Súčasťou sú pôsobivé choreografie vychádzajúce z tradičných ľudových tancov alebo spevácky zbor, ktorý na javisku interpretuje fascinujúcu hudbu. Na Ballekovom javisku dostáva naivný príbeh filozofický ráz, gýč sa mieša s konceptualizmom, brak s metafyzikou, apelatívno-emočné herectvo s performatívnym dianím.

Búranie starého bez vízie nového sveta

Z dielne najvýraznejších slovenských nezávislých súborov Divadla Pôtoň, Debris Company, Med a prach a Slávy Daubnerovej sa predstaví multižánrové site-specific dielo Miracles. Projekt sa uskutoční v netradičných priestoroch bývalého kráľovského mesta Bátovce – na priehrade Lipovina, v areáli základnej školy, v evanjelickom kostole a v záhrade Divadla Pôtoň. Počas divadelného putovania prejdú diváci tri kilometre, štyri rôzne priestory a spoznajú štyri rôzne odpovede na to, čo je zázrak.

„Spoločnosť podľa nás dospela veľmi blízko k štádiu apokalypsy. Zrejme nemá zmysel vyratúvať všetky dôvody nášho presvedčenia. Najzásadnejšie sú pre nás strata empatie, ľudskosti, kríza viery, búranie starého bez vízie nového sveta. Zdá sa, akoby tu nezostal kameň na kameni a jediné, čo nám zostáva, je spoliehať sa na svoju intuíciu a poznanie. Môžeme ešte dúfať v zázrak. Možno nie je až tak málo veriť v zázrak,“ hovoria autori projektu Iveta Ditte Jurčová a Michal Ditte z Divadla Pôtoň.

O vrstve mocných

Záver 26. ročníka Divadelnej Nitry bude patriť jednej z najvýraznejších inscenácii aktuálnej sezóny Činohry Slovenského národného divadla Elity. Český dramatik a režisér Jiří Havelka, nositeľ Ceny Alfréda Radoka, vytvoril na objednávku SND ironicko-sarkastické dielo s podtitulom kriminálny príbeh s politickým pozadím.

Inscenácia je zamyslením sa nad podstatou moci a nad tým, ako vznikla vrstva mocných, ktorí aj dnes vládnu Slovensku. Vracia sa na koniec obdobia socializmu, na stranícke schôdze, kde sa už otvorene hovorí o potrebe zmeny. A v podnikoch zahraničného obchodu či v kanceláriách štátnej bezpečnosti čakajú zatiaľ na svoju šancu noví ľudia. Sú pragmatickí, ovládajú jazyky, poznajú trhovú ekonomikou, majú kontakty na zahraničných podnikateľov a prehľad o konkurencieschopnosti domácich podnikov. O 25 rokov ovládajú a de facto vlastnia túto krajinu...

Inscenácia je podľa tvorcov snahou podať verný psychologický portrét ľudí, ktorí sa počas Nežnej revolúcie dokázali na základe svojho postavenia, prístupu k informáciám, no v neposlednom rade aj vďaka svojmu vzdelaniu a znalosti jazykov ako prví zorientovať v novom spoločenskom zriadení. Na scéne sa predstavia herecké hviezdy SND všetkých generácií.

Hlavný program festivalu ponúkne počas piatich festivalových dní 10 inscenácií tvorcov z Belgicka, Českej republiky, Grécka, Poľska, Spojených štátov amerických, Slovinska a Slovenska.

Autor: DN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 277
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 946
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 100
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 509
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 677
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 503
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 191
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 753
  1. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  2. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  3. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  4. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  5. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  7. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  8. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 155
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 697
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 54 149
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 32 011
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 090
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 303
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 466
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Marek odfotil medvede na hrádzi.

Mimoriadna situácia je vyhlásená aj v troch okresoch Nitrianskeho kraja.


Hokejisti Žiliny včera aj vďaka dvom gólom Alexandra Avtsina (v strede) vyhrali v Nitre 4:2 a vyrovnali semifinálovú sériu na 1:1.

Sto hromov do Aittokallia a Žilina vyrovnala sériu.


Musíme sa odraziť od tretej tretiny, vraví Martin Vitaloš.

Zobuďme sa zo sna, že vyhráme len tak, káže tvrdý obranca.


Krunoslav Krajnovič verí, že hráči lepšie zvládnu taktické rozhodnutia na palubovke.

Basketbalisti Nitry v utorok nastúpia s cieľom vyrovnať stav štvrťfinálovej série.


  1. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  2. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  3. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  4. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  5. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  7. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  8. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 155
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 697
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 54 149
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 32 011
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 090
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 303
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 466
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  2. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu