VLČANY. Pre niektorých atrakcia, pre niektorých vítaná pomoc pri skracovaní vzdialeností. Kompa vo Vlčanoch funguje už viac ako 120 rokov.
V tomto roku si pripomína malé výročie. „Do roku 1947 jazdila drevená kompa,“ objasňuje cestmajsterka strediska Šaľa Klaudia Braunová.
Pohybuje sa pomocou kladky
V súčasnej podobe je v prevádzke od roku 1975. „V rokoch 1947 až 1975 bola kompa bez nábehov. Nábehy boli na brehu upevnené a kompa sa k nim prisunula,“ vraví Braunová.
Plavidlo je pripevnené k dvom oceľovým lanám a pohybuje sa pomocou kladky. „Funguje na základe prúdu vody a kladiek, na ktorých je upevnené lano. Tak ako plachetnica funguje na základe vetra, tak kompa ide na základe prúdu vody. Znamená to, že ak nie je dostatok alebo naopak príliš veľa vody v koryte, kompa nepremáva,“ vysvetľuje princíp jazdy bezmotorového plavidla cestmajsterka.
Používanie je zdarma. „Premáva podľa potreby, za deň 160 až 200 krát. Prejde vzdialenosť medzi brehmi, čo je približne 170 metrov,“ pokračuje Braunová.

Ušetrí čas
Plavidlo má nosnosť maximálne desať ton na váhu, dokáže odniesť šesť osobných áut, jedno nákladné alebo 50 ľudí.
Podľa cestmajsterky strediska Šaľa je záujem ľudí o prevádzku kompou značný. Využívajú ju ľudia, ktorí majú na druhej strane rieky Váh svoje záhradky, ale aj tí, ktorí si chcú skrátiť cestu. Ak by ste sa totiž chceli dostať z Vlčian do Selíc alebo Nových Zámkov, museli by ste ísť naspäť cez Šaľu.
„Kompa dokáže ušetriť približne 35 – 40 kilometrov. Je súčasťou cesty III. triedy č. 1370,“ vraví Braunová. Cesta z Vlčian kompou do Nových Zámkov trvá asi desať minút.
Niektorí ju využívajú ako atrakciu, kompa v obci v okrese Šaľa je totiž jedinou funkčnou na dolnom toku Váhu.
V súčasnosti nepremáva
Podľa odhadov prevezie denne približne 800 áut. „Pracuje tu osem pracovníkov – kompárov na smeny,“ dodáva cestmajsterka. Musia mať nové lodné preukazy resp. osvedčenia.
V súčasnosti sa však na kompe neodveziete. Ako sme sa dozvedeli pri našej návšteve, nefunguje už približne tri mesiace. „Zatekalo do nej, bola samá diera. Máme síce preukazy, ale riskovať si nedovolí ani jeden z nás, tak som ju odstavil,“ povedal nám pracovník.
Pred tromi mesiacmi plavidlo zobrali a odvtedy je v oprave. „Ľuďom chýba, samozrejme. Každý deň sa tu niekto zastaví, že sa chce previesť,“ hovorí kompár. Vynovené a opravené plavidlo by malo premávať cez najdlhšiu slovenskú rieku opäť vraj koncom septembra.