NITRA. Medzinárodný festival Divadelná Nitra sa prehupol do druhej polovice. Divákov ešte čakajú štyri inscenácie v šiestich predstaveniach. V poradí 26. ročník festivalu sa začal v piatok večer a potrvá do utorka 26. septembra.
Žijú v dedine, ktorá už nie je ani na mapách
Jedinečný ľudský príbeh prinesie na festival súbor Berlin z Belgicka. Ich Zvizdaľ [Černobyľ – tak ďaleko, tak blízko] sleduje veľmi starý manželský pár, ktorý žije na Ukrajine osamotený v oblasti zamorenej radiáciou, kde od výbuchu v černobyľskej jadrovej elektrárni v roku 1986 akoby zastal čas.
Keď sa tvorcovia dozvedeli o dvoch ľuďoch, ktorí ako jediní zostali žiť v rodnej dedine Zvizdaľ, rozhodli sa ich príbeh spracovať v divadle. Počas piatich rokov navštevovali Petra a Nadju v oblasti zamorenej radiáciou, v dedine, ktorá už nie je ani na mapách, aby zistili, ako títo ľudia žijú.
„Namiesto lacnej senzácie ponúka inscenácia dojímavý príbeh o ľuďoch s nezlomnou vôľou a silným vzťahom k domovu, pre ktorých sa apokalypsou život neskončil,“ povedal člen Umeleckej rady Divadelnej Nitry Ján Balaj.
O svete nepočujúcich, elitách aj vojne
O komunikácii počujúcich s nepočujúcimi bude dielo poľského divadla Teatr Nowy Jedno gesto. Divákov zavedie do sveta posunkového jazyka. Inscenácia získala prestížne hlavné ocenenie festivalu Zürcher Theater Spektakel.
Zo slovenských divadiel sa ešte predstaví Slovenské komorné divadlo Martin s inscenáciou Vojna nemá ženskú tvár a Činohra Slovenského národného divadla s dielom Elity. Víťazná inscenácia festivalu Nová Dráma 2017 Vojna nemá ženskú tvár prináša emotívne výpovede žien, ktoré sa zúčastnili druhej svetovej vojny ako vojačky Červenej armády. Téma žien-bojovníčok ožije v citlivo-sugestívnom podaní martinských herečiek. Elity je ironicko-sarkastické predstavenie hercov Slovenského národného divadla o tom, ako vznikla vrstva mocných, ktorí aj dnes vládnu Slovensku.
Divadelná Nitra celkovo prináša desať inscenácií divadiel zo šiestich krajín. Predstavenia spája téma festivalu #fundamentals, ktorá chce upriamiť pozornosť divákov na základné hodnoty ako je sloboda, porozumenie, umenie, krása, spravodlivosť, rodina, domov, tradície či vzdelanie.
Ako informovala PR manažérka festivalu Zuzana Kizáková, festival ponúka nielen činohru, ale aj pohybové divadlo, predstavenie na pomedzí divadla a filmu, dielo v znakovej reči nepočujúcich, inscenácie inšpirované dokumentom, komédie i vážne diela. Päť inscenácií je slovenských a päť zahraničných. Tento rok majú na festivale zastúpenie divadelníci z Belgicka, Spojených štátov amerických, Poľska, Česka a Slovinska.