NITRA. Krásavice a fešáci zo slovenských maštalí bojovali počas veľtrhu Agrokomplex o korunky kráľovnej či kráľa krásy.
Chovatelia si svoje kravy, jalovičky či kobyly museli vykrášliť najlepšie ako vedeli. K tomu patrilo aj kúpanie, česanie, fénovanie či lakovanie hospodárskych zvierat. V maštaliach to teda vyzeralo takmer ako v salónoch krásy.
Zvieratá pripravujú na výstavu mesiace vopred
Komisie hodnotili stovku oviec, stovku ošípaných, sto kusov dobytka a dvanásť koní. Napríklad pri dojniciach sa prihliada hlavne na vemeno a potom na končatiny. „Takmer by som to prirovnal k ľudskej populácii,“ zavtipkoval si Ján Huba z Výskumného ústavu živočíšnej výroby Nitra. „My odborníci vieme, aký tvar končatín súvisí s dlhovekosťou zvieraťa. To, ktoré má dobré končatiny, sa ľahko dostane tam, kam sa potrebuje dostať – teda predovšetkým ku krmivu a k vode. Ak sa k tomu zviera ľahko dostane, potom nie je choré a dlho žije,“ vysvetľuje organizátor súťaží.
Urastených krásavcov a nablýskané krásavice museli ich majitelia ukázať v čo najlepšom svetle. Súťaže pre zvieratá predstavujú stres, chovatelia ich preto pripravovali na verejné vystúpenia aj dva mesiace vopred. „Úspech na výstavách sa dostaví, keď je tam cítiť symbiózu vo vzťahu zviera – človek,“ podotkol Ján Huba.
Na Národnej výstave hospodárskych zvierat sa predviedli skutočne prvotriedni jednotlivci. Prvýkrát sa na Slovensku ukázal 1 200-kilový pinzgauský býk, ale i 1 050 kíl vážiaci plemenný býk francúzskeho rustikálneho plemena aubrac. Okrem týchto krásavcov návštevníkov zaujal i takmer tonový čistokrvný býk uhorského stepného dobytka. Desiatky kusov tohto plemena kedysi spásali naše pastviny, hlavne na juhu východného Slovenska, no po druhej svetovej vojne plemeno úplne vymizlo. Pár kusov sa podarilo zachrániť v Maďarsku, vďaka čomu sa jeho chov obnovil.

Nové plemeno ovce po prvý raz na výstave
Z koní sa na Slovensku po prvý raz predviedol holandský teplokrvník, ktorý je zapísaný v kráľovskej plemennej knihe. Ľudia sa tiež pristavovali pri 160-kilovom baranovi. „Jeho otec bol na výstave pred štyrmi rokmi, vtedy vážil 163 kíl. Tento jeho syn je však ešte mladý, takže vo váhe ho určite predbehne,“ hovorí o rekordnom baranovi Ján Huba. Odborníci sa zhodli, že takého veľkého barana ešte nevideli. „Váži presne dvojnásobok mňa – keď odrátame môj klobúk a mobil,“ ilustroval jeho majestátnosť Ján Huba.
Aj Nitra sa mohla na výstave popýšiť niečím unikátnym. Vôbec po prvý raz tu vystavili úplne nové plemeno ovce. Je ním slovenská dojná ovca, ktorú sa po dlhom štvrťstoročí podarilo vyšľachtiť odborníkom z Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra – Výskumného ústavu živočíšnej výroby Nitra. Jahniatka tohto nového plemena predviedli deťom v rámci Gazdovského dvora.
