NITRA. Prvým z podujatí práve prebiehajúcich Dní európskeho kultúrneho dedičstva (DEKD) bola výstava Prehliadaná príroda. Otvorili ju v Ponitrianskom múzeu (PM), potrvá do konca septembra.
Vo vitrínach prináša exponáty z depozitov múzea - preparáty hmyzu, vtákov, cicavcov, rýb, prírodniny aj ukážky porcelánu s prírodnými motívmi.
Ako povedal riaditeľ PM Anton Števko, výstava je tematicky ladená k podtitulu tohtoročných DEKD Pamiatky a príroda. „Tento rok sa viacej venujeme prírode. Vystavili sme možno úplne bežné živočíšne druhy, ktoré sú ale pre spôsob života či zriedkavosť výskytu bežne menej viditeľné, alebo ich mláďatá, ktoré môžeme zazrieť naozaj málokedy,“ povedal Števko.
Zostavovateľ výstavy zoológ múzea Štefan Bleho doplnil, že výstava prezentuje obvyklé druhy živočíchov, najmä ich niektoré vývojové štádiá. Sú tu napríklad vtáky lesné, záhradné, vodné, spevavce, dravce, mláďatá diviačej a vysokej zveri, malé mäsožravce, raky, ryby, motýle, chrobáky a podobne.
„Vajíčka vtákov, ich mladé, alebo mláďatá cicavcov sú sfarbené tak, že splývajú s prírodou a unikajú tak pozornosti človeka či predátorov. V štádiu, keď sú tieto živočíchy najbezbrannejšie a najzraniteľnejšie, sú vďaka prírodným adaptáciám ukryté,“ vysvetľuje Štefan Bleho.
„Vodné hlbiny sú tiež nedostupné pre bežného človeka. Život, ktorý sa tu odohráva, takisto nevidí, je skrytý. Rovnako človek obdivuje krásne motýle, ale zas nevidí skrytú časť ich života – vývojové štádiá vajíčko, húsenica a kukla.“
V ďalších vitrínach sú zastúpené exponáty z geológie a paleozoológie – minerály, zuby mamuta stepného a slona lesného, ktoré sa našli v štrkovisku pri Váhu.
Výstavu preparátov a prírodnín dopĺňa expozícia značkového porcelánu Herend z konca 19. storočia s prírodnými motívmi.