V televíznom dueli body pre Šaľu (+FOTO)

V dohrávanom televíznom dueli prvého kola Slovnaft handball Extraligy 2017/2018 si v súboji slovenských vicemajstrov z posledných ročníkov si vybojoval dva dôležité body šaliansky HKM.

V modrom drese Pavol Polakovič, šalianska spojka. V modrom drese Pavol Polakovič, šalianska spojka. (Zdroj: Milan Pospiš)

HKM Šaľa - HC Sporta Hlohovec 29:26 (14:9)
Napriek televíznej konkurencii videlo viac ako 600 divákov na úvod sezóny výbornú hádzanú a najmä v druhom polčase aj s viacerými gólovými zvratmi. Zverenci trénera Jána Kolesára mali výborný vstup do zápasu a po dvoch presných zásahoch Michniewitza a Dudáša viedli v 5. min. 3:0. Hostia síce znižovali Tschurom a srbským legionárom Cuparom (3:2), ale na rozbehnutý HKM to bolo málo. Ďalšie gólové prídely od F. Šulca, Polakoviča a Michniewitza, podložené spoľahlivou defenzívou s výborným brankárom Nungovitchom, ktorý okrem troch náskokov a trhákov Zaťka a Pecha zneškodnil aj sedmičku Zaťkovi (ďalšia z ruky Tschura skončila na brvne), boli hlavnými tromfami pri sedemgólovom vedení (10:3, 11:4) šalianskeho kolektívu. Sporta síce dokázala po presných zásahoch Pécha a Laha štyrmi gólmi za sebou znížiť na trojgólový rozdiel (11:8), ale góly Melnyka a Guzyho v závere polčasu rozhodli o päťgólovom šalianskom náskoku.

Hosťom sa však podaril v druhom polčase gólový obrat, keď dokázali využiť šalianske oslabenie (vylúčený Vadkerti) a tromi gólmi znížili vedenie domácich na rozdiel dvoch gólov. Delovka F. Šulca síce znamenala opäť vedenie HKM o tri góly 15:12, ale hostia boli už v tempe. Strelecky sa „rozbehla“ dvojica Tschur - Zaťko, ktorí zaznamenali v druhom polčase desať gólov. Na druhej strane niekoľko striel domácich hráčov (Guzy, F. Sulc, Szapu) skončilo na konštrukcii brány, alebo ich zneškodnil brankár Konečný a tak v 40. min. svietil na ukazovateli skóre stav 15:18! Skúsený šaliansky celok však nespanikáril, opäť začali hrať svoju hru a vďaka streleckej potencii dvojice Polakovič - Michniewicz (po obrátke strelili 11 gólov) a stále výbornému brankárovi Nungovitchovi domáci otočili skóre a v 46. min. po góle Hájnika už viedli o gól - 20:19. Do konca duelu už hostí do vedenia nepustili, aj keď sa hosťom naskytla šanca v 52. min., keď arbitri vylúčili domáceho brankára. Šalianska brankárska opora z predošlých ročníkov Luděk Fabián však výbornými zákrokmi dokonale zastúpil kolegu, roztlieskal obecenstvo a Šaľa po premenenej sedmičke Michniewitza získala štyri minúty pred koncom trojgólový náskok (26:23), ktorý si už nedala zobrať a pripísala si do tabuľky v západoslovenskom derby dôležité body.

R Mandák - M. Rudinský, pok. hody: 9/9 - 5/3, vylúčení: 4 - 4, 600 divákov.
HKM: Nungovitch, Fabián, Repáň - Meľnyk 1, Guzy 1, Bandri, Michniewicz 11/8, Moravec, T. Mažár 1, Hájnik 2, Szapu, Polakovič 8/1, Vadkerti, F. Šulc ml. 3, Dudáš 2, Gorbunovs.
SPORTA: Konečný, Šatura, Kašťák - Péchy 4, Takáč 3, Kerič, Laho 4, Rakús 1, Demko, S. Mažár, Tschur 7, F. Zaťko 5/3, Cupara 2, Hirtl, Hajko.

Pavol Polakovič (spojka Šale, s 8 gólmi druhý najlepší strelec): „V dôležitom zápase sme mali excelentný nástup, ktorý nám vyniesol až sedemgólové vedenie, ktoré tešilo a uspokojilo aj obecenstvo. Po päťgólovom prvopolčasovom náskoku sme si „vybrali“ po obrátke slabšiu desaťminútovku, čo ostrieľaný súper využil a dostal sa nečakane do vedenia. Po oddychovom čase sme sa však vrátili do starých herných koľají a v záverečnej štvrtine zápasu sme nielenže otočili skóre, ale sme dosiahli aj zaslúžené víťazstvo, nakoľko sme väčšinou zápasu boli lepším mužstvom.“