NITRA. Zápisnice zo zasadnutí výborov mestských častí musia byť zverejnené na mestskom webe. Ešte v júni o tom rozhodli poslanci.
Aktuálne na mestskej stránke visia všetky zápisnice z júla, viaceré tam pribudli s oneskorením. Augustové zápisnice pri dvoch zo siedmich výborov chýbajú - VMČ Zobor v auguste nezasadal, VMČ Čermáň mal termín 23. augusta. Zápisnicu mal zverejniť do piatich pracovných dní, vychádza to na 31. augusta.
Schválili dodatok
Rokovania VMČ boli v minulosti v Nitre „spravidla neverejné“, od jari 2015 sú neverejné. Občania môžu prísť, len ak zašlú predsedovi výboru minimálne tri dni pred rokovaním písomnú žiadosť. Rozhodlo o tom zastupiteľstvo na podnet poslancov zo Smeru.
V niektorých VMČ napriek tomu nemajú problém pustiť na rokovanie občana aj bez spomínanej prihlášky, rovnako doteraz zverejňovali zápisnice na infotabuliach, respektíve ich poskytli záujemcom na požiadanie.
Podľa nového dodatku k rokovaciemu poriadku už musia byť zápisnice do piatich pracovných dní od rokovania zverejnené mestskom webe. Návrh predložil nezávislý poslanec Peter Oremus.
Podobný návrh na júnovom zastupiteľstve predniesol aj Daniel Hecht zo Smeru, no neuspel. Kuriózne je, že práve Hecht bol v roku 2015 autorom návrhu, aby boli rokovania VMČ neverejné. Nepozdávalo sa mu vtedy, že niektorí občania chodia na rokovania výboru, aby osočovali smeráckych poslancov.
Oremus mu na júnovom zastupiteľstve pripomenul, že poslanci nemajú krátku pamäť. „Ja vítam, že sa posúvate vo svojom vývoji,“ poznamenal na Hechtovu adresu.
Ten reagoval, že je rozdiel medzi rokovaním VMČ a zverejňovaním zápisníc, na ktoré má občan zo zákona právo. Dodal, že aj teraz má každý občan právo zúčastniť sa na zasadnutí výboru a predniesť svoje požiadavky – ak sa vopred prihlási.
„Demokracia má svoje pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Neviem si predstaviť neriadenú niekoľkohodinovú prekrikovačku,“ vyhlásil Hecht.
Neuspela ani ombudsmanka
Proti neverejnosti zasadnutí VMČ vystúpil na júnovom zastupiteľstve obyvateľ mesta Pavol Obertáš. Práve jemu bola v máji zamietnutá žiadosť o poskytnutie zápisnice z rokovania VMČ Staré mesto so zdôvodnením, že to platná právna úprava neumožňuje.
Proti neverejnosti rokovaní výborov vystúpila v minulosti aj ombudsmanka, ktorá požiadala mesto, aby iniciovalo zmenu. Konštatovala, že neverejnosť rokovaní VMČ znamená zásah do základných práv a slobôd, ktoré zaručuje Ústava.
Radnica sa s takýmto názorom nestotožnila. „Keďže sú na zasadnutiach prítomní poslanci, ktorých si občania sami volia, občan nemusí byť priamo zúčastnený na zasadnutiach,“ odpísali ombudsmanke.
Argumentovali aj tým, že ak sa občana bezprostredne dotýka niektorý z bodov pro-gramu, je na rokovanie prizvaný buď z podnetu výboru alebo na základe vlastnej žiadosti.
Podľa nitrianskej prokuratúry zákon priamo neupravuje, či má byť zasadnutie výboru mestskej časti verejné alebo neverejné.