NITRA. Štvrtou výstavou Iné činnosti sa v Ponitrianskom múzeu prezentujú deti aj dospelí študenti Ateliéru Médea. Hlavnou inšpiráciou tematickej výstavy, ktorá je súčasťou akcií Dní európskeho kultúrneho dedičstva, sa stalo naše mesto, jeho architektúra i osobnosti.
Jej ambíciou je prezentovať sa nielen doma, ale aj putovať po iných slovenských mestách. Výstavu tvorí vyše 20 veľkoformátových obrazov, ktoré vytvorilo asi 250 detí. Koncepciu výstavy pripravili Peter Pauko, Mariana Pauková, Ján Kurinec, Mária Valčová, Katka Fumačová a Kristína Dubeňová.
„Keď sme rozmýšľali na spoločnou témou, Nitra bola logickým vyústením našich úvah. Ja som sa s deťmi venoval hlavne architektúre - v dielach sa objavujú Nitriansky hrad, podhradie, Kalvária či Divadlo Andreja Bagara,“ hovorí Peter Pauko.
„Každý veľkoformátový obraz je vlastne kolektívnou prácou - mozaikou ôsmich menších obrazov vytvárajúcich jeden celok. Osem detí vo veku od 5-6 rokov vyššie pracovalo spoločne na zadanej téme.“
Ján Kurinec zastrešoval prácu na obrázkoch s motívmi histórie a osobností. „V dielach môžete vidieť sv. Cyrila a Metoda, sochára Tibora Bártfaya, hudobného skladateľa a pedagóga Jozefa Rosinského, futbalistov, hokejistov aj hercov Starého divadla. No sú tú aj neprávom trochu zabudnuté postavy spojené s Nitrou, napríklad chirurg Štefan Fraštacký, ktorý operoval aj počas bombardovania Nitry, František Lang, lekárnik a medzinárodne uznávaný bylinkár, či výtvarník Ladislav Guderna, ktorý emigroval do Kanady.“
Detské práce dopĺňajú oleje a akvarely, ktoré namaľovali žiaci školy zo štúdia pre dospelých. Predstavujú kópie známych obrazov od slávnych maliarov, napríklad Vincenta van Gogha, ale aj maľby inšpirované fotografiami.