NITRA. Na hrad možno návštevníkov vyvezie výťah, respektíve minilanovka cez lesopark. Biskupský úrad má už štúdiu, ktorá uvažuje s dvomi alternatívami.
Biskupský ekonóm Martin Štofko hovorí, že výťah na hrad nie je samoúčelný – pomôže riešiť dopravnú situáciu na hradnom kopci. Pamiatková rezervácia je preplnená autami.
K zámeru sa už kladne vyjadril Výbor mestskej časti Staré mesto. Biskupstvo ho teraz predloží pamiatkovému úradu.
Pôvodne bol proti
Výťah na Nitriansky hrad sa spomína aj v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja Nitry, ktorý vlani schválili poslanci. Ide však o úplne iný projekt, jeho autorom je bývalý hlavný architekt mesta Jozef Hrozenský.
„Keď som sa o tom dozvedel, bol som vtedy proti,“ priznáva dnes s úsmevom biskupský ekonóm.
Zmeniť názor ho donútila dopravná situácia na hradnom kopci: „Ľudia by mohli zaparkovať pred zimným štadiónom, kde je veľké parkovisko, a na hrad by ich vyviezol výťah, prípadne minilanovka“.
Spolu s architektonickou kanceláriou Zuskin z Ružomberka špekulovali nad viacerými riešeniami, zvažovali pre a proti. Z finančných dôvodov sa vyhli vŕtaniu do skaly.
Kabínka na koľajnici
„Máme dva varianty. Jedným je veľmi jednoduchá kabínka, ktorá by sa dala nazvať aj minilanovkou. Pri konštantnom stúpaní – lebo to je najlacnejšia technológia – by prepravila ľudí z úrovne parkoviska k vstupu za bráničku v lesoparku,“ naznačil detaily Martin Štofko.
Druhou alternatívou je sústava dvoch výťahov. Prvý by stál neďaleko Podzámskej viechy, na cirkevnom pozemku, druhý v lesoparku. Vzdialenosť medzi nimi by ľudia museli prejsť sami, výťahy by im ušetrili len stúpanie do kopca.
Štofko je skôr naklonený minilanovke. Z praktických dôvodov (keďže ľudí prepraví výškovo aj vzdialenostne) aj z hľadiska atraktivity, lebo „vo výťahu sa vozí každé panelákové dieťa“.
Išlo by o kabínku pohybujúcu sa po koľajničke, ktorá je umiestnená na pilieroch. Niekde budú vyššie, niekde nižšie – tak, aby zabezpečili konštantné stúpanie.
„Výhodou je, že kabínku by medzi stromami v lesoparku ani nebolo vidieť,“ poznamenal biskupský ekonóm.
Vystúpia v lesoparku
Náklady zatiaľ nevie vyčísliť: „Ale viem, že z našich peňazí to stavať určite nebudeme. Skúsime ich získať cez výzvy.“ Napríklad na novú kaviareň pod hradom získalo biskupstvo financie z Nórskych fondov.
V prípade minilanovky na hrad by podľa Štofka nemuselo ísť o vysoké náklady. Hore sa neráta so žiadnou výstupnou stanicou. Ľudia by vystúpili pred bránkou v hornej časti lesoparku, odkiaľ je len pár metrov na strechu hradnej kaviarne. „Dolu by stačil len nejaký miniobjekt, kde bude kabínka zaparkovaná cez noc.“
Ideálne by vraj bolo, keby išlo o zariadenie bez obsluhy. Otázkou, či bude preprava zadarmo alebo za poplatok, sa zatiaľ nezaoberali.
Projekt, ktorý navrhol pred rokmi Jozef Hrozenský, uvažoval s 30-metrovým tunelom cez lesopark, v ktorom by jazdil výťah. Alternatívou bol šikmý povrchový výťah. Architekt aktuálne komunikuje aj s biskupstvom, takže nie je vylúčená spolupráca.
Hradný kopec je plný áut
Nový prístup na hrad by aj podľa viceprimátora Jána Vanča pomohol odľahčiť hradný kopec od áut. Jazdia tam napriek zákazu, výnimku má len dopravná obsluha.
Pamiatkari opakovane kritizujú, že sa z historickej lokality stalo parkovisko. Mesto kedysi avizovalo, že tu urobí pešiu zónu, no k dohode s cirkvou nedošlo.
Biskupstvo vypracovalo vla-stný návrh, ako situáciu riešiť: neobmedziť vjazd na hradný kopec, ale limitovať parkovanie v tejto lokalite. Autá teraz stoja na chodníkoch (státie na nich nie je v Hornom meste povolené) aj na trávniku.
Rokovania však uviazli pred rokmi na mŕtvom bode, obnovili ich až teraz. Biskupstvo už rokuje s mestom aj s nitrianskym dopravným inšpektorátom.
Lanovka na Zobor - riešia parcely
Biskupstvo dalo vypracovať aj štúdiu kabínkovej lanovky na Zobor, autorom je architektonická kancelária Zuskin. Začiatkom roka sa s ňou obrátilo na okresný úrad.
„Našu žiadosť sme zatiaľ stiahli, lebo tam bolo niekoľko nepresností ohľadne dotknutých parciel,“ povedal Martin Štofko.
Trasa lanovky má viesť nad Kláštorskou cestou a nezastavanými biskupskými pozemkami. Niekdajšie dvojmiestne sedačky by mali nahradiť dve trojice osemmiestnych kabín, ktoré odvezú aj bicykle. K vrcholu sa dostanú za 4 minúty a 20 sekúnd.
„My nemáme ambíciu lanovku stavať ani prevádzkovať, no chceme nachystať podklady, aby sa mohol projekt – ak bude taká možnosť – uchádzať o financie,“ povedal pred časom biskupský ekonóm. (MH)