NITRA. Dve predstavenia netradične spracovanej rozprávky Červená čiapočka uviedlo na Divadelnej Nitre jubilujúce Teatro Tatro. Divákom nevadilo ani upršané počasie a Rozprávkovú búdu, kde sa predstavenie odohrávalo, zaplnili do posledného miesta.
Okrem tejto novinky si Teatro Tatro svoju viac ako 25-ročnú existenciu pripomenulo na festivale prezentáciou ukážok zo svojho videoarchívu.
Začínali v Poprade
Teatro Tatro býva v poslednom čase viac-menej pravidelnou súčasťou nitrianskeho divadelného festivalu. Pred najnovšou Červenou čiapočkou v réžii Šimona Spišáka divadelníci v predchádzajúcich ročníkoch uviedli hry Cirkus Charms či Majster a Margaréta.
Zakladateľom tohto nezávislého kočovného divadla je Nitran Ondrej Spišák. Absolvent réžie mal pred vyše 25 rokmi predstavu, že najlepšie sa človek realizuje vo svojom vlastnom divadle.
„Z pretlaku túžby po totálnej nezávislosti a v snahe nepodriaďovať sa dramaturgii a riaditeľom kamenných divadiel sme stvorili Teatro Tatro. Nikdy som tento krok neoľutoval. Naše divadlo úspešne funguje tak dlho práve preto, že je sezónne, voľnočasové. Od premiéry k premiére niekedy uplynulo aj 4-5 rokov, nie sme repertoárové divadlo. Premiéry sme mali vtedy, keď sa niečo dobré „urodilo“, keď prišla tá správna chvíľa. Takýmto spôsobom sme za tých 25 rokov uviedli 18 premiér,“ skonštatoval Ondrej Spišák.
S divadelným automatom v Kanade
Prvou bola hra Sir Halewyn podľa belgického dramatika Michela de Ghelderode, druhou Derniéra tiež od tohto autora. Potom sa divadelníci pokúsili o Shakespeara. Bolo to v čase, keď divadlo začínalo vo Vysokých Tatrách. Jednu sezónu pôsobili v Poprade, ale po zmene vedenia mesta sa zmenili aj možnosti ich fungovania.
Po odchode z východu republiky sa venovali pouličnému divadlu – na motívy Tolkienovej trilógie Pán prsteňov naštudovali Minas Tirith - Minas Morgul. S týmto predstavením vycestovali aj do Francúzska a Anglicka. Nasledovala etapa, počas ktorej urobili muzikál Baladu pre banditu a rôzne predstavenia pre najmenších divákov.
Kočovná maringotka ťahaná koňom, s ktorou romanticky prebrázdili Ukrajinu, Rumunsko aj Taliansko, im už nestačila. „Ušili sme si veľké cirkusové šapitó. Premiérovali sme v ňom naše najväčšie kusy, napríklad hry Prorok Ilja, Bianka Braselli, dáma s dvoma hlavami, Lietajúca Frída či náš najväčší hit - Bulgakovov Majster a Margaréta,“ povedal Spišák.
Medzi tým si s pojazdným autom odskočili do kanadského Vancouveru na Kultúrnu olympiádu v rámci ZOH 2010, kde sa predstavili originálnym Zázračným divadelným automatom na zimné športy. Za tento „automat“, hru Majster a Margaréta, ale aj za Proroka Ilju či Bianku Braselli si Teatro Tatro odnieslo množstvo cien na prehliadkach a festivaloch doma i v zahraničí.
Kúpili Rozprávkovú búdu
V Teatro Tatro od začiatku až dodnes hralo veľmi veľa hercov, ktorí sú zamestnaní v rôznych divadlách či na voľnej nohe. Má aj zahraničných hercov, napríklad momentálne z Poľska, predtým aj z Francúzska a Belgicka.
Okrem výborných hereckých výkonov tvár Teatra Tatra od počiatkov vytvárali a vytvárajú renomovaní tvorcovia – spoluzakladateľ divadla - scénograf a kostýmový výtvarník Fero Lipták, dnes už nebohý významný scénograf Ivan Hudák, ktorý dal podobu ich maringotke aj cirkusovému šapitó. V súčasnosti je to pražský scénograf Karel Czech a mnohí ďalší. Hudobne sa na ich predstaveniach podieľali napríklad Martin Geišberg, Andrej Kalinka a mnohí ďalší.
Režisérom všetkých predstavení je Ondrej Spišák, okrem poslednej Červenej čiapočky, ktorú robil jeho syn Šimon. Otca to veľmi teší, lebo v každom dobrom „cirkusantskom“ rode sa remeslo odovzdáva z generácie na generáciu.
Červená čiapočka sa odohráva v novom malom stane. „Chceme sa trochu viac obrátiť aj na detského diváka, pociťujeme to skoro ako misiu, v súčasnej záplave braku a nevkusu určeného pre deti, preto sme si zaobstarali túto Rozprávkovú búdu. V nej chceme uvádzať ďalšie hry pre deti,“ podotkol Spišák. „Červená čiapočka je nielen pre deti každého veku, ale aj pre dospelých. Netradičný a veľmi zábavný pohľad na klasický príbeh je zároveň veľmi poučný.“
Tajomný Stalker bude prelomom
Pre tínedžerov a dospelých divákov momentálne pripravujú prelomové predstavenie Teatra Tatra - sci-fi novinku Stalker podľa románu bratov Arkadija a Borisa Strugackých. Trochu sa pritom nechajú inšpirovať aj rovnomenným slávnym filmom režiséra Andreja Tarkovského.
„Kvôli tomuto predstaveniu sme kúpili ešte jeden stan, takú vojenskú nemocnicu. Túto zvláštnu hru, ktorej atmosféra balansuje na pomedzí divadla a reality, chceme hrávať na tajomných miestach – v opustených fabrikách, niekde ďaleko v prírode... Ľudia si k nášmu stanu budú musieť nájsť cestu, ktorá nebude ľahká. Už tá bude vlastne súčasťou predstavenia,“ prezrádza Spišák, ktorý bude Stalkera režírovať.
Do ďalších rokov by si želal neutíchajúci záujem o ich divadlo a kopu spokojných divákov. „Zatiaľ sa na ich nedostatok nemôžeme sťažovať,“ dodal Spišák.