GALANTA. Ádám Bukor, 18-ročný gymnazista z Galanty, už nereprezentuje Slovensko. Fenomén v plutvovom plávaní, ktorý je okrem iného šesťnásobným majstrom Európy, je od júla občanom Maďarska.
Ťahali z posledného
Ako povedal otec Bukora Tibor Jakoda, ide o odchod z núdze. „Zväz potápačov Slovenska dostáva od štátu za Ádámove výsledky obrovské peniaze, my sme však dostávali iba kvapky, aj to za pofidérnych okolností. Platili sme z rodinného rozpočtu, ťahali sme už z posledného,“ začína rozprávanie Jakoda, ktorý je aj Bukorovým trénerom.
Podľa jeho slov bola kedysi základná dotácia od štátu smerom k zväzu 20-tisíc eur. „Na základe Adamových úspechov sa základ zvyšoval, na rok 2017 to bolo už 127-tisíc eur. Oslovil som zväz potápačov, kde som žiadal nejaké istoty. Trénujem a manažujem neustále päť rokov. Žijeme zo ženiných peňazí. Nie je to schodná cesta,“ pokračuje Jakoda.
“Na Slovensku si nás nevážili.
„
Na jeseň 2016 žiadal riadnu koncepciu, na základe čoho vedia žiť a jeho zverenec môže cestovať po pretekoch. „Žijeme z milodarov a zväz tŕži veľké peniaze za športové úspechy môjho syna,“ zhrnul podstatu problému Jakoda.
Do dnešného dňa sa na trinásťročnú kariéru talentovaného Bukora preinvestovalo približne 60-tisíc eur. „Z mojich peňazí cca 50-55-tisíc eur. Nerátam ďalšie výdaje ako napríklad pohonné hmoty na tréning,“ objasňuje plavcov tréner. Podporu dostal od mestského úradu v Galante (500 eur) a z Gymnázia Z. Kodálya, ktoré navštevuje. „Dali nám dotáciu na letenky a zaplatili bazén v Šali, kde teraz Ádám trénuje. Spolu ide o sumu 1000 eur,“ doplnil Jakoda.
Prvýkrát v Poľsku
Úspešné duo Jakoda – Bukor už na začiatku tohto roka začalo uvažovať o zmene štátnej príslušnosti. „Vedeli sme, že zväz na našu ponuku nereflektuje, a tak som učinil všetky právne kroky, aby sa môj syn stal občanom iného štátu a mohol pokračovať v úspechoch, ktoré si vydobyl,“ hovorí Tibor Jakoda.
Prvýkrát plával Bukor v maďarských farbách v júli na Majstrovstvách Európy v poľskom Vroclave. Predtým Ádám sedem mesiacov (od septembra 2016) súťažne neplával, iba trénoval. „Deň pred štartom ME sme oficiálne obdržali reprezentačný štatút,“ objasňuje Bukorov kouč.

Na ME získal jeho zverenec v plutvovom plávaní tri zlaté medaily (na 400, 800 a 1500 m), na najdlhšej trati zaplával dokonca nový svetový rekord, ktorý bol starý osem rokov.
„V Maďarsku nám nesľúbili nič, iba čestnosť. Nič sme ani nežiadali. Bol som rád, že nás prijali, nedostávame však nič. Ádám má zadarmo klubové preteky, ktoré absolvuje. Reprezentačné preteky je zväz ochotný platiť a uhrádzať, na základe jeho výnimočných výkonov. Iba Ádámovi, mne nie,“ hovorí Jakoda.
Prejde na klasiku?
Pri otázke porovnanie podmienok v oboch krajinách na chvíľu zaváha. „Jedno oko sa smeje, druhé plače. Tu narodený chlapec, žijeme tu od nepamäti a chceli sme pokračovať v tomto športe. Na druhej strane som šťastný, lebo verím, že tieto nešváry onedlho skončia.“
Po famóznom predstavení jeho zverenca na ME v Poľsku nastala v Maďarsku ´bukormánia´.
„Nevedeli si nás vynachváliť a poďakovať sa nám. Ihneď sme dostali ďakovný list od prezidenta zväzu potápačov v Maďarsku, neskôr aj z ministerstva zo sekcie športu nám ďakovala štátna tajomníčka.“
Kto je Ádám Bukor?
- Juniorský reprezentant SR od roku 2012
- Dvojnásobný juniorský svetový rekordér
- Štvornásobný juniorský majster sveta
- Trojnásobný juniorský majster Európy
- Trojnásobný víťaz juniorského Svetového pohára
- 28-násobný majster Slovenska medzi dospelými
- 26-násobný držiteľ slovenských rekordov
- Trojnásobný majster Európy medzi dospelými
- Držiteľ štyroch svetových rekordov
Ádám má na stole dokonca novú ponuku. „Jeden z trénerov v klasickom plávaní prišiel za nami a požiadal ho, či sa nezačne venovať aj klasickému plávaniu. Je výborný motýľkar. Neodmietli sme to, veľmi sa z toho tešíme. V klasickom plávaní ponúkajú iné benefity,“ objasnil tréner a otec v jednej osobe.
Plavecký fenomén sa pripravuje na Svetové hry, ktoré budú v roku 2021 v USA. „Na Slovensku za výhru na takomto podujatí dostanete almužmu, v Maďarsku to je iný level. Za víťazstvo je 50% z odmeny v olympijských disciplín,“ vraví Jakoda.
„Do Ádáma som investoval veľa a nikto si nás tu nevážil. Počkáme tri-štyri roky a urobím všetko pre to, aby na ďalších Svetových hrách uspel v maďarských farbách a mali sme z toho akú-takú návratnosť. Nebude sa týkať mojich peňazí, ale satisfakcie pre športovca,“ dodal Jakoda.
Prezident zväzu: Nemali záujem o dohodu
Podľa prezidenta zväzu potápačov Romana Baláža vychádzali smerom k Bukorovi a Jakodovi korektne a podľa smerníc. „Pán Jakoda neprijal, čo sme mu ponúkli v rámci našich možností. Povedali sme mu, čo ponúka zákon a naše interné smernice, on na to nič nepovedal. Zrazu bol v Maďarsku, nedozvedeli sme sa to od nich. Bolo to nekorektné,“ vraví Baláž.
„Ádámovi sme my ako zväz ponúkli cez jeho otca možnosť, ktorú mohol v rámci zákona využiť. Preplatili sme mu všetky svetové rekordy zo zväzových peňazí, všetky slovenské rekordy a tiež dostal od štátu peniaze rovnako ako jeho tréner. Zväz pristúpil k Bukorovi v najlepšom vedomí a korektne, na základe zákona a smerníc. Jeho otec to neprijal,“ zopakoval prezident zväzu potápačov.
Ako viackrát zopakoval prezident Roman Baláž, kameň úrazu bol v tom, že Jakoda nemal záujem o dohodu.
Bukor: dobré rozhodnutie
Ako sa vyjadril samotný Ádám, zo začiatku mal trochu obavy, ako sa celá situácia vyvinie. „Bolo nám ľúto, že musíme odísť. Vedeli sme, že nás čaká kus práce a budeme sa musieť prispôsobiť novým veciam a okolnostiam,“ hovorí plavec.
Príjemne ho prekvapil postoj maďarského zväzu. „Nemôžem zatiaľ povedať ani slovo na nich. Keď som prvýkrát reprezentoval Maďarsko, bol to super pocit. Ostatní reprezentanti mi gratulovali k dosiahnutým výsledkom na ME, boli šťastní, že sme sa k nim pripojili. Aj tie ďakovné listy, čo sme dostali, nás príjemne prekvapili. Na Slovensku sme nič také nedostali. Som šťastný, že sme sa tak rozhodli, aj keď zo začiatku som sa trochu bál. Riešili sme, či zostanem alebo nie. Rozhodli sme sa takto, zatiaľ to berieme do dobré rozhodnutie,“ dodal 18-ročný Ádám.